Részben megváltoztatta a tévészékház 2006-os ostroma miatt megvádolt egykori rendőri vezetők büntetőperében hozott első fokú ítéletet a Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsa.



Bene és Gergényi

A jogerős ítélet szerint a másodrendű vádlott, Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapítány 400 ezer forint pénzbüntetést kapott, a negyedrendű vádlottnak pedig ki kell fizetnie a 150 ezer forintos bűnügyi költséget. A negyedrendű vádlott, a tévészékház védelmére kirendelt rendőri egység parancsnoka jogerősen megrovást kapott.

Az elsőrendű vádlott, Bene lászló volt országos főkapítány, valamint a többi vádlott felmentő ítéletét a táblabíróság helybenhagyta.

A Magyar Televízió székházának 2006. szeptemberi ostroma miatt az ügyészség három tábornok és 11 tiszt ellen emelt vádat. Elöljárói intézkedés elmulasztása és parancs iránti engedetlenség miatt kellett bíróság elé állniuk.

A vád szerint az intézmény védelmére a rendőri vezetők egy Baranya megyéből kiképzésre Budapestre vezényelt, tapasztalatlan, hiányos felszereltségű egységet rendeltek ki. A rögtönzött kitörési és tömegoszlatási kísérletek kudarcba fulladtak, és a tüntetők végül elfoglalták az épületet.

Az ostrom közben 113 rendőr sérült meg, az ezután következő napok tüntetésein pedig további száz. Az ügyészség szerint a súlyos következményeket az akkori rendőri vezetők mulasztásai okozták.

A Fővárosi Törvényszék 2015 októberében elöljárói intézkedés elmulasztása miatt első fokon megrovásban részesítette Gergényi Péter volt budapesti rendőr-főkapitányt, parancs iránti engedetlenség miatt pedig megrovást kapott a székház védelmére kirendelt rendőri egység parancsnoka.

További tizenkét vádlott, köztük Bene László volt országos főkapitány esetében viszont a bíróság megszüntette az eljárást. A Fővárosi Ítélőtábla ítélete jogerős.

(Híradó nyomán)

Jobbik: szembeköpték a magyar demokráciát

A Jobbik szerint a rendőri vezetők perében hozott ítélettel ismét szembeköpték a magyar demokráciát; 2006 Gyurcsány Ferenc felelőssége, azért viszont a Fidesz a felelős, hogy a volt miniszterelnök és a rendőri vezetők szabadlábon vannak.

Jakab Péter, az ellenzéki párt szóvivője hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, a Fővárosi Ítélőtábla “megmázsálta a 2006-os eseményeket a Fidesz törvényei alapján, és arra a véleményre jutott: szemeket kilőni, embereket megnyomorítani, életeket tönkretenni azzal különösebb probléma nincs”.

A szóvivő szerint erre utal az, hogy futni hagyták a 2006-os “rendőrterrorban elévülhetetlen érdemeket szerzett” vezetőket. Emlékeztetett arra, hogy az ügyben felmentették Bene László volt országos rendőrfőkapitányt és Dobozi Józsefet, az egykori Rendészeti Biztonsági Szolgálat vezetőjét, míg Gergényi Péter volt fővárosi rendőrfőkapitány megúszta négyszázezer forintos pénzbírsággal.

Jakab Péter rámutatott: a Gyurcsány-rendszer ellen tiltakozókkal szemben összesen 125 év fegyházbüntetést szabott ki a bíróság. “Ma Magyarországon nem az a bűnös, aki péppé ver embereket, nem az a bűnös, aki erre utasítást ad, nem az a bűnös, aki lehazudja miniszterelnökként a csillagot az égről, hanem az a bűnös, aki ezt szóvá teszi” – mondta.

A Jobbik-szóvivő közölte, a Fidesz ugyan felháborodott a hétfői ítélet miatt, de hét éve ők hozzák a törvényeket, amelyek alapján a bíróság ítélkezik. Ha a bíróság ilyen ítéletet hozott, akkor az azt jelenti, a Fidesz nem akar elszámoltatást, sem a 2006-os események, sem a 4-es metró ügyében – hangoztatta.

Jakab Péter azt mondta, a Jobbik szerint ha Gyurcsányék nem érdemelnek büntetést, akkor a másik oldal sem érdemel. A hatalom akkor lehet igazságos, ha a politikai foglyok cellaajtóit kinyitja – tette hozzá. Kérdésre elmondta azt is, tovább kell vinni az ügyet, amíg a felelősök meg nem kapják méltó büntetésüket.

(MTI)

Frissítés: Gergényi nem ért egyet az ítélettel...

2. frissítés: az NJA is szemen köpésről beszél

Alább olvasható a közleményük.

A 2006. őszi rendőrterror rendőrvezetőinek büntetőperében mai napon született jogerős ítélet fényében megállapítható, hogy a 2006. őszi rendőrterror felelősei lényegében megúszták. Senki nem gondolja komolyan, hogy az akkori budapesti rendőr-főkapitány négyszázezer forintos pénzbüntetése tettarányos és indokolt büntetés mindazért a rendőri erőszakért, ami rázúdult akkoriban tiltakozókra és megemlékezőkre. Különösen az megdöbbentő, hogy dr. Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője országgyűlési képviselőként egy 2006. őszi ügyésszel kapcsolatban elmondott igazságbeszéde miatt súlyosabb büntetést kapott első fokon nemrég, mint Gergényi.

Az ügyészség felelőssége, hogy nem terrorcselekmény miatt emeltek az akkori rendőri és vezetők ellen vádat (a politikai vezetők ellen egyáltalán nem), sőt a jogsértettek büntetőperben való segítő közreműködésétől is elzárkózott. A bíróság pedig nem volt képes a vád keretei között törvényes ítéletet hozni. A rendőri vezetők többsége pedig elévülés miatt úszta meg, annak ellenére, hogy a szükséges bizonyítékokat időben az ügyészség rendelkezésére bocsátottuk.

2006. szeptember 19-21. között és 2006. október 23-24 között a Gyurcsány-rendszer brutális rendőrterrorral sújtott le a kormányellenes tiltakozókra és megemlékezőkre. Szemük világát vesztettek, megkínzottak, több száz sérült, önkényes őrizetbe vett magyar ember sorsa tanúsítja azt a példátlan rendőri-hatósági erőszakot, ami akkor a mindennapok része volt.

Mi, nemzeti jogvédők első pillanattól kezdve a meghurcolt áldozatok mellé álltunk. Jogsértettek százait védtük, harcoltunk jóvátételükért és rehabilitációjukért. Szomorú, hogy máig vannak rendezetlen jóvátételi igények és ráadásul Budaházy György és társainak 2010 előtti rendszer elleni állítólagos terrorcselekmény miatti hosszú börtönévekre történt elsőfokú koncepciós elítélése miatti amnesztiajavaslat sem kapott támogatást. Ugyanakkor Budaházy és két társának előzetesből történő indokolt kiengedése mintha válasz lenne a Gergényiékkel kapcsolatos mai gyalázatos ítéletre....

Sajnos ma már egyértelmű, hogy a 2006. őszi elszámoltatást elszabotálták: a rendőrség, az ügyészség és a bíróság együttműködésében, de a 2010 utáni új rendszer sem tett mindent ennek érdekében. A jogsértettek és nemzeti jogvédők azonban nem adják fel: az egykori politikai és rendőri vezetők nem úszhatják meg!

Budapest, 2017. február 13.

Nemzeti Jogvédő Szolgálat nevében:

dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvezető