A Honvédkórház sürgősségi centruma "legkésőbb október első harmadának végére jelen személyi állománnyal, illetve műszerezettséggel működésképtelenné válik" - olvasható abban a belső levélben, amelyet Kun Szabó István vezérőrnagynak, az MH Egészségügyi Központ parancsnokának írtak. Az Index hozzájutott a levélhez, és az alábbiak szerint foglalták össze a tartalmát.

A Zacher Gábor aláírásával készült levél tételesen felsorolja, hogy a sürgősségi centrumban dolgozó orvosok közül hatan töltik felmondási idejüket, ketten gyermeket várnak, egy ember végleg el akarja hagyni a pályát, többen kevesebb óraszámban vagy félállásban szeretnének dolgozni, egy orvos a PhD-je miatt fizetés nélküli szabadságra megy, egy orvost pedig külföldi misszióba vezényeltek.

Több száz szakorvos hiányzik a sürgősségi ellátáshoz. A kórházak vezetői megpróbálják kisakkozni, hogy mindig legyen elég ember ügyeletben, de ez sem a betegnek, sem a mély vízbe dobott kezdőknek nem jó.




A levél szerint a távozókat nem tudják teljes mértékben pótolni, így gondot fog okozni az ügyeleti műszakok megszervezése. Utalnak arra a más sürgősségi osztályokon is létező (de hivatalosan letagadott) problémára, hogy az ügyeleti műszakokban keletkezett "lyukak" betöltésére más osztályokról irányítanak át orvosokat a sürgősségi ügyeletre. A probléma itt az, ahogy a levél is említi, hogy az így oda vezényelt orvosok egy részének semmilyen sürgősségi gyakorlata nincsen.

Sőt volt olyan orvos, akinek "elmondása szerint fonendoszkóp legutóbb az egyetemen volt a zsebében, azóta nem használta, és a fonendoszkópmentes idő akár több 10 év is lehet".

A szöveg külön hangsúlyozza, hogy mindez csak az általános helyzetet szemlélteti, nem személyekről és személyek ellen szól. "Az októberi beosztás elkészítése és az a szerint való munka ilyen létszám mellett nem vállalható" - áll a levélben.

Zacher kérésére töröltek egy interjút

Zacher Gábor kérésére törölték a Youtube-ról azt az interjút, amelyben a Honvédkórház sürgősségi centrumának lemondott vezetője a PwC Outlook rendezvényén azt mondta: csak akkor fog megjavulni a magyar egészségügy, ha bedől a rendszer, és ehhez most közel vagyunk, írja a Hvg.hu. Az interjút Kadarkai Endre készítette Zacher Gáborral. Kadarkai azt írta a Facebookon, hogy a beszélgetésükről készült felvételt Zacher kérésére a PwC eltávolította a Youtube csatornájáról.

"Mellékelek egy másik adathalmazt, mely a jelenleg működő, működésképtelen műszerek listáját tartalmazza", folytatódik a levél. "Évek óta jeleztük és jelezzük, hogy az eszközök amortizálódtak, pótlásuk nem történt meg". A problémák felsorolása között szerepel az is, hogy a betegeket a sürgősségi centrumból csak többszöri telefonhívás és alkudozás után tudják áthelyezni másik osztályra, amely idő- és energiarabló tevékenység.

Megkerestük az ügyben Zacher Gábort, aki kérdésünkre azt mondta: rendkívül nehéz helyzetbe hozzuk most ezzel, mert ezután biztosan azt fogják gondolni, hogy ezt a levelet ő osztotta meg a nyilvánossággal, de ő kategorikusan elhárít minden ilyen feltételezést.

Amit kellett, én már elmondtam az ügyben a sajtóban, ez a sárdobálás sehova nem vezet. Én hálás vagyok a Honvédkórháznak, büszke vagyok az ott eltöltött több mint négy évre. Fantasztikus emberekkel dolgoztam együtt, nincs bennem tüske, és nem akarok pocskondiázni senkit.

Zacher a levél hitelességére vonatkozó kérdésünkre csak annyit mondott: az ebben szereplő problémák ismerősek számára, hiszen ezeket korábban többször jelezte az intézmény vezetésének.

A főváros legnagyobb forgalmú sürgősségi centrumát vezető Zacher Gábor pénteken adta be felmondását. Mint mondta: nem tud elszámolni a lelkiismeretével, mert ilyen személyzeti feltételek és felszereltség mellett nem tudják megfelelően ellátni a betegeket. A kórházat fenntartó Honvédelmi Minisztérium ezután azt közölte: Zacher Gábor szerződése 2018 végén amúgy is lejár, de arról már korábban döntés született, hogy azt nem hosszabbítják meg. A tárca azt is írta, hogy a kórház vezetősége minden szükséges lépést megtesz annak érdekében, hogy a szükséges orvosi létszám és a technikai feltételek mindenkor rendelkezésre álljanak.

A Magyar Idők közben azt írja: Zacher Gábor elismert szakember, de a sürgősségi osztály vezetésével kapcsolatban megoszlanak róla a vélemények. A Magyar Idők szerint "vezetésének négy és fél éve alatt – többek között miatta is – legalább kétszáz szakember távozott a sürgősségi centrumból". A Magyar Idők azt állítja: több orvos úgy nyilatkozott, hogy miután értesültek Zacher felmondásának híréről, visszalépnek távozási szándékuktól.

Zacher Gábor erre az Indexnek azt mondta: ezt nem is kívánja kommentálni. "Keressék meg a már korábban távozó orvosokat, és kérdezzék meg tőlük, hogy mennyire változtatnak a véleményükön és visszamennek-e dolgozni."

Korábban írtuk: Zacher Gábor beadta felmondását: elege lett a Honvédkórház "no-go zónájából"