A magyarországi zsinagógák felújításának és a zsidó temetők a jövő generációk számára való megőrzésének kormányzati kulturális örökségvédelmi programjáról számolt be az elmúlt héten Washingtonban és New Yorkban tett látogatása során Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára.

"A kormány a jövőben olyan komplex programként kívánja megvalósítani a zsinagógák felújítását és az elhagyott zsidó temetők megőrzését - Magyarországon 1600 ilyen van -, amelynek nem csupán örökségvédelmi, hanem legalább annyira nevelési jellege is van" - mondta el az MTI-nek telefonon helyi idő szerint vasárnap este az MTI-nek Latorcai Csaba.

"Szeretnénk ebbe a programba bekapcsolni az iskolai közösségi szolgálatot, hogy a fiatalok is részt vegyenek benne. Ha nem is feltétlenül tevőlegesen, de úgy, hogy megismerik az egykor helyben élő közösséget, amelynek nagy részét a holokauszt alatt kiirtották. Véleményünk szerint ez jó gyakorlat lehet, amely egyrészt örökségvédelem, másrészt pedig az antiszemitizmus elleni küzdelemnek is eleme, valamint a holokauszttal kapcsolatos és a helytörténeti ismereteknek is a továbbadása" - tette hozzá a helyettes államtitkár.

Elmondta, hogy alapvetően bemutatkozó látogatásra érkezett az Egyesült Államokba, Washingtonban, az amerikai külügyminisztériumban Ira Formannal, az antiszemitizmus elleni harcért felelős különmegbízottal és Nicholas Deannel, a holokauszt-ügyi különmegbízottal, Paul Shapiróval, az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma kutatóközpontjának vezetőjével és Andrew Bakerrel, az Amerikai Zsidó Bizottság (AJC) nemzetközi zsidó ügyekért felelős igazgatójával, New Yorkban pedig Zsidó Világkongresszus (WJC) és a Rágalmazás Elleni Liga (ADL) szervezetek vezetőivel, valamint Malcolm Hoenleinnel, az amerikai Jelentősebb Zsidó Szervezetek Elnökei Konferenciájának vezérigazgatójával és Arthur Schneier rabbival tárgyalt.

"Az a benyomásom, hogy összességében mindenütt, mind a külügyminisztériumban, mind a zsidó szervezetekkel folytatott tárgyalásokon nagyon pozitív fogadtatásban részesült az elmúlt időszak kormányzati politikájának a bemutatása és ezeknek a projekteknek az ismertetése" - mondta a helyettes államtitkár.

Latorcai Csaba a Los Angeles-i Holokauszt Múzeumban "magyar" tematikájú kiállítást nyitott meg a bonyhádi zsidó közösség életéről és "pusztulásáról". Emlékeztetett arra, hogy 1944-ben a teljes közösséget elvitték Auschwitzba, voltak, akik a "halálmenetek" során vesztették életüket.

A helyettes államtitkár Galik Gábor főosztály-vezető és Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány kuratóriumi elnökének társaságában megtekintette a Nigun zenekarnak a Washingtoni Héber Kongregációban vasárnap a washingtoni magyar nagykövetség és az Amerikai Magyar Kulturális Egyesület szervezésében megtartott koncertjét. Az eseményen Heisler András, a Mazsihisz elnöke és Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány vezetője is részt vett.

"Úgy gondolom, hogy ez is hatalmas lehetőség volt a számunkra, hiszen azért vagyunk állandóan az amerikai sajtónak a homlokterében, mert állítólag erős az antiszemitizmus Magyarországon - ami ebben a formában tényszerűen nem igaz. Legalább ennyire fontos azt is tudatosítani, hogy Budapesten él Európa harmadik legnagyobb zsidó közössége, amelynek nem kell félnie, hogy vállalja az identitását. Senkit sem ér azért atrocitás, mert zsidó kötődése van, és ezt megvallja, és ennek köszönhetően ma Magyarországon rendkívül virágzó és szerteágazó, színes zsidó kulturális élet van. Ennek a kis szeletét most van lehetőségünk megmutatni Washingtonban" - mondta Latorcai Csaba.

A helyettes államtitkár vezette küldöttség felkereste a New York-i Magyar Házat és a New Brunswick-i magyar közösséget is.

(MTI nyomán)