Meggyőződése, hogy a múltban és most is Soros György az általa alapított szervezeteken keresztül leplezetten megpróbálja befolyásolni a politikát és a közvéleményt - közölte Václav Klaus a Lidové Noviny című cseh napilapban pénteken megjelent interjúban.
"Soros neve számomra a 'polgári társadalom' fogalom totális félremagyarázásának a jelképe. Én mindig a polgárok, hozzáteszem, a szabad polgárok társadalmára törekedtem. Soros úr nem ezt akarta, és nem ezt akarja. Ő a kiválasztottak, és ráadásul a gazdagok társadalmának a híve" - tette hozzá. Azt mondta, egyetért Orbán Soros elleni lépéseivel és megérti őket.
"Orbán miniszterelnök lépéseit bátornak, és rendkívül szükségesnek tartom. Bárcsak valami ilyesmit tett volna a mai cseh kormány is!" - mondta a volt politikus.
Václav Klaus a kilencvenes évek elején került összetűzésbe Sorossal, amikor az 1992-ben hatalomra lépett kormánya elutasította a Prágában 1991-ben az amerikai milliárdos által létrehozott Közép-európai Egyetem (CEU) állami támogatását.
"Nagyon régen volt, részletekre már nem emlékeszem. Alapvető benyomásom az volt, hogy Soros nagy veszélyt jelent a demokrácia építésére Csehországban. Nem volt kifogásom a prágai alapítványa ellen, de az egyetemét nagy problémának tartottam. Ennek ellenére el kell mondani, hogy Soros prágai egyetemét húsz évvel ezelőtt senki sem tiltotta be" - fejtette ki Václav Klaus.
Szerinte az egyetem azért távozott 1996-ban Prágából, mert az általa vezetett cseh kormány nem volt hajlandó teljesíteni az egyetem által követelt privilégiumokat. "Soros György és az általa pénzelt intézetek későbbi politikai tevékenysége a világ számos országában bebizonyította, hogy ez a döntés (a cseh kormányé) helyes volt" - közölte Václav Klaus a Lidové Novinyben.
Václav Klaus az 1989-es rendszerváltás után csehszlovák pénzügyminiszter, cseh kormányfő, parlamenti elnök, majd 2003 és 2013 között cseh köztársasági elnök volt.
(MTI)