Négy méter magas kerítést húzhat Magyarország a szerb határra - a kormány utasította a belügyminisztert, hogy jövő szerdáig tegye meg a szükséges előkészületeket.



Ezt a kerítést Izrael építi az illegális bevándorlók ellen. Ha nekik szabad...

Szijjártó Péter külügyminiszter jelentette be, hogy miután a kormány meghallgatta Pintér Sándor belügyminisztert a Magyarországra nehezedő migrációs nyomásról, valamint az uniós belügyminiszterek tegnapi tanácskozásáról, a kabinet arra utasította a tárcavezetőt, hogy készítse elő Magyarország déli határának lezárását.

Szijjártó Péter szavai szerint 4 méteres kerítést húzhatnak a kormány elképzelései szerint a 175 km-es szerb-magyar határon, ám ezzel Magyarország semmilyen jogi kötelezettséget nem szeg meg. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a lépés nem egyedülálló, hasonlóan jártak el a görög-török valamint a bolgár-török határon is.



Tűzparancs nélkül a legmagasabb kerítés sem sokat ér

Ezzel párhuzamosan elkezdik azon rendelet előkészítését is, amelyre a most az Országgyűlés előtt lévő törvénymódosítás adna lehetőséget, hogy a kabinet meghatározza a biztonságosnak minősített harmadik országokat, amelyek felől Magyarország nem fogadna bevándorlókat.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az uniós belügyminiszterek tanácskozása alapján Magyarországot érinti legsúlyosabban a tagországok közül az illegális migrációs nyomás. Kérdésekre azonban Szijjártó Péter a folytatódó kormányülésre hivatkozva nem válaszolt.

(InfoRádió nyomán)

Frissítés: videón a bejelentés:

2. frissítés: Jobbik: szükséges, de nem elégséges

A Jobbik üdvözli, hogy, bár több évvel a problémafelvetésünk után, de a kormány végre érdemi lépést jelentett be a 175 km hosszan felépítendő, illegális migránsokat feltartóztatni hivatott kerítés tervével. Felhívjuk ugyanakkor a kormány figyelmét, hogy ez a lépés, bár rövid távon lassítani fogja az illegális bevándorlást, a migránsok az embercsempész bandák segítségével közép- és hosszú távon új útvonalakat, más határszakaszokat fognak igénybe venni, és azokon keresztül hazánkba szivárogni.

A határzár ugyanakkor nem jelent megoldást a Nyugat-Európából hazánkba visszatoloncolt tömegek által okozott problémákra sem, az ő sorsuk továbbra is bizonytalan.

A Jobbik továbbra is nélkülözhetetlennek tartja a menekülttáborok zárttá tételét, az önálló határőrség visszaállítását és a visszafordíthatóság intézménye jogi garanciájának megteremtését. Ragaszkodunk továbbá ahhoz, hogy a délvidéki magyarság a jövőben se szenvedjen semmilyen hátrányt a jelenlegi határ átlépése során - írja közleményében Z. Kárpát Dániel, a Jobbik frakcióvezető-helyettese és Mirkóczki Ádám országgyűlési képviselő, a Jobbik szóvivője.

3. frissítés: már a rácok is megtanulták, hogy Auschwitz a bármikor, bármi kapcsán bedobható varázsszó

Meglepte és sokkolta a hír, hogy Magyarország négy méter magas kerítéssel zárná le a magyar-szerb határ 175 kilométer hosszú szakaszát - közölte Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök. Azt mondta, Szerbia nem követi a magyar példát, "nem fog falakat emelni (…), és nem fog Auschwitzban élni".

Nem az a megoldás, hogy falakat emelnek - mondta a szerb kormányfő a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) szerda esti híradójában.

A legtöbb illegális migráns Macedóniából (az uniós Görögországon keresztül) és az EU-tag Bulgáriából érkezik Szerbiába. Bulgária már felhúzott egy 240 kilométer hosszú kerítést a török határon, hogy távol tartsa az illegális bevándorlókat.

"Nekünk is falakat kellene emelnünk a macedón és a bolgár határon? Mi nem fogunk falakat emelni. Ezt garantálom. Szerbia nem zárja be önmagát, Szerbia nem fog Auschwitzban élni" - fogalmazott a szerb kormányfő.

Aleksandar Vucic hozzátette, "nem érti, miről van szó", ezért beszélni fog Orbán Viktor miniszterelnökkel és az európai uniós vezetőkkel arról, hogyan akarják megoldani a menekültkérdést.

Vucic szerint Szerbia nem tehető felelőssé a migránsok miatt, akik a nyugat-balkáni országot csak tranzitútvonalnak használják. Ők nem akarnak Szerbiában maradni - tette hozzá.

"Etetjük őket, vigyázunk rájuk. Mit várnak még tőlünk? Ők semmit sem akarnak a mi országunkban, és akkor még valaki falakat is emel felénk. Nem értem ezt a lépést, de hiszem azt, hogy logikus választ fogok kapni magyar kollégámtól" - közölte a szerb kormányfő.

Hozzátette még, hogy a július elsejei budapesti magyar-szerb kormánycsúcson mindenképpen beszélni fog Orbán Viktorral erről az ügyről.

Kapcsolódó friss hírek:

- Az Európai Bizottság szóvivőjének is fontosabbak a bevándorlóbűnözők "emberi jogai", mint a magyarok védelme

- Tovább fáradozik "hazánk érdekében" az ET-biztos: "kerítés helyett még több menekültet!"

- A nemzetgyilkos liberálisok hazugságaival ellentétben hatékony a kerítés: Bulgáriában például hetedére csökkentette az illegális határátlépések számát

- Jobbik: Magyarország a magyaroké!

4. frissítés: Lázár: nem szívesen építjük fel, de nem várhatunk

A kormány nem szívesen épít kerítést a magyar-szerb határra, de nem várhat, garantálnia kell az ország biztonságát, amibe beletartozik a határ védelme is - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

A tárcavezető megerősítette azt a szerdai kormánydöntést, amely szerint Pintér Sándor belügyminiszternek elő kell készítenie a magyar-szerb határ lezárását. Ez egy négy méter magasságú, ideiglenes kerítéssel történne meg - ismertette Lázár János, aki indoklásul hangsúlyozta: Magyarország az illegális bevándorlás tekintetében rosszabb helyzetben van, mint Olaszország.

A Miniszterelnökség vezetője úgy fogalmazott: "nem szórakozásból, nem jókedvünkből" született döntés a határzárról, de Magyarország nem várhat, 150 ezer illegális bevándorló átvonulása ugyanis biztonsági kockázatot jelent Magyarországnak.

Közölte azt is, hogy a július 1-jei magyar-szerb közös kormányülésen készek konstruktív tárgyalásra az ügyben a szerb féllel.

Kiemelte továbbá, hogy a legális belépés Magyarországra ezután is biztosított lesz.

Ilyen lesz

A NATO-szabványoknak megfelelő határvédelmi kerítés építését tervezi a kormány - mondta Németh Szilárd, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes alelnöke a testület csütörtöki zárt ülése után újságíróknak.

A bizottsági ülés után nyilatkozó képviselők azt mondták: egyelőre nem sok részletet tudtak meg a szerdán bejelentett döntésről, amely szerint a kormány négy méter magas kerítéssel tervezi a magyar-szerb határ lezárását.

A Magyar Közlönyben már meg is jelent a kormányhatározat a magyar-szerb zöldhatáron felállítandó biztonsági kerítésről. A kormány a határozatban a belügyminisztert arra is felhívta, hogy - a bevándorlásról és a terrorizmusról zajló nemzeti konzultáció eredményének figyelembevételével - július elsejéig készítsen előterjesztést az illegális bevándorlás elleni hatékony fellépés érdekében szükséges jogszabály-módosításokról. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek augusztus elsejéig kell biztosítania az ideiglenes kerítés felállításához szükséges forrásokat.

Németh Szilárd csütörtökön hangsúlyozta: az illegális határátlépők 99 százaléka a szerb határon keresztül érkezik. Ugyanakkor hozzátette: nem gondolják, hogy a kerítés egyben megoldást jelent a bevándorlási problémára, de ez az intézkedés, valamint a biztonságos és nem biztonságos országok listáját tartalmazó javaslat fontos és szükséges lépések a menekültügy rendezésére.

Mirkóczki Ádám, a bizottság jobbikos tagja azt mondta: az ülésen olyan információk hangzottak el, amelyek alapján indokoltnak és szükségesnek tartja a szerb-magyar határra tervezett kerítést. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy további intézkedéseket kell tenniük a belügyi, rendészeti szerveknek, szerinte ugyanis a szerb-magyar határ lezárásával az embercsempészek más helyeket keresnek majd, így fokozottabb őrzésre lesz szükség a horvát, ukrán, román határon.

Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke elmondta: mind a NATO-ban, mind az Európai Unióban megvannak az előírásai annak, hogyan kell kinéznie egy a határ védelmét szolgáló kerítésnek, és a bizottsági ülésen kapott kormányzati tájékoztatás alapján ezeknek megfelelő kerítést terveznek. Ezzel együtt a Magyar Szocialista Párt nem ért egyet a kerítés építésével. Mint mondta, az "nem való Európába".

Szél Bernadett, a bizottság LMP-s tagja azt mondta: a kerítés "nem humánus", és egyáltalán nem jelenti a menekültkérdés megoldását. Az LMP szerint a magyar kormánynak az Európai Unió tagországaival együttműködve kellene közös megoldást találnia. Az LMP-s politikus beszámolt arról is, hogy kezdeményezésére a testület tárgyalt a Paks II. egyik vezetőjétől ellopott adathordozókról is. Erről azt a tájékoztatást kapták, hogy a rendőrségi nyomozás folyamatban van, de az ügynek nincs nemzetbiztonsági kockázata.

(MTI nyomán)