Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott a Legfőbb Ügyészség(LÜ) azokban a miniszterelnök személyét is érintő ügyekben, amelyekről korábban politikai vita is kialakult. Ilyen a Szalay utcai ingatlan, a Fittelina és a Nomentana-ügye. Bár bűncselekmény gyanúját állapította meg az LÜ, elévülés miatt végül is nem történik semmi.

A Legfőbb Ügyészség keresetet nyújt be a Szalay utca 4. szám alatti ingatlan esetében. Az egyik szerződés, amely a bérbe vett részben végzett beruházásról szólt, a közerkölcsbe ütközik, és a közérdeket sérti. Perösszeget még nem állapítottak meg, de egyébként az irat kész van, aláírásra és postázásra vár. A szerződő felek az Altus Rt. és a megszűnt Közlöny Kiadó jogutódja ellen nyújtják be a keresetet. Ezen ingatlan esetében számos más szerződés ütközik még közerkölcsbe, és emellett az ügyészség szerint büntetőjogi gyanú is fölmerülhet ebben az esetben, de azok elévültek.

A Fittelina Kft. esetében nem találtak semmilyen magán-, illetve büntetőjogi felelősségre utaló körülményt. A Nomentana Kft. esetében is fölmerülhet a köz- és magánokirat hamisítás gyanúja, mert éveken keresztül be nem jegyzett cégként működött a társaság, utána pedig ezen cég azonosító számait használták fel, de ez is elévült. A nem létező cég szerződései semmisek, azokat egyenként megtámadhatja a másik károsult szerződő fél.

Az állam kárára törvénysértés útján gazdagodott Gyurcsány Ferenc cége a Legfőbb Ügyészség szerint. A testület megváltoztatta korábbi határozatát a Szalay utcai, korábbi állami ingatlanok ügyében, és különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés bűntettének gyanúját állapította meg.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök cégei tevékenységét illetően már két ügyben állapított meg a nyomozó hatóság bűncselekmény gyanúját. A Nomentana Kft. esetében közokirathamisítás gyanúja miatt, amely bűncselekmény büntethetősége 2005. december 20-án elévült.

A Szalay utcai, korábbi állami ingatlanok ügyében az ügyészség megváltoztatta korábbi határozatát és különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés bűntettének gyanúját állapította meg. Az ügyészség szerint az állami Közlöny és Lapkiadó Kft. ellenszolgáltatás nélkül gazdagította az Altus Rt.-t, mivel a közel százmillió forint értékű beruházás úgy került a cég tulajdonába, hogy azért semmilyen ellenértéket nem számítottak be. A nyomozószerv vizsgálata szerint több tízmillió forint értékben történt vagyoni juttatás Gyurcsány cégének az állami vagyon terhére.

Megállapították, hogy semmilyen ésszerű gazdasági indoka nem volt annak, hogy az állam a kormányfő cégét mindenféle ellenérték nélkül ilyen értékű vagyonhoz juttassa. Mindezek felvetik a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette elkövetésének gyanúját, amely cselekmény 2-8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Az ügyészség szerint a cselekmény büntethetősége 2003-ban elévült.

Ugyanakkor azt is kijelentette, hogy mivel a kormányfő cége törvénysértés útján az állam kárára gazdagodott a több tízmilliós beruházással, ezért az állami vagyon értékének visszaszerzésére polgári pert indítanak. A Fittelina Kft.-nél az ügyészség kitart korábbi álláspontja mellett, hogy a kft. a Szemlőhegy utcai villában tulajdonjogot szerzett és ezért nem állapítható meg az adócsalás gyanúja.

Dr. Sinku Pál a Legfelső Bíróság főosztályvezető ügyésze így foglalta össze a felmerült ügyekben hozott döntéseket: "Első esetben - Szalay utca: felmerült a hűtlen kezelés gyanújára okot adó körülmény, de a cselekmény elévült.

Nomentana: felmerült a magánokirat-hamisítás, közokirat-hamisításra vonatkozó gyanúok, de a nyomozás kiderítette, hogy elévült. Harmadik esetben: az ügyészségnek az az álláspontja, hogy a vázolt szerződéses sorozat nem adócsalás. Nem bűncselekmény."

(MR-Hír Tv)