Több európai városban, köztük Budapesten is ma tartják a "roma ellenállás" napját.

A már a nevét tekintve is kikezdhetetlen hitelű Tom Lantos Intézet MTI-hez eljuttatott közleménye szerint még kevéssé kutatott és ismert a romák ellenállásának története a második világháború idején. A legfigyelemreméltóbb ellenállási kísérlet 1944. május 16-án történt, amikor az Auschwitz-Birkenau területén lévő "cigány láger" rabjai fellázadtak az SS-tisztek ellen, akik - gaznáci szokásuknak megfelelően - gázkamrába akartak terelni őket. A lázadást követően a rabok felét más koncentrációs táborokba szállították, majd amikor a "cigány lágert" 1944. augusztus 3-ára virradó éjjel végül likvidálták, csaknem 3000 cigány esett áldozatul - szól a legenda.

Kiemelték: a romák második világháború alatti üldöztetése még mindig kevéssé ismert (sajnos kevés ünnepelt cigány "túlélő" szerepel a médiában a sületlenségeket állítva - szerk.), pedig - mint fogalmaztak - a romák a náci rendszer célpontjai voltak. Sokakat deportáltak, kizsákmányoltak, megöltek koncentrációs táborokban. A háború végeztével, évtizedek óta tart a küzdelem a "roma" népirtás hivatalos elismeréséért, az arról való megemlékezésért, valamint a kompenzációért és kárpótlásért - tették hozzá. (Segélyek formájában már egész szép kárpótláshoz jutottak szegénykék - a szerk.)

A Tom Lantos Intézet - a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (International Holocaust Remembrance Alliance) támogatásával - a ternYpe Nemzetközi Roma Ifjúsági Hálózattal és a La Voix des Rroms párizsi civil szervezettel közösen kétéves kutatási projektet indított. Céljuk, hogy feltérképezzék és megismertessék a cigányoknak az ún. holokauszt idején tanúsított ellenállását, felhívják a figyelmet a "roma genocídiumra", továbbá hivatalos megemlékezést kezdeményezzenek.

Szombat délután a VIII. kerületi Mátyás téren a Phiren Amenca roma ifjúsági, oktatási szervezet meghívására cigány rapperek, költők, zenészek, valamint civil szervezetek és aktivisták várják az érdeklődőket a cigány ellenállás napján.

(MTI nyomán)