Idén június 1-jén, csütörtökön indul az országos szúnyoggyérítési program. Az irtás a Szigetközben és a Tisza-tónál kezdődik, ugyanis jelenleg ezeken a területeken a legtöbb a vérszívó.

Ha az időjárás sem jelent akadályt, vasárnapig 28 ezer hektárnyi területet kezelnek a szakemberek – jelentette be hétfőn Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője.

Mint elmondta, az elmúlt hetek esős időjárása nyomán az ország több területén megindult a szúnyogok szaporodása, így a Szigetközben már jelentős szúnyogártalomról lehet beszélni.

Ebben a helyzetben június 1-jétől Mosonmagyaróvár és Győr térségében kiterjedt szúnyoggyérítést végeznek. A térségben légi és földi módszer együttes alkalmazásával indul a védekezés, kiegészítésül pedig megkezdik a tenyészőhelyeken a lárvák biológiai irtását is.

A turisztikai régiók közül elsőként a Tisza-tó körüli településeken végeznek légi védekezést. A központi program mellett az önkormányzatok önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést, de idén is jelezhetik a katasztrófavédelem megyei ügyfélszolgálatainál, ha a településükön jelentős szúnyogártalmat tapasztalnak. A szakemberek folyamatosan mérik a szúnyogok egyedszámát, és ha szükségessé válik, a következő hetekben elrendelik a szúnyoggyérítést ott, ahol a helyzet ezt indokolja.

Mukics Dániel arról is szólt, a katasztrófavédelem kiemelt figyelmet fordít a méhészek megfelelő tájékoztatására, hiszen a hasznos rovarok védelme miatt fontos, hogy időben értesítést kapjanak a munkálatok helyszíneiről és időpontjairól.

A légi szúnyoggyérítés az esti órákban zajlik majd, a földi pedig naplementekor kezdődik. A munka így a leghatékonyabb, és így jelenti a legkisebb kockázatot a méhekre.

A felhasznált irtószerek használatát az Országos Tisztifőorvosi Hivatal engedélyezi, ezek a szóvivő szerint emberekre, a háziállatokra, a melegvérű élőlényekre teljesen veszélytelenek.

(MTI)