Claude Janizzi, az Európa Tanács (ET) Lanzarote-bizottságának elnöke és delegációja a röszkei és a tompai tranzitzónában a magukat 14-18 év közöttinek valló migránsok helyzetét vizsgálja háromnapos magyarországi látogatásán. Erről az elnök számolt be szerdai budapesti sajtótájékoztatóján, amelyen közölte: a delegációt a kormány hívta meg, hogy tagjai személyesen győződjenek meg a gyerekek védelméről a tranzitzónákban.

Claude Janizzi elmondta: azért vannak aggályaik a tranzitzónák miatt, mert azt a tájékoztatást kapták, hogy a kísérő nélkül érkezett "14-18 év közötti" kiskorúakat felnőttként kezelik a tranzitzónákban.



Claude Janizzi félti a migránscsemetéket a szexuális kizsákmányolástól

A bizottság elismeri az erőfeszítéseket, amelyeket Magyarország az elmúlt években tett, de aggódik, hogy ezek a "kiskorúak", akik már egyébként is rendkívül nehéz helyzetben vannak, "szexuális kizsákmányolásnak" lehetnek kitéve a tranzitzónákban – közölte a delegációvezető. Hozzátette: növelni kellene a gyermekek védelmét, nem csökkenteni.

Claude Janizzi felidézte: kérdéseket intéztek a kormányhoz, hogy milyen intézkedéseket tesznek a gyermekek védelmében, hogyan előzik meg a "szexuális kizsákmányolásukat".

Mindent megkapnak - még többet is...

A kormány válaszában azt közölte, hogy az eljárás idejére a 14-18 év közöttieknek jogi segítséget biztosítanak, tapasztalt szakemberek segítenek nekik, folyamatosan szociális munkások állnak rendelkezésükre, naponta háromszor kapnak enni, továbbá egészségügyi ellátást, ruhát, oktatást kapnak, és a szabad vallásgyakorlást is biztosítják – sorolta.



Játszótér a kibővített tompai tranzitzónában 2017. április 6-án (MTI Fotó: Ujvári Sándor)

A kormány házhoz ment a pofonért, pontosabban ők hívták a delegációt

Az ET tisztviselője kiemelte: a delegációt a kormány hívta meg, hogy tagjai személyesen győződjenek meg a gyermekek védelméről a tranzitzónákban.

Az öttagú delegáció találkozik Székely László ombudsmannal, az Igazságügyi Minisztérium, a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal, a Menekültügyi Főbiztosság és civil szervezetek képviselőivel – mondta.

Megjegyezte: látogatásukat követően a tapasztalataik alapján jelentést készítenek, amelyet nyilvánosságra hoznak.

Claude Janizzi arról is beszélt, hogy a bizottság az úgynevezett lanzarotei egyezmény betartását felügyeli.



Abdul mindössze 14 éves - ezt bármelyik diákigazolványával tudja bizonyítani (illusztráció)

Az egyezmény célja a gyermekek szexuális kizsákmányolásának megelőzése, az áldozatok védelme, a gyermekbarát eljárások támogatása (az európai gyerekekre is ilyen kiemelt figyelmet fordítanak? - a szerk.), továbbá a nemzetközi és nemzeti együttműködés ösztönzése ezen a területen – magyarázta. Claude Janizzi hozzátette: az egyezmény 2010 óta érvényes, mind a 47 ET-tagállam aláírta és 42 ratifikálta, de nem csak az ET tagjai csatlakozhatnak hozzá.

Mint mondta, a Lanzarote-bizottság kérdőíveket küld az országoknak, és munkája során a civil szervezetek tájékoztatására is támaszkodik.

Claude Janizzi márciusban Orbán Viktor miniszterelnöknek írt levelében arra "szólította fel" Magyarországot, hogy vizsgálja felül új migrációs törvényét, mert az – a strassburgi testület szerint – azt a kockázatot hordozza magában, hogy a bevándorló "kiskorúakat" "szexuális kizsákmányolásnak" teszik ki.

(MTI nyomán)

Kapcsolódó:

- A svédeknél bizonyítást nyert, amit évek óta mondunk: a "kiskorú" sáskák elsöprő többsége már rég elmúlt 18 éves

- 12 éves fiút erőszakolt meg két ártatlan menekült Svédországban - 15-nek hazudták magukat, egyikük 45 éves is lehet

- Ifjú mohamedánok bemutatkoznak emberségből egy brit kisfiúnak