Koszorús Ferenc vezérezredes olyan katona volt, aki "nem hagyta veszni a nemzeti hűségbe vetett hitet, segített emberebbé tenni az embert, magyarabbá a magyart" - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a világháborús katona szobrának avatásán kedden a budai Várban.

A házelnök beszédében többször idézett Koszorús Ferenc írásaiból. Ezek közül kiemelte például, hogy "a haza érdekében nincsenek megoldhatatlan feladatok, legfeljebb megoldásra alkalmatlan emberek". Kövér László szerint ezt az állítását Koszorús Ferenc maga is bizonyította.

Mint Kövér László felidézte: Koszorús Ferenc erdélyi magyar református családba született. A debreceni református kollégium után a Ludovika hallgatója lett, majd hadnagyként első ezredparancsnoka Tisza István egykori miniszterelnök volt.

Beszédében Kövér László és Hende Csaba honvédelmi miniszter is kitért arra, hogy "Koszorús Ferenc hőstetteit évtizedeken keresztül tagadták". "Néha még manapság is" ezt teszik - jegyezte meg Hende Csaba, aki úgy fogalmazott: "a kommunista diktatúra szellemi örököseinek nem tetszik". A házelnök és a honvédelmi miniszter egyaránt követendőnek nevezte Koszorús Ferenc példáját.

Hende Csaba kiemelte: Koszorús Ferenc kitűnő katona volt, aki tehetségét a Donnál is bizonyította. 1944-ben azokat az embereket védte, akiket el akartak hurcolni: 2100 csillagos házból mintegy 250-280 ezer zsidó deportálásába való közbeavatkozásával sokaknak az életét mentette meg.

A budai Várban, az Esztergomi rondellánál felállított szobor ünnepélyes avatásán részt vett még mások mellett Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök, Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős fideszes alelnöke, Réthelyi Miklós volt nemzeti erőforrás miniszter, Szakály Sándor történész, az Egyesült Államokban élő ifjabb Koszorús Ferenc, az ezredes fia és a család több tagja, Hantos Zsuzsa, a Koszorús Ferenc Emlékbizottság elnöke, Varga Imre, a szobor alkotója valamint diplomáciai és katonai szervezetek több képviselője.

Koszorús Ferenc páncélosaival 1944. július 5-6-án meghiúsította az úgynevezett csendőrpuccsot, amivel akadályozni tudta a budapesti zsidóság deportálását.

Koszorús Ferencet - aki 1899. február 3-án született Debrecenben és 1974. március 8-án hunyt el a virginiai Arlingtonban - Göncz Árpád köztársasági elnök 1991. március 15-én posztumusz vezérezredessé léptette elő.

(MTI nyomán)