A jelenlegi állás szerint megmenekülhet a történelmi Radetzky-laktanya épületegyüttese a további rombolástól, Budapest pedig a világörökség részét képező helyen fölépítendő acél- és üvegszörny-építménytől. A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Magyar Patrióták Közössége korábbi bírósági keresetének megfelelően tegnap kihirdetett jogerős ítélettel elutasította a Radetzky-épületegyüttest korábban felvásárló befektető azon keresetét, amellyel megtámadta a kormányhivatal bontást leállító és építési engedélyt visszavonó határozatát. A bontást mindenáron folytatni kívánó, már a leállításig is nagy kárt okozó befektető hatvan napon belül a Kúriánál is megtámadhatja a tegnapi ítéletet.



A Gabonaraktár középső részét már tavaly porig rombolták

Portálunk ismét sikert könyvelhet el magának, miután tegnap a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogerős ítéletével elutasította a Budapest, II. kerületi Bem József tér, Bem József utca, Tölgyfa utca és Fekete Sas utca határolta egykori Radetzky-laktanya épületegyüttesének bontására, illetve építésére vonatkozó engedélyt visszavonó határozatának megtámadását. Amint a felháborító műemlékrombolásról a 2016. május 30-án megjelent, s a Radetzky laktanya építészeti, történelmi jelentőségét is ismertető első írásunkban beszámoltunk: egy nemzetközi, „magyar” érdekeltséggel is bíró befektetői csoport jogszabálysértően megadott engedéllyel a zsebében elkezdte bontani, átalakítani a Radetzky-laktanya épületegyüttesének, két különböző korszakban, neoklasszikus és eklektikus építészeti stílusban emelt épületeit (az egyik műemléki védettséget is élvez – H. J.) a világörökség részét képező bel-budai területen. Sajnos egyelőre azonban nem tekinthetjük véglegesnek a Radetzky-laktanya, pontosabban annak jogi és társadalmi küzdelmét megvívó Magyar Patrióták Közösségének a győzelmét, mert a mohó, mindenáron továbbbontani és a városképbe nem illő, gusztustalan monstrumot fölhúzni kívánó befektetői csoport valószínűleg nem nyugszik bele a tegnapi ítéletbe, s úgymond jogszabálysértésre hivatkozással hatvan napon belül felülvizsgálati eljárást indíthat a Kúriánál…



A Radetzky-laktanya eklektikus épületrésze a Bem József téren

Az említett tavaly májusi írásunkban már beszámoltunk róla, hogy a történelmi laktanya két épületét szinte teljesen eltüntetve, apróbb részleteiket a tervezett építményszörnybe belefoglalva a mohó beruházó-tulajdonosok a korábban ligetes, fás laktanyaudvaron évekkel ezelőtt felhúzott Margit-házzal összeépítve egybefüggő üveg- és fémmonstrumot kívánnak felhúzni a Bem József tér – Bem József utca – Tölgyfa utca és Fekete Sas utca határolta területen. A „természetesen” nem magyar névvel illetett Bem Palace nevű hétemeletes monstrum elsősorban szórakoztató részlegeket, éttermeket, s mindenekelőtt az összesen 32 ezer négyzetméter alapterületű (!), életbevágóan fontos, bérbe adandó irodarészleget is magában foglalna. Ha ne adj' Isten, az erőszakos és profitéhes beruházó-tulajdonosok a Kúria „jóvoltából” mégiscsak tovább bonthatnak, és fölépíthetik a monstrumot, még inkább zajossá válik a főváros mára amúgyis egyik legélhetetlenebb, legjobban levegőszennyezett településrésze, a világörökség részét képező Bem József tér és környéke.



Egyelőre leállították múltunk rombolóit

A Magyar Patrióták Közössége a környéken élő lakosságot is igyekszik bevonni az újabb, járműforgalmat generáló monstrum elleni küzdelembe, ám itt, a Tölgyfa utcában, Bem József utcában és Fekete Sas utcában lakók közül sokan már nem hisznek az építkezési engedélyeket kiadó, illetve azokat jóváhagyó bíróságoknak. A fentebb említett Margit-udvar nevű épülettömb alatt létesített, a gépjárműforgalmat sokszorosára növelő benzinkút létesítése, az ott működő zajos autómosó ellen is sokáig küzdöttek a környéken lakók, ám végül alulmaradtak. A rablótőke akkor is legyűrte a polgárok tiltakozását, amiképpen a Budapest II. Kerületi Polgármesteri Hivatal illetékeseit is, amikor korábban - Gazda István városvédő szavaival élve – fillérekért eladták a befektetőknek a Radetzky- épületegyüttest, majd szemet hunytak a fölött, hogy a bontógépek tavaly tavasszal nekifeszültek a történelmi falaknak.



A Magyar Patrióták Közösségének tüntetése tavaly nyáron

Az építészeti és történelmi múltunk lerombolásának folyamatát végül is a Magyar Patrióták Közössége állította le azzal, hogy jogi és társadalmi küzdelmet indított, tüntetést és aláírásgyűjtést szervezett a szörnyépület tervezői ellen. A tegnapi jogerős bírósági döntés tehát azt jelenti, hogy a jogszabályellenesen kiadott építési engedélyt (felelősei persze ennek sincsenek, és nem is lesznek – H. J.) visszavonó első fokú hatósági döntés továbbra is hatályban marad. Ha a Kúria a közeljövőben nem hoz a befektető-tulajdonos számára kedvező, s egyben a történelmi múlt és az építészeti örökségünket védő polgárokat arcul csapó ítéletet, akkor a bontást már elkezdett tulajdonosnak helyre kell állítani az épületegyüttes eredeti állapotát. Mindenesetre a neoklasszikus stílusban épített, úgynevezett élelmezési- vagy gabonaraktár középső részét már porig rombolták, a laktanyaudvar fáit három kivételével kivágták. A tavaly tavasszal sietve kivágott legalább 80-100 éves eperfákat, nyírfákat és fenyőfákat már nem lehet feltámasztani, lomjuk közül néhány hét múlva nem énekel majd a feketerigó, nem búg a vadgalamb.

Kíváncsian várjuk a Kúria döntését.



Ilyennek álmodja a befektető a „Bem Palace” nevű szörnyet

Hering József – Kuruc.info