Az Egyesült Államok aggódik a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítása miatt, amely Washington szerint a Soros György által alapított Közép-európai Egyetem (CEU) ellen irányul - közölte kedden Hoyt Yee, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára budapesti látogatása alkalmával.

“Az Egyesült Államok aggódik a jogszabály miatt, amelyet tegnap írt alá az államfő, mert nagyon egyértelműen veszi célba és fenyegeti (…) ezt a fontos amerikai-magyar intézményt” – mondta Yee a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozva. Hozzátette, hogy “az egyetemet és az oktatási szabadságot sértő lépés” ellenére Magyarország továbbra is az Egyesült Államok fontos szövetségese marad.

Az Országgyűlés a múlt héten fogadta el a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítását, amely a külföldi egyetemek magyarországi működését hivatott szabályozni. Áder János köztársasági elnök hétfőn írta alá az elfogadott jogszabályt, amely egyebek mellett azt követeli meg, hogy a külföldi egyetemek származási országukban is folytassanak oktatási tevékenységet, és magyarországi működésüket kormányközi szerződés szabályozza.

A budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője már korábban hangot adott aggodalmának a javaslattal kapcsolatban.

"A magyar kormány semmilyen egyetemet nem zár be"

A magyar kormány semmilyen egyetemet nem zár be, a Soros-egyetemet sem. Annyit szeretnének, hogy azonos jogszabályok alapján működjön minden egyetem - emelte ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkársága.

Célként említik, hogy “ha valaki privilégiumra szeretne szert tenni” – például Európán kívüli diplomát kiadni – arról a magyar Országgyűlés által ratifikált, nemzetközi szerződés szülessen.

A magyar felsőoktatási törvény módosítása nem jelenti a CEU bezárását, a CEU zavartalanul folytathatja működését, ha Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok erről megállapodik. Magyarország jó szándékú, a magyar kormány nyilvánvalóvá tette, hogy kész a tárgyalásokra – hangsúlyozzák.

Mint írták, Palkovics László oktatásért felelős államtitkár azért utazott a nap folyamán Brüsszelbe, hogy első kézből tájékoztassa az Európai Bizottságot a magyar felsőoktatási törvény módosításának tartalmáról, “mert sajnálatos, hogy több brüsszeli politikus úgy nyilatkozott az ügyben, hogy előtte nem tájékozódott a valóságról, és a kormányellenes külföldről finanszírozott szervezetek információira hagyakozott”.

A Soros-egyetem ügyében van egy megtévesztő, hazug Soros kampány. Ennek a kampánynak az első hazugsága, hogy ha a felsőoktatási törvény módosítása kihirdetésre kerül, akkor bezár a Soros-egyetem. Ez nem igaz, a magyar jogszabályok alapján továbbra is működni fog, évfolyamokat indíthat és diplomát adhat ki – erről tájékoztatta Palkovics László oktatásért felelős államtitkár Brüsszelben Navracsics Tibort, az Európai Bizottság oktatásért felelős biztosát, és szintén erről tárgyal a délután folyamán Frans Timmermans-szal az Európai Bizottság alelnökével is, olvasható a közleményben.

Bízunk benne, hogy Brüsszel nem fog asszisztálni a Soros-szervezetek hazug kampányához és képes lesz a tárgyszerű, elfogulatlan, politikai érdekektől mentes véleményalkotásra – fogalmaz az államtitkárság.

A közlemény szerint a Soros György által támogatott szervezetek tudatosan dezinformációs kampányt folytatnak az egyetem ügyében; “a magyar felsőoktatási törvény módosítását felhasználják egy átfogó Magyarország elleni kampányhoz, amelynek valódi oka és végső célja, hogy nyomást gyakoroljanak a magyar kormány bevándorláspolitikájára. Az egyetem ürügyén szervezett vasárnapi tüntetésen a szónokok a kormány bevándorláspolitikáját bírálták” – írják.

(MTI nyomán)