Ugrás a cikkhez
Reklám

A demokráciáért kezdődött felvonulásos tüntetés a Mi vagyunk a többség Facebook-közösség szervezésében szombat kora este Budapesten.

A múlt szombati tüntetés folytatásaként "2.0 Mi vagyunk a többség - újabb tüntetés a demokráciáért!" címmel meghirdetett demonstráció részvevői az Országháztól, a Kossuth Lajos térről a Szabad sajtó útra vonulnak, ahol majd beszédek hangzanak el.







A szervezők azt írták, hogy a demokráciáért és a sajtószabadságért tüntetnek.

A Fidesz leépítette a jogállamot, "beszántotta a sajtót", és ennek is köszönhető a kétharmad - tudatták.

Hozzátették, az ellenzéki pártokra is jut feladat, amelyek szintén "sárosak abban, hogy idáig jutottunk".







Velük együtt kell kiharcolnunk egy új, igazságos és tisztességes választási törvényt és a korrupciós esetek kivizsgálását. "Mi (...) egy rendszert akarunk leváltani, Orbán velejéig korrupt, és végtelenül aljas rendszerét, a NER-t" - fogalmaztak.

A tüntetésen több ellenzéki párt képviselteti magát.

A megjelent szimpatizánsok nemzeti színű, uniós zászlókat és árpádsávos lobogókat, valamint maguk készítette transzparenseket tartanak a magasba.







Amikor a tüntetés eleje a Bajcsy-Zsilinszky úton az Arany János utcához ért, akkor indultak el az utolsók a Kossuth Lajos tértől. A vonuló emberek megtöltik az Alkotmány utcát és a Bajcsy-Zsilinszky utat.













Frisítés: Egységes ellenzéki összefogást sürgettek Márki-Zayék

Egységes ellenzéki összefogást, civil szerveződést, azonnali közös cselekvést sürgettek a kormány leváltása érdekében a demokráciáért tartott fővárosi tüntetés szónokai szombaton.

A múlt szombati tüntetés folytatásaként "2.0 Mi vagyunk a többség - újabb tüntetés a demokráciáért!" címmel meghirdetett demonstráció végállomásán, a Szabad Sajtó útján a felszólalók arról beszéltek, hogy a kormányt csak a félelem tartja a helyén, ezért a gyűlöletkampány és a hazugságáradat megszüntetésére, szolidaritásra, valamint a megosztottság helyett az egységes Magyarország visszaállítására van szükség.

A szervezők közlése szerint a demonstrálók tömege az Erzsébet híd pesti hídfőjétől egészen az Astoriáig állt.

Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely ellenzéki összefogással megválasztott polgármestere azt mondta: a magyar nép megérdemel egy olyan ellenzéket, amely nem ázsiai diktátorok oldalán képzeli el a jövőt. A nép a választáson leváltotta az ellenzéket, és igaza volt, mert a saját érdekükből sem voltak képesek az összefogásra - tette hozzá. Kijelentette: az új ellenzéket tüntetés résztvevői és szimpatizánsaik jelentik. Egyetlen pártnak sincs annyi tagja, mint ahányan támogatják a demonstrációt - tette hozzá a politikus. Márki-Zay Péter szerint békésen megfér egymás mellett minden ellenzéki erő, amelyet összeköt a demokrácia, a jogállam, a piacgazdaság és az európai integráció.



Ennél színesebb összefogásról (rém)álmodni sem lehet (kép forrása: Betyársereg.hu)

Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány vezetője szerint a hatalom tönkre akarja tenni a civileket törvényekkel, lejáratással, megfélemlítéssel. Civil részvételre és közösségek építésére buzdított mindenkit az ország minden részén.

Unyatyinszky György, a Magyar Nemzet újságírója azt mondta, hogy a kormány annak köszönheti a létét, hogy minden lehetséges úton megosztotta az embereket, ezért a kormánynak kiszolgáltatott embereket türelemmel meg kell hallgatni, a mesterséges ellentéteket el kell tüntetni.

Gyetvai Viktor, a Független Diákparlament tüntetéseinek szervezője azt mondta: hinni kell, hogy elég ez a tömeg a változáshoz, amely az utcán kezdődik, de nem ott ér véget. Az összegyűlt közösség sok kérdésben nem ért egyet, de fejlődő, demokratikus, korrupciótól mentes állam polgárai szeretnének lenni - hangsúlyozta.

Homonnay Gergely író, újságíró, tanár úgy fogalmazott: "a Fidesz sáskaként rabolja le az országot, és elveszi a jövő generáció esélyét".

Gulyás Balázs, az internetadó elleni tüntetés szervezője bejelentette, hogy május 8-án a parlament alakuló ülésekor ott lesznek a Kossuth téren.

A demonstrálók a Kossuth tér és az Alkotmány utca találkozásától indultak, és a Bajcsy-Zsilinszky utat, a Károly körutat és az Astoriát érintve az Erzsébet híd lábához vonultak.

A tüntetésen több ellenzéki párt képviseltette magát. A megjelent szimpatizánsok nemzeti színű, uniós zászlókat és Árpád-sávos zászlókat, valamint maguk készítette transzparenseket lengettek.

2. frissítés: A Kossuth tér újra csendes, már csak az "Oktogoa" zajlik

A második ellenzéki tüntetés után több száz ember vonult át az Oktogonra, hogy folytassa a szeánszot.

Különleges hangulat van ott, a csapat egyik fele kemény Orbán-ellenes jelszavakat skandál, míg a másik fele inkább bulizik - írja a HVG. Utóbbin fölháborodott több, a lap szerint betyársereges pólóban lévő ember, akik azt mondták, nem bulizni jöttek, hanem tüntetni, így inkább haza is mentek.

A 4-6-os villamos nem jár, ahogy az autóforgalmat is leállították a rendőrök - jelentette a lap a helyszínről. A Kossuth tér csendes, 10 környékén még a parlamenti kapuknál posztolt sok rendőr, hátha mégis mennek oda tüntetők.

"Úgy néz ki, hogy az Oktogoa legalább olyan örök, minthogy Orbán Viktor a miniszterelnök" - írja az Index, amely ezzel be is fejezte a tudósítást.

(MTI; képek: HVG)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából