Kevesebb bürokráciára van szükség, a nemzeti parlamentek szerepét meg kell erősíteni, és a "lopakodó brüsszeli magatartásnak” véget kell vetni - ezt kérték a britek - mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök az Országgyűlésben napirend előtt. arról is beszélt, hogy a kormány szerdai ülésén alakítja ki az álláspontját arról, hogyan verje vissza a kötelező betelepítési kvótarendszerről szóló brüsszeli tervet.

A britek nem kevesebbet indítványoztak a pénteken zárult uniós csúcson, mint hogy alaposan reformáljuk meg az Európai Uniót, ha lehet, szerződésmódosítás nélkül. Nem csak egy népszavazásról van szó - mondta Orbán Viktor.

Versenyképesebbé kell tenni az EU-t, kevesebb bürokráciára van szükség, a nemzeti parlamentek szerepét meg kell erősíteni, és a "lopakodó brüsszeli magatartásnak” véget kell vetni - ezt kérték a britek. Ezeket elfogadtuk - mutatott rá.

Sikerült megvédeni, hogy a Nagy-Britanniában járulékot fizetők szociális ellátását ne érintsék - fejtette ki a kormányfő, jelezve, az igazi vita a járulékot nem fizető harmadik országbeliek ellátása körül volt.

Ezeket sem lehet elvenni, csak megfelelő indoklás és külön döntés után egy ideig felfüggeszteni - ismertette, kijelentve: azokat a juttatásokat is sikerült megvédeni, amiért egyébként járulék alapon nem fizettek az Egyesült Királyságban dolgozó munkavállalók. A miniszterelnök fontos eredménynek nevezte, hogy a tervezett módosítások nem vonatkoznak az ingázókra.

Az eredményeket Magyarország egyedül nem lett volna képes elérni, az kellett, hogy Szlovákia, Csehország és Lengyelország végig közös álláspontot képviseljen - hívta fel a figyelmet.

Az Egyesült Királyság polgárain most a sor, hogy az Európai Unió tagjai kívánnak-e maradni, ez csak az ő döntésük. Magyarország megtiszteltetésnek érzi, hogy egy olyan nagy országgal, mint Nagy-Britannia, egy közösségben lehet. Remélhetőleg ez így is marad - emelte ki.

A kormányfő elmondta azt is, az uniós csúcs migrációs tekintetben legfontosabb döntése az volt, hogy elfogadták a magyar döntést. Ebben az első feladat, hogy a migránsokat meg kell állítani. A csúcson világossá tették, hogy a határokat meg kell erősíteni, és Schengent mindenkinek be kell tartania.

Szerinte ott tartunk, ahol egy éve kellene tartanunk. Az Európai Unió azokat az elveket fogadta el, amelyeket a magyar kormány eddig is képviselt. Ebből az következik, hogy ha mindenki úgy cselekszik, ahogy ígérte, a déli határunk védelme könnyebb lesz - állapította meg.

Szerinte 2016-ban nagyon komoly veszéllyel kell szembenéznünk. A migrációval foglalkozó márciusi EU-csúcs előrehozása jól mutatja a helyzet súlyosságát, és a V4-ek óriási nyomás alá kerültek.

A tét, hogy a miniszterelnökök áldásukat adják-e egy olyan kötelező betelepítési kvótarendszerre, amely, beépülve az uniós jogrendbe, folyamatosan, mintegy menekültügyi mechanizmusként, állandóan beszállítaná Magyarországra azokat a migránsokat, akiket Magyarország nem akar beengedni, és a déli határoknál fel is tartóztat.

Magyarország sem a korábbi egyedi kvótákat, sem az állandó, folyamatos, beláthatatlan nagyságrendű befogadást nem fogadja el - nyomatékosította.

A magyar kormány szerdai ülésén értékeli ezt a helyzetet, és alakítja ki az álláspontját arról, hogy hogyan kísérelje meg visszaverni azt a "brüsszeli kísérletet, hogy egy brüsszeli szabályrendszer segítségével, folyamatosan, éveken keresztül, beláthatatlan nagyságrendben olyanokat költöztessenek, telepítsenek be Magyarországra, akikkel nem kívánunk együtt élni" - közölte Orbán Viktor.

(Híradó)