Hét év fegyházbüntetéssel sújtotta Ahmed "H."-t az ellene folyó megismételt elsőfokú eljárásban szerdán a Szegedi Törvényszék.



Fotó: Béres Attila / Magyar Nemzet

A bíróság a határzár tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett tiltott átlépése és társtettesként elkövetett terrorcselekmény bűntettében mondta ki bűnösnek a férfit. A szabadságvesztés mellett a bíróság a vádlottat tíz évre kiutasította Magyarország területéről. A férfi legkorábban a büntetés kétharmadának letöltése után bocsátható feltételes szabadságra.

A vádirat szerint a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kihirdetése után, 2015. szeptember 16-án több száz ember gyülekezett a Röszke-Horgos közúti határátkelőhely szerb oldalán. A Magyarországra belépni akaró, kezdetben békés tömeg idővel agresszívvá vált, a kerítést feszegette, próbálta kidönteni, majd néhányan kövekkel dobálták a magyar oldalon felsorakozott rendőröket, akik közül többen megsérültek.

Kóbor Jenő bíró az ítélet kétórás szóbeli indoklásában kifejtette, a vádlott a telefonjában talált hangfájlok alapján tudott arról, hogy a magyar határ le van zárva, a kerítés átlépése, megrongálása bűncselekmény. A helyszínen készült felvételek szerint többször a határátkelőt lezáró kapuhoz ment, és látta, hogy a tömegből többen is ki akarják nyitni. Ezután kihangosítón át szólt az összegyűlt emberekhez, és beszélt a rendőrökkel is, de a hangfelvétel alapján konkrét fenyegetést vagy ultimátumot nem fogalmazott meg, hátrálásra szólította fel a tömeget. Ezt követően elhangzottak a rendőrségnek a határ megnyitására öt percet adó követelések, de nem bizonyítható, hogy a vádlott mondta ezt, viszont hallania kellett az ultimátumot. Tisztában kellett lennie azzal, hogy fennáll a kordon és a rendőrök megtámadásának lehetősége – mondta a bíró.

Egy rendőr közölte a vádlottal, hogy az átkelő le van zárva, a tranzitzónába kell menniük, a férfi mégis ott akarta átlépni a határt. Ahmed H. ugyanakkor igyekezett megnyugtatni a tömeget. A felvételeken egyértelműen látszik, a vádlott követ tört, és hatszor megdobta a rendőröket. Később a vádlott a mások által megrongált kerítésen keresztül magyar területre lépett, de a rendőrök kiszorították a tömeget, így a vádlott is visszatért szerb oldalra. Csak három nappal később, Győrben vették őrizetbe.

A bíró kifejtette, a történtek jogi minősítése szempontjából nem bír jelentőséggel, hogy a vádlott konkrét határidőt szabott-e a határ megnyitására. A terrorcselekmény elkövetéséhez elegendő annak megállapítása, hogy a vádlott személy elleni bűncselekmény elkövetésével – a szolgálatukat ellátó rendőrök megdobálásával – akarta elérni, hogy megnyissák a lezárt határszakaszt. A férfi célja mindvégig a határ bármi áron való átlépése volt. A Cipruson élő vádlott hiába léphetett volna jogszerűen Magyarországra, a lezárt átkelőnél ezt nem tehette meg.

A bíróság súlyosbító körülményként értékelte a társtettességet, enyhítő körülményként a vádlott büntetlen előéletét, az elkövetéskor beszűkült tudatállapotát, az időmúlást és azt, hogy külföldiként hosszú ideje van előzetes letartóztatásban. A bíróság minden körülményt figyelembe véve a büntetési tétel alsó határát jelentő tízéves szabadságvesztést túl súlyosnak találta, ezért enyhítő szakaszt alkalmazott – mondta Kóbor Jenő. Az ügyész súlyosítás, a vádlott és védője eltérő minősítés és enyhítés érdekében fellebbezett, így az ítélet nem jogerős. A bíróság fenntartotta Ahmed "H." előzetes letartóztatását.

Frissítés: Amnesty: FREEDOM FOR AHMED!!!

Az alábbi szöveget tette közzé honlapján a migránssimogató Soros-szervezet:

AHMED H. ELÍTÉLÉSE TÁRSTETTESKÉNT ELKÖVETETT TERRORCSELEKMÉNYÉRT AZ IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS MEGCSÚFOLÁSA

“A mai ítélet ismét megmutatja, hogy ha keverik a drákói terrorizmus elleni törvényeket a menekültek és migránsok elleni uszításokkal és jogsértésekkel, az borzalmas következményekkel jár. Az Ahmed H. elleni vádakat a fellebbezés során hatályon kívül kell helyezni, és azonnal szabadon kell engedni.” - mondta Eda Seyhan, az Amnesty International terrorizmus elleni kampányosa.

“Ahmed H. a Szíriából menekülő családjának akart segíteni az útjukon. A férfit a tárgyalóteremben és azon kívül is gonosztevőként akarják beállítani. Nincs olyan mindet kétséget kizáró bizonyíték, amely arra utal, hogy Ahmed H. terrorcselekményt követett el, ügye a terrorizmus elleni törvények téves értelmezésének példája.

“Több mint két és fél éve van rács mögött, a mai döntés óriási csapás Ahmed, a felesége és két kislányuk számára.”

Ahmed H.-t társtettesként elkövetett terrorcselekmény és tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépése miatt 7 év fegyházra és Magyarország területéről történő 10 éves kiutasításra ítélték ma a Szegedi Törvényszéken.

Korábban írtuk: Ahmed "H." csak "a videofelvételeken látta", hogy kővel dobálta a rendőröket

Hivatalos személy elleni erőszak bűntettének kísérletében állapítható meg Ahmed "H." bűnössége – közölte Bárándy Péter ügyvéd szerdán a Szegedi Törvényszéken. A megismételt elsőfokú eljárásban a védő azt indítványozta, hogy a bíróság börtönbüntetést szabjon ki a férfira, hangsúlyozva, hogy már jelentős időt töltött előzetes letartóztatásban.

A férfit tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépése és állami szerv kényszerítése céljából személy elleni erőszakos bűncselekmény elkövetésével megvalósított terrorcselekmény bűntettével vádolja az ügyészség, amiért részt vett a röszkei határon 2015. szeptember 16-án kialakult erőszakos eseményekben.

Bárándy Péter perbeszédében kifejtette, a Cipruson élő Ahmed H. útlevelével beléphetett volna bármely határátkelőn, de szüleivel, testvérével és annak gyerekeivel érkezett 2015. szeptember 16-án a magyar határhoz, az ő "menekülésüket" próbálta segíteni. Bárándy Péter álláspontja szerint a határzár tiltott átlépése bűncselekményt csak az követheti el, akinek nincs joga átlépni a határt, így ez alól a bíróságnak fel kell mentenie védencét.

A vádlottnak valóban sokféle vallomása van, ezek alapján Bárándy szerint nem lehet megállapítani, hogy követelései lettek volna a magyar rendőrökkel szemben. A valóban objektív video- és hangfelvételek alapján a vádlott igyekszik a kerítéstől elküldeni az embereket. Semmi olyan nem hangzik el a férfitól, amit követelésként lehetne értékelni, szavaiból és gesztusaiból a támadólag fellépő emberektől való elkülönülés tükröződik – mondta az ügyvéd.

Szerinte azt, hogy az "elkeseredett helyzetben, beszűkült tudatállapotban" lévő férfi köveket dobott a rendőrök felé, hivatalos személy elleni erőszak kísérletének kell hogy minősítse a törvényszék.

Ahmed "H." az utolsó szó jogán hangsúlyozta, nagyon sajnálja a történteket. A háború elől menekülő családját segítette abban, hogy eljussanak Németországba. Bíztak abban, hogy csak ideiglenesen zárták le a magyar határt. Vallásos ember, de nem fanatikus, felesége keresztény. Semmilyen követelése nem volt, és "csak a videofelvételeken látta", hogy dobált a rendőrök felé, de ennek okára nem tud magyarázatot adni – mondta a vádlott. A törvényszék szerda délután ítéletet hirdet a megismételt elsőfokú eljárásban.

(MTI nyomán)

Korábban írtuk:

- Ahmed "H." igen kényes a jó hírnevére, ezért beperelte Rogán minisztériumát

- Összevissza hazudozott Ahmed "H." a bíróságon

- Újrakezdték Ahmed "H." ügyének tárgyalását - csak takarítani akart ez az arany ember