Mint tegnap röviden hírül adtuk, a volt agrobankos Kunos Pétert választotta ügyvezető igazgatóvá a Mazsihisz közgyűlése. A buzibáros előélete és katolikus kalandja miatt reflektorfénybe került Schwezoff Dávid is elindult a posztért, és csak pár szavazattal szorult a második helyre. A küldöttek megszavazták, hogy zárt ülés legyen: az újságírókat nem csupán a teremből, az épületből is kitessékelték.



Suchman Tamás és Kunos Péter

Ismeretes: a tavasszal korrupció miatt váratlanul lemondott Zoltai Gusztáv, aki egy személyben töltötte be a BZSH (Budapesti Zsidó Hitközség) és a Mazsihisz (Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége) ügyvezető igazgatói tisztségét. A BZSH múlt héten döntött az utódról: a fővárosban Schwezoff Dávid "közgazdász" lett az új ügyvezető igazgató.

A Mazsihisz most csütörtökre meghirdetett közgyűlése botrányos felvezetéssel indult. A Tudózsidó nevű zsidó közéleti blog leleplezte, hogy Schwezoff korábban Carol Hore Mohn néven budapesti köcsögbárokban lépett fel, egy időben pedig katolikus kántorként ténykedett az alsógödi Szent István-plébánián. Csupán az érdekesség kedvéért: az Evangélikus Hittudományi Egyetem lelkészképzőjének is hallgatója volt. A blogon minderről fényképek is megjelentek.



Pedig ebben a maskarában színfoltot vitt volna a zsidó bűnbanda életébe - nem véletlen, hogy kis híján megválasztották

Schwezoff Dávid – aki jelölti bemutatkozásában nem tért ki sem "transzvesztita előadóként" folytatott hajdani tevékenységére, sem életének katolikus és evangélikus vonatkozásaira – a Mazsihisz közgyűlése előtt érdemben nem nyilatkozott a sajtónak. Heisler András, a Mazsihisz elnöke ugyanakkor levélben fordult Tordai Péterhez, a BZSH vezetőjéhez: javasolta, hogy Tordai hívja össze az elöljáróságot, Schwezoff Dávidot függesszék fel tisztségéből, tartsanak rendkívüli közgyűlést.

Heisler úgy ítélte meg, hogy Schwezoff (elhallgatott) előéletével kapcsolatban olyan dolgok kerültek napvilágra, amelyek "jelentős kockázatot jelentenek a hitközségre, súlyosan veszélyeztetik annak működését", zsarolhatóvá teszik az ügyvezető igazgatót. Tordai Péter elmondta: a közeljövőben mindenképpen összehívja az elöljáróságot.

Közben a Mazsihisz legfőbb konkurenciájához, az EMIH-hez (Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség) kötődő Oberlander Báruch rabbi állásfoglalást tett közzé az ügyről. Az ortodox rabbi kifejtette: a zsidóság egyik legfontosabb fogalma a tsuvá (megtérés), és "ha valaki azt állítja, hogy felhagyott korábbi vétkes tetteivel, kötelességünk befogadni és segíteni a visszatérés útján. Nincs jogunk kételyt támasztani őszinteségével kapcsolatban, egészen addig, amíg – ne adj Isten! – az ellenkezője nem igazolódik.".

Mivel az új ügyvezetőt a BZSH közgyűlése szabályosan, többségi akarattal megválasztotta, vallási érvekkel nem vonható vissza a választás eredménye. Még akkor sem – tette hozzá Oberlander Báruch rabbi –, ha stratégiai megfontolásból a zsidó közösség egyes tagjai úgy gondolják, hogy ez nem volt a legszerencsésebb döntés.

Ilyen előzmények után a Mazsihisz küldöttei jobbnak látták, ha a sajtó nincs jelen a közgyűlésen. Korábban előfordult, hogy nyitva maradtak az ablakok, és a zárt ülés elrendelése után a folyosóról tisztán lehetett hallani a felszólalásokat. A biztonságiak ezúttal még az épületből is kiterelték az újságírókat.

A hírzárlat ennek ellenére nem volt teljes. A Mazsihisz Facebook-oldala erősen szűrt tartalommal, de folyamatosan beszámolt a fontosabb történésekről. Ketten versenyeztek a Mazsihisz ügyvezető igazgatói posztjáért: Kunos Péter és Schwezoff Dávid.

Bármily meglepő, Kunos Péter múltja se makulátlan –­ az Agrobank vezérigazgatójaként a kilencvenes évek végén börtönbüntetésre ítélték –, de ő ezzel számot vetett a küldöttek előtt. Bemutatkozásában hangsúlyozta, hogy bankja akkori hitelbiztosítéki rendszere "bizonyos nem szakmabeli berkekben félreértéssel, hozzá- és meg nem értéssel találkozott". Első fokon felmentették, másodfokon elmarasztaló ítélet született. Akkoriban nem volt fellebbezési lehetősége, és így nem sikerült "elintézni" a dolgokat. De ami késik, nem múlik.



Heisler és Kunos

"Néhány év múltán az Agrobankéhoz hasonló hitelbiztosítéki rendszerek alkalmazása mind a pénzintézetek, mind a később létrejövő befektetési alapok és kockázati tőketársaságok körében egyre inkább általános gyakorlattá vált. Ma már egyetemen is tanítják a bank akkoriban alkalmazott módszerét" – magyarázkodott Kunos. Ezek után már az sem meglepő, hogy több mint tíz éve bírói döntéssel felmentették a büntetett előélet hátrányos következményei alól, erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezik. (Talán hamarosan még kárpótlást is fog fizetni neki és leszármazottainak a magyar nemzet - a szerk.)

A Mazsihisz közgyűlése – többek elmondása szerint – nem volt mentes a személyeskedő vitáktól, de a körülményekhez képest csendesen zajlott. (Egészen biztosan nem volt annyira izgalmas, mint a tavalt májusi közgyűlés, ld. itt: "Elkaplak, megverlek, kicsinállak" - férgezés és rohadt tetűzés a Mazsihisz közgyűlésén)

Radnóti Zoltán rabbi például mind a két jelölt ellen kifogást emelt, mert múltjuk miatt mindketten támadhatók. Tiszta és új arcok kellenek – állapította meg, de aztán rájött, hogy ez fajtársai között egyszerűen lehetetlen, így "kisebbik rosszként" Kunosra szavazott.

A BZSH múlt heti közgyűlésén Schwezoff Dávid pár szavazattal előzte meg Kunos Pétert. Most fordult a kocka, és Kunos lett az első. (A 88 szavazatból három érvénytelen volt, Kunos 45 voksot kapott, Schwezoff 40-et.) Furcsa módon Schwezoff Dávidot a BZSH-ban négy évre választották ügyvezető igazgatónak, Kunos Péter megbízása a Mazsihiszben csak a jövő tavasszal esedékes általános tisztújításig szól.

A közgyűlés után Heisler András, Kunos Péter és Tordai Péter közösen tartott rögtönzött sajtótájékoztatót, a buzi az újságírók elkerülésével távozott a helyszínről. Tordai elmondta: a maga részéről bizalmat szavaz neki, nem tervezi, hogy a BZSH elöljárósági ülésén javaslatot terjeszt elő Schwezoff Dávid menesztéséről. Ettől még – jegyezte meg – előkerülhet a téma.

(Nol nyomán)