A Közép-európai Egyetem (CEU) mellett vonult utcára vasárnap délután Budapesten a Soros-akol. A tüntetés budapesti Kossuth téren ért véget. A szervezők becslése szerint mintegy tízezres tömeg, valamint "civil" és oktatási köntösbe bújtatott szervezetek képviselői a felsőoktatási törvény tervezett (de nagy valószínűséggel végül elvetendő) kormányzati módosítása ellen tiltakoztak, és a Soros-fészek CEU-val fejezték ki szolidaritásukat.

Az "Oktatási szabadságot" csoport szervezésében tartott demonstráción a Fővám téren Deák Dániel, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora azt mondta: a jelenlegi helyzet nem elfogadható, mert gyermekeink jövőjét teszi kockára "a politikai önkény".

Deák Dániel azt hangoztatta: "Vegyük vissza az egyetemet, az egyetem a miénk, az egyetem szabaddá tesz".




A demonstráció elején a szervezők a CEU-t is érintő felsőoktatási törvénytervezet visszavonását kérték, és arra hívták fel a figyelmet, hogy Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős uniós biztos is kiállt a CEU mellett.

A demonstrálók a Budapesti Corvinus Egyetem épülete előtt gyülekeztek a Fővám téren, onnan indultak egy "Oktatási szabadságot, Freedom for education" feliratú molinó mögött a CEU Nádor utcai épülete felé. A menet a Kossuth térre, a Parlament elé érkezik. A tömegben magyar és európai uniós zászlókat, valamint olyan táblákat lehetett látni, mint "A szabad magyar felsőoktatásért", "Nem akarunk CEU-tanáziát" és "Budapest az otthonunk".







Az esemény meghívójában a szervező Oktatási szabadságot csoport azt írta: a tüntetés célja, hogy kiálljanak az oktatási autonómia mellett. A tüntetést a kedden bedobott kormányzati gumicsont miatt tartják, amely a szervezők szerint "ellehetetlenítené az ország egyik legjobb egyeteme", a CEU működését. Úgy fogalmaztak: ez a törvénymódosítás "támadás a magyarországi tanszabadság és az egyetemi autonómia ellen", aminek az egész társadalomra ható, hosszú távú következményei lesznek, és a CEU "eltávolítása" csak a kezdet.




Palkovics László oktatási államtitkár szerdai bejelentése alapján a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik. A CEU diszkriminatívnak tartja a benyújtott törvénymódosítást; az intézmény rektora közölte: nem zárják be az egyetemet.

Jobbik: Ez egy elterelő hadművelet

Elterelő hadműveletnek nevezte Szávay István országgyűlési képviselő, a Jobbik nemzetpolitikai kabinetjének elnöke a felsőoktatási törvény tervezett módosítását vasárnap Budapesten, sajtótájékoztatón. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: a tervezett törvénymódosítás a határon túli magyar egyetemek működését is veszélybe sodorhatja, ha nem kellő óvatossággal nyúlnak a kérdéshez. Emlékeztetett arra, hogy a magyar állam által anyagilag támogatott erdélyi magyar egyetemek sem államközi szerződés alapján működnek.

Mint mondta, a CEU szellemisége "mindig is nagyon távol ált a Jobbiktól". A kormány a gazdasági problémákról, az oktatás és az egészségügy nehéz helyzetéről, valamint a mindent eluraló korrupcióról akarja csak elterelni a figyelmet, ehhez van szükség folyamatos ellenségképekre, ezt most Soros György és a CEU tölti be, legközelebb más lesz soron - jelentette ki a politikus.

Frissítés: "Támadás a demokrácia ellen"

A budapesti Kossuth téren ért véget a Közép-európai Egyetem (CEU) melletti demonstráció vasárnap este. A szónokok arról beszéltek, hogy ez már akkora tömeg, amelyet a kormány nem hagyhat figyelmen kívül, amikor a jövő héten dönt a kérdésben.

Az Oktatási szabadságot csoport szervezésében tartott tüntetés résztvevői a Fővám térről a CEU Nádor utcai épülete elé, majd a Parlamenthez vonultak. Útközben egyebek mellett a "szabad ország, szabad egyetem" mottót skandálták, és a kormány oktatáspolitikája ellen emelték fel hangjukat.

Amikor a tömeg eleje a Magyar Nemzeti Múzeumnál járt, a vége akkor indult el a Fővám térről.

A vonulás idejére a belvárosi útvonalakat a rendőrség lezárta a forgalom elől.

Békés Gáspár, a Független Diákparlament képviselője a CEU épülete előtt arról beszélt: szerinte a tervezett jogszabálymódosítás valójában elszánt támadás az egyik legkiválóbb magyar (sic!) egyetem ellen.




Mivel az egyetem vezetőit, oktatóit és diákjait kihagyták a folyamatból, nem egyeztettek velük, a tervezett döntést antidemokratikusnak és törvénytelennek tartják - mondta. Hozzátette: a CEU elleni támadás egyben támadás a demokrácia ellen, támadás a tudományos szabadság és a "legmagasabb minőségű oktatás" ellen is.

A Parlament előtt Törley Katalin a Tanítanék Mozgalom nevében arról beszélt, hogy a kormány az oktatás lezüllesztésével az ország és a fiatalok jövőjét semmisíti meg, hol a szükséges emberi és anyagi források visszatartásával, hol a jogi és intézményi környezet ellehetetlenítésével.




A "krízisért" a legfőbb felelősökként Balog Zoltán emberierőforrás-minisztert és Orbán Viktor miniszterelnököt nevezte meg.

Azt mondta: a kormány számára mindennél fontosabbá vált saját hatalma bebetonozása, és ehhez az ország, a fiatalok jövője sem túl nagy ár. Szerinte a kormány ténykedése az oktatás területén vagy törvénytelen vagy káros vagy pedig mindkettő, de a Tanítanék Mozgalom kiáll az ország és a fiatalok jövőjéért.

Ez most a szolidaritás, a tiltakozás és az ellenállás ideje - mondta Törley Katalin, aki mozgalma nevében a szolidaritásáról biztosította a CEU-t.

Gál András, a CEU diákja, a "keresztény hallgatói csoport" tagja azt mondta: mindenkinek elemi érdeke, hogy "ellenvélemények vegyék körül". Hangsúlyozta: magyarként és keresztényként (sic!) is elengedhetetlennek tartja, hogy olyan társadalomban éljen, ahol a tisztelettel történő egyet nem értés a mindennapok része.

A demonstráció végén a résztvevők a szervezők kérésére felemelték világító mobiltelefonjaikat, mint korábban az internetadó elleni tüntetésen.




A délután 5 órakor kezdődött demonstráció este 8 órakor békésen ért véget a Parlament előtt, az Andrássy-szobornál felállított színpadnál.

(MTI nyomán)

Kapcsolódó:

- Napirenden a szájkarate a Soros-fészekkel, közben milliárdokat kap vissza a kormánytól az RTL

- Hatékony a DK ifjúsági tagozata: egy maroknyi ősgyurcsányista nyugdíjast ma is mozgósítottak a CEU mellett
- CEU-rektori fenyegetés: Magyarország nemzetközi kapcsolatai megsínylik, ha ujjat húznak velük
- Aggódik az amerikai külügy Soros "független, kritikus gondolkodású" libsiképzőjéért
- Toroczkai: nem gyáván finomkodni kell a CEU-val, hanem sóval behinteni a romjait
- Kormányszóvivő: nem akarjuk elüldözni a CEU-t - Orbán kormányközi megállapodást akar
- Lázár szerint le lehet higgadni CEU-ügyben (mert majd ebből is szépen visszatáncolnak)
- Zsidók, külföldiek és hazai agymosottak tüntettek Soros liberáliskeltetője előtt - Demszky echós riportert ölelgetett
- Soros egyetemének ellehetetlenítése a legújabb gumicsont - de persze ezt sem merik meglépni