Magyarországnak el kell utasítania, hogy Törökországból egymillió migránst hozzanak be Európába - mondta a kormányfő a valettai EU-csúcsot értékelve a köztévében. Orbán szerint Európa "biztonságot koldul", ahelyett, hogy saját erőből védené meg határait.
A miniszterelnök a vallettai európai uniós csúcsot értékelve az M1 aktuális csatornának azt mondta, a helyzet egyre inkább aggasztónak tűnik: miközben migránsok öt-, hat-, vagy akár tízezrei érkeznek naponta az Európai Unió területére mindenfajta ellenőrzés nélkül, folytatódik a "sehova sem vezető tanácskozások sorozata".
Orbán Viktor úgy fogalmazott: Európa nemcsak nem került közelebb a megoldáshoz, hanem "veszélyes vizekre is sodródunk", mert a csúcstalálkozó egyetlen "közfelkiáltásos határozata" - mivel formális döntést nem hoztak - az volt, hogy Törökországgal mint stratégiai partnerrel mindenképpen tárgyalni fognak. Mint mondta, ezt elvileg helyesnek, de ebben a formában stratégiailag elhibázottnak tartja, mert szerinte nem szabad Európának abba a helyzetbe kerülnie - és ha már belekerült, nem szabad bevallania -, hogy saját erőből nem tud megoldani egy kérdést, és egy harmadik féltől reméli biztonságának garantálását.
"Úgy tűnik, hogy Európa föladta azt a tervét, álmát, kötelességét, hogy képes legyen saját határait saját erőből megvédeni, és helyette a törökökkel folytatott diplomáciai tárgyalásoktól reméli a (...) védelmet" - mondta. A miniszterelnök szerint az egykor büszke Európa koldusszerepre kényszerül: ahelyett, hogy saját erejét fejlesztené, biztonságot koldul valaki mástól. Orbán Viktor közölte: azt javasolta, ne ezt tegyék, a magyar álláspont az volt, hogy csak akkor üljenek le a törökökkel tárgyalni, ha képesek voltak saját erőből egy "tartható védelmi vonalat kiépíteni".
Ha ez nem Görögország déli határa lenne - fűzte hozzá -, akkor északabbra kell kiépíteni egy ilyen vonalat, hogy világos legyen, "szívesen működünk együtt a törökökkel, mert úgy többre jutnánk mindketten", de nem létszükséglet a megállapodás, mert saját erőből is meg tudják védeni országaikat. Hangsúlyozta: ezt elmulasztotta Európa, nem fogadta el a magyar javaslatot.
A kormányfő arról is beszélt: bár "erről soha senki nem döntött, senki nem hagyta jóvá", mégis kezd körvonalazódni annak terve, hogy Törökországból Európába egymillió migránst szállítsanak át, és osszanak szét. Magyarországnak ezt el kell utasítania - mondta. Hozzátette: lehetetlen, hogy behozzanak egymillió embert Törökországból Európába, és akik behozták, szétosszák őket azok között, akik nem szavazták meg ezt a döntést.
A máltai Vallettában tartott nem hivatalos uniós csúcstalálkozót követően Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke bejelentette: az Európai Unió készen áll, hogy rendkívüli csúcstalálkozót tartson Törökországgal Brüsszelben. A lengyel politikus hozzátette, bizonyos benne, hogy ezt még a hónap vége előtt sikerül megtartani, és abban is, hogy sikerül Ankarával kölcsönösen előnyös megállapodást kötni a migrációs válság kezeléséről.
Német alkancellár: Berlinnek "szükség esetén" egyedül kellene fizetnie Törökországnak
Németországnak szükség esetén egyedül ki kellene fizetnie Törökországnak a "menekültek" ellátására szánt uniós pénzügyi támogatást - mondta Sigmar Gabriel német alkancellár csütörtökön Berlinben.
A szociáldemokrata párt (SPD) elnöke SPD-s önkormányzati vezetőkkel folytatott megbeszélése után újságíróknak elmondta, hogy "falak helyett hidakat" kell építeni, vagyis biztosítani kell az uniós külső határokat, és az EU segítségére szoruló "menekülteket" "rendezett, legális módon, kontingensek révén kell befogadni".
A politikus hangsúlyozta, hogy lassítani kell a Németországba irányuló emberáradatot, ezért Németországnak meg kell előlegeznie vagy egyedül ki kell fizetnie a tervezett uniós pénzügyi támogatást Törökországnak, ha nem haladnak megfelelő ütemben az EU és Törökország tárgyalásai a közös válságkezelési akciótervről.
A tervek szerint az EU 2016-2017-re 3 milliárd eurót ajánl fel Törökországnak a területén tartózkodó "menekültek" ellátására, helyeztük javítására, és mindenekelőtt a görög-török uniós külső határ biztosításához kér nagyobb együttműködést az ankarai vezetésről.
Az akciótervről várhatóan még novemberben tárgyalnak, a Brüsszelben megrendezni tervezett EU-Törökország csúcstalálkozón.
Az egyelőre nem ismert, hogy a 3 milliárd euróból a tagállamokra jutó rész miként oszlik meg a huszonnyolcak között. Német sajtóértesülések szerint Németországnak 534 millió eurót kellene befizetnie. A migrációs válság kezelésében való közreműködésért pedig az EU a török állampolgárok vízummentességéről szóló tárgyalások felgyorsítását, illetve az uniós csatlakozási tárgyalásokon új fejezetek megnyitását is felajánlhatja Ankarának.
Angela Merkel kancellár csütörtökön a máltai Vallettában tartott nem hivatalos uniós csúcstalálkozó után - német televíziókban közvetített - sajtótájékoztatóján arra a kérdésre, nem fizet-e túl nagy árat az EU a menekülthullám feltartóztatásáért Törökországnak, azt mondta, hogy nem "politikai árról" van szó, hanem egy mindkét fél számára előnyös, "nyertes-nyertes szituáció" létrehozásáról.
(MTI nyomán)