Gazdasági szakemberek gyakran hangoztatják: vállalkozni sosem késő. Vélhetően ezt a biztatást vette komolyan annak a gazdasági társaságnak a tulajdonos-ügyvezetője, amely mélyen beágyazódott a budapesti személyfuvarozói ágazatba, a cég szinte az összes nagyobb taxitársasággal franchise-szerződésben áll. A vállalkozást egy 82 éves néni irányítja, aki két évvel ezelőtt, 80 évesen döntött úgy, hogy a „saját lábára áll”. Azonban Magyarországon semmi sem az, aminek látszik…
A Privatkopo.hu információja szerint szinte az összes nagyobb budapesti taxitársasággal franchise-szerződésben áll a 2014-ben alapított Mofusz Car Hungary Kft. A cég által üzemeltetett személygépkocsik többsége a Max Taxi, a 6x6 Taxi, a Taxi 2000, a Taxi 4, valamint a Tele 5 Taxi márkaneve és logója alatt rója a főváros utcáit. A társaság tulajdonosa és ügyvezetője Mótusz Ferencné tárnoki lakos, aki 1934-ben, tehát 82 évvel ezelőtt született. A szépkorú hölgy 80 évesen döntött úgy, hogy kihasít magának egy szép szeletet a budapesti taxibizniszből. Ez derül ki a cégnyilvántartásból.
A valóság ezzel szemben az, hogy Mótusz Ferencnének fogalma sincs a taxizásról, mint gazdasági tevékenységről, ő csupán stróman, akit költségvetési csalás bűntett elkövetésére használ egy, a háttérben meghúzódó személy.
A budapesti taxistársadalomban „márkának” számít Bényei Gábor neve. A férfi hosszú évek óta úgy növeli a vagyonát, hogy megkárosítja az államot. Némi „pénzjutalomért” cégeket alapíttat vagyontalan magánszemélyekkel, majd a jellemzően az alkalmazottak tulajdonában álló gépkocsik forgalmi engedélyébe üzembentartóként bejegyeztetik az aktuális „rogyjunk össze” kft. nevét, az autókra - műszaki vizsgát követően - sárga rendszámot igényelnek, és indulhat az „okosság”.
A Privatkopo.hu értesülése szerint jelenleg mintegy 100-120 olyan taxi működik Budapesten, amelyek üzembentartója a Bényei holdudvarába tartozó csaló cégek valamelyike. A férfi kizárólagos „uralma” alatt áll a Deák téri taxiállomás, ahova csak olyan autók állhatnak be, amelyek az ő „fennhatósága” alatt végeznek személyszállítási tevékenységet. A droszt használatáért napi 4 ezer forintot fizetnek a taxisok - mindenfajta bizonylat nélkül - Bényeinek. Azoktól a sofőröktől, akik a „vállalkozó” valamelyik trükkös cége égisze alatt tevékenykednek a saját gépkocsijukkal, havonta 20 ezer forintot „rendszámhasználat”, további havi 36 ezer forintot „nyugdíjbiztosítási járulék” befizetése címszó alatt kér és kap Bényei. A jelzett tételeken felül a gépkocsivezetőktől beszedi az esetleges közlekedési/parkolási bírságok összegét is, azzal a megjegyzéssel, hogy az őket alkalmazó cég majd befizeti azokat.
A Mofusz Car Hungary Kft. 2014. és 2015. évi beszámolója szerint a társaság nettó árbevétele - mindkét évben - nulla forint volt, a személyi jellegű ráfordítás (ebbe a költségtételbe tartozik a munkabér, és az azt terhelő járulékok, hozzájárulások) 2014-ben 251 ezer, 2015-ben 277 ezer forintot emésztett fel a társaság nem létező bevételéből. Mindez azt mutatja, hogy a kft. - a munkavállalóknak tett ígéret ellenére - nem jelentette be a sofőröket, viszont a „nyugdíjbiztosítási járulékot” (havi 36 ezer forint) kivette/kiveszi a zsebükből.
Nehéz is lenne befizetést teljesíteni a cégnek az adóhivatal felé, hiszen a Mofusz Car Hungary Kft.-vel szemben jelenleg 11 végrehajtási eljárás van érvényben, ami azt jelenti, amennyiben a vállalkozás bankszámláján pénz jelenne meg, a végrehajtók azonnal leemelnék azt. A végrehajtások mögött jellemzően parkolási bírságok állnak, amelyeket a gépkocsik üzembentartója nem fizetett meg - noha Bényei behajtotta/behajtja a sofőröktől a bírságok összegét.
A Privatkopo.hu információja szerint Bényei Gábor 15-20, saját tulajdonú taxi gépkocsival rendelkezik, amelyeket havi 40 ezer forint díj ellenében bérbe ad.
Nyilván nyomós okai lehetnek annak, ha Deák téri, úgynevezett „Bényei-droszton” várakozó taxik tetejéről egy szempillantás alatt leszerelik a gépkocsivezetők a szabadjelzőt, ha NAV/BKK-razziáról szerez tudomást a taxiállomás mindenható ura. Márpedig a férfi valahogy mindig megneszeli a közelgő veszélyt… Ilyenkor az ellenőrök tehetetlenek, hiszen ha nincs a gépkocsik tetején a taxi jelzés, a sofőröket nem vethetik vizsgálat alá.
A 84 éves Mótusz Ferencné ügyvezetése alatt álló Mofusz Car Hungary Kft. színre lépését megelőzően egy másik gazdasági társaság mögött megbújva rombolta a budapesti taxisok maradék renoméját Bényei. A RÉSZ FER TRADE Kft.-t 2010-ben alapították, ügyvezető-tulajdonosa (papíron): Tóth Ferenc. Volt. Ugyanis az illetékes cégbíróság 2015. május 13-án elrendelte a cég kényszertörlését, mivel a vállalkozás, illetve annak ügyvezető-tulajdonosa elérhetetlennek bizonyult a hatóságok számára. A társaság éves beszámolót soha nem készített, „működési elve” gyakorlatilag megegyezett a most futó vállalkozás „csalási metodikájával”: befizetetlen közterhek, meg nem fizetett közlekedési bírságok, lehúzott taxis alkalmazottak - és a végén: kámforrá vált cég…
A Nemzeti Adó és Vámhivatal, valamint a Budapesti Közlekedési Központ munkatársai évek óta tátott szájjal nézik, ahogy a havonta - az adóhivatal elől eltitkolt módon - milliókat zsebre vágó „háttérjátékos” bohócot csinál belőlük. Vajon miért hagyják?
(folytatjuk)
(Privátkopó.hu)
Kapcsolódó: A fővárosi éjszakai élet vámszedői - Miért egyeduralkodó a "bulicentrumok" közelében a Max Taxi?