Súlyos bántalmazási ügyek, gyermekszegénység, gyermekprostitúció, kockás inges tiltakozás – csak néhány kiemelt példa a 2016-os év legmeghatározóbb, gyerekeket érintő ügyeiből, melyeket a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány Gyermekjogi jelentése közölt.




2016-ban több mint 300 lány került rendőrségi fogdába gyermekprostitúció miatt. Tavaly több gyerekkel szemben indult eljárás határzár tiltott átlépése miatt, mint kábítószer-birtoklásért – ezek is kiderülnek a jelentésből, aminek alapkérdése, hogy „milyen volt gyereknek lenni Magyarországon 2016-ban.” Erre próbál választ adni az anyag, miközben felhívja a figyelmet arra, hogy nagyon kevés gyermekjogi ügyben volt egyetértés a társadalomban, a szakmában vagy a politikai döntéshozók között 2016-ban.

Számok és tények 2016-ból:

– Közel 4500 gyereknek nem volt érvényes lakcíme.

– 8,5%-kal csökkent a nélkülöző gyerekek száma.

– A gyerekek 23,4%-a súlyosan nélkülözött.

– Több mint 400 házi gyermekorvos hiányzott a rendszerből.

– Több mint 15 ezer gyerek vált erőszakos cselekmény áldozatává.

– Havonta átlagosan 1100–1200 fiatalkorú dolgozott közmunkásként.

– 2,5%-kal csökkent a fiatalkorú elkövetők száma.

– Mintegy 24 ezer gyerek élt nevelőszülőknél és gyermekotthonokban.

– 300 lány kapott elzárás büntetést prostitúció miatt.

– 1220 kísérő nélküli kiskorú nyújtott be menedékkérelmet.

– Csak minden 3. súlyosan halmozottan fogyatékos gyerek fért hozzá fejlesztő neveléshez, oktatáshoz.

– 5774 10–19 éves lány szült.

– 4233 lány döntött a terhesség-megszakítás mellett.

– A kisiskolások negyede, a 11–15 éveseknek ötöde volt túlsúlyos.

Az első ízben megjelenő Gyermekjogi jelentés a hazai gyermekjogi ügyeket vette számba annak érdekében, hogy növelje a gyermekjogok iránti érzékenységet, és elősegítse a Magyarországon élő gyerekek jogaival és legjobb érdekével kapcsolatos ismeretek terjedését.

„Ne merüljenek feledésbe a viták, a problémák, de az elért eredmények se! Ez volt az alapvető célunk a jelentéssel. Mert amíg évről évre egyik botránytól haladunk a másikig, és minden vitát újra elölről kezdünk, addig nem fog változni semmi” – mondta Németh Barbara, a Hintalovon Alapítvány gyermekjogi projektvezetője.

(Híradó)