Támogatnák a szocialisták az LMP Paks 2 elleni népszavazási kezdeményezését, segítenék az aláírásgyűjtést. Az Index úgy tudja, hogy még az MSZP-elnökségen is szó volt a kérdésről, és a párt vezetői támogatják az MSZP-LMP fellépést a beruházás ellen.




Habár a választási összefogásról hallani sem akar az LMP, és a Botka Lászlót gyakorlatilag kikosarazták a múlt heti egyeztetésen, egy konkrét ügyben formálódik az MSZP–LMP összefogás. Paks 2 leállítása ügyében az MSZP támogatja az LMP-t – ezt a szocialisták válaszolták az LMP ellenzéki pártoknak küldött levelére.

Az LMP vezetői pénteken jelentették be, hogy népszavazást kezdeményeznek a paksi bővítésről. Szél Bernadett társelnök múlt héten azt mondta, a paksi atomerőmű bővítése még az olimpiarendezésnél is kockázatosabb vállalkozás.  Az Index úgy tudja, még a héten benyújtják a kérdést a Nemzeti Választási Bizottsághoz (NVB). Ügyesen kell megfogalmazniuk, hiszen a kérdés nemzetközi szerződést érinthet, egyszer az NVB már épp emiatt elutasította a párbeszédes Jávor Benedek beadványát. Ungár Péter elnökségi tag erről azt mondta, hogy a nemzetközi szerződésből származó kötelezettségről nem lehet referendumot tartani, de ez nem jelenti azt, hogy magáról a szerződésről ne lehetne kiírni a népszavazást.

Az MSZP együtt gyűjtene az LMP-vel

Az LMP-közeli Reflektor blog megkereste az ellenzéki pártokat a népszavazással és az aláírásgyűjtéssel kapcsolatban, majd  nyilvánosságra hozta a válaszokat. Eszerint az MSZP jelezte: ha Paks 2 ellen lesz hitelesített kérdés, akkor gyűjteni fog, hiszen „a Paks 2. beruházás még az olimpiánál is nagyobb hatással van az ország jövőjére”, és „a beruházás államadósságot növelő óriási költsége miatt csak széles körű társadalmi vita után, népszavazással szabad az új atomerőműről dönteni”. (Amúgy egészen egyedülálló fejlemény, hogy az MSZP nem akar államadósság-növekedést... Csak amíg kormányon voltak, addig tettek meg mindent ennek érdekében - a szerk.)

Egy MSZP-s vezető az Indexnek megerősítette, hogy támogatni fogják az aláírásgyűjtést, erről az elnökségben is szó volt. A párt legtöbb vezető politikusa egyetért az LMP-s gyűjtés támogatásában – Molnár Gyula elnök és Botka László miniszterelnök-jelölt is –, és szívesen vennének egy MSZP–LMP-akciót a beruházás ellen.

A Jobbik kimarad, a Momentum beszállhat

A Jobbik azt válaszolta: híve annak, hogy „az országot érintő fontos kérdésekben népszavazást tartsunk", de ebben a gyűjtésben nem vesznek részt.

Bár sok minden nem múlik a dolgon, de a Fodor Gábor-féle Liberálisok viszont támogatják az aláírásgyűjtést.

Az olimpia aláírásgyűjtést sikerre vivő Momentumot is megkereste a Reflektor. A blog szerint a válaszukban azt írták, hogy a Momentum nem atomenergia-ellenes: „biztonságos energiaforrásról van szó, amely nélkül rövid távon egészen biztosan nem képzelhető el Magyarország energiaellátása”. Az aláírásgyűjtésbe ugyanakkor beszállhat a mozgalom. Papp Gergő szóvivő az ATV-nek azt nyilatkozta, hogy ellenzik a paksi beruházást, mert szerintük „az egy politikai befolyásszerzési-kísérlet Oroszország részéről”, ezért bármit lehetne Paks ellen tenni, azt támogatnák.

(Index nyomán)

Korábban írtuk:

- Paks II ellen is szervezkednének a "politikai árvák", akik nem Sorostól, hanem "az emberektől" kapják a pénzt

- Hamar atomjaira hullhat az LMP népszavazási kezdeményezése - ők is tudják, hogy csak divatos pótcselekvés
- Rákaptak a libsik a népszavazósdira: az LMP a paksi bővítés megfúrására készül a percemberek sikerén felbuzdulva