Nem került napirendre a választási eljárási törvény levélben szavazás kiterjesztését célzó módosítása.




A rendkívüli ülést a Jobbik kezdeményezte az MSZP és az LMP támogatásával. Az ellenzéki párt azért javasolt jogszabály-módosítást, hogy minden külföldön élő magyar szavazhasson levélben már az októberi kvótareferendumtól kezdve, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e állandó magyarországi lakhellyel.

A kormánypártok – amelyek előre jelezték, hogy nem értenek egyet a levélben történő szavazás lehetőségének kibővítésével és nem mennek el az ülésre – politikailag aggályosnak nevezték, hogy az ellenzék egy már kitűzött népszavazás szabályain változtatna. Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője korábban rámutatott arra is: a választási eljárási törvény kiállta az Alkotmánybíróság és a strassburgi emberi jogi bíróság próbáját, emellett a Velencei Bizottság ajánlásait is tartalmazza.

Frissítés: a Fidesz szerint ellehetetlenítené a népszavazást

A Fidesz elfogadhatatlannak tart minden olyan javaslatot, amely ellehetetlenítené az október 2-i kvótareferendumot - közölte Halász János, a kormánypárti frakció szóvivője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.

A Fidesz ezért sem támogatta azt az indítványt, amelyről az ellenzék akart tárgyalni a parlamentben, mert az is ilyen volt – mondta a frakciószóvivő, miután határozatképtelenség miatt a napirend előtti felszólalások után bezárták az Országgyűlés hétfőre összehívott rendkívüli ülését, így nem került napirendre a választási eljárási törvény levélben szavazás kiterjesztését célzó módosítása.

Azt, hogy a Jobbik és az MSZP képviselői közösen kezdeményezték a rendkívüli ülést, a frakciószóvivő úgy kommentálta: a Jobbik és az MSZP összeállt, a két párt “közös javaslatáról” kellett volna tárgyalni. Halász János érdekesnek nevezte, hogy a levélben szavazás kiterjesztését célzó, jobbikos képviselők által benyújtott javaslatról tartott augusztus eleji ötpárti egyeztetésen – a Fidesszel ellentétben – a szocialisták nem vettet részt, sőt akkori közleményükben arról írtak: a Jobbik számító és hiteltelen indítványa a Fidesz sugallatára készült. Majd “eltelt tíz nap”, és “ugyanezt a javaslatot, amit számítónak és hiteltelennek minősítettek, aláírták az MSZP-s képviselők” – mondta. A háttérben szerinte az áll, hogy el akarják lehetetleníteni a migránsok kötelező betelepítése elleni október 2-i népszavazást.

Az előterjesztést ezen túlmenően eljárásjogi és tartalmi szempontból is elfogadhatatlannak tartja a Fidesz – közölte, emlékeztetve, hogy a választójogi törvény kiállta az Alkotmánybíróság és a strassburgi bíróság próbáját is.

A benyújtott javaslatot kidolgozatlannak nevezte, hangsúlyozva továbbá, hogy ha egy választás küszöbén változtatnának az eljárásjogi szabályokon, az a demokratikus hagyományok sárba tiprása lenne.

“Ha elfogadnánk ezt a törvényt, akkor egy alkotmányellenes helyzet állna elő, mert nem lehetne megtartani a már kitűzött népszavazást” – jelentette ki Halász János.

A Fidesz a Jobbik magatartását is "furcsállja és egyre homályosabbnak látja" – folytatta a szóvivő -, mert "bár népszavazási részvételre és nem szavazatra buzdítanak, addig a mostani javaslatuk megakadályozná a referendumot".

Megjegyezte: az LMP-nek is tisztáznia kellene az álláspontját a témában.

Arra a kérdésre, hogy a 2018-as választásra a Fidesz hajlandó-e biztosítani a levélben szavazást a külföldön dolgozó magyar állampolgároknak, a politikus azt válaszolta: az az álláspont nem csak ma érvényes, hogy a most beterjesztett törvényjavaslat tartalmilag sem elfogadható a Fidesznek.

2. frissítés: Jobbik: a Fidesz fél az általa nyugatra üldözöttektől

A Fidesznek az az érdeke, hogy az egzisztenciális bizonytalanság miatt nyugatra menekült több százezer magyar csak nagy erőfeszítések árán tudjon véleményt mondani. A kormánypárt ezért nem támogatott egy konszenzuson alapuló, jogkiterjesztő indítványt, mely így megfelelt volna a jogbiztonság követelményének is.

A Jobbik szerint még időben ki lehetett volna terjeszteni a külföldön élő, de magyarországi lakcímmel rendelkező magyarok levélben szavazásának lehetőségét, hogy ők is leadhassák voksukat az október 2-i népszavazáson. Ismert, ötször volt rá példa, hogy a Fidesz néhány nap alatt módosította a „gránitszilárdságú” Alaptörvényt, tehát a levélben szavazás kiterjesztésének is csak a Fidesz politikai akaratának hiánya volt a gátja.

A Jobbik következetesen képviseli korábban is vallott álláspontját: Magyarországra az itt élők beleegyezése nélkül ne telepítsenek be senkit, és ennek kimondásához a Nyugatra kényszerült magyaroknak is minden lehetőséget meg kellene adni. Elkeserítő, hogy ezt épp a Fidesz akadályozza meg - írja közleményében Szávay István országgyűlési képviselő, a Jobbik Nemzetpolitikai Kabinet elnöke.

(MTI - Kuruc.info)