A Mazsihisz elnöke szerint mindenképpen meg kell akadályozni a Szabadság téri emlékmű megépítését. Heisler András bízik abban, hogy a miniszterelnök betartja ígéretét, és abban is, hogy "egy normális országban nem történhet meg az, aminek most az előkészületei láthatók" - utalt arra, hogy elkezdték a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű építését.
Heisler a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában azt mondta, elképzelhetőnek tartja, hogy "egy belső adminisztrációs túlkapás volt", ha így van, le lehet állítani az építkezést. Hozzátette, hogy Budapest már megélt néhány építési gödröt. Azt is hangoztatta, hogy ha a miniszterelnök semmibe veszi saját ígéretét, akkor nincs tárgyalási alap.
Orbán Viktor korábban a Mazsihisznek levélben azt írta, hogy az emlékműről húsvét után újra egyeztet a zsidó szervezetek képviselőivel. Az ügyben azóta kiadott hivatalos kormányzati közlemény a május végére megjelölt átadási határidőre hivatkozik a munkálatok megkezdése kapcsán.
Zoltai lebontja
"Amit építenek estig, azt az állampolgári engedetlenség jeleként, ha kell, lebontom reggelig, még ha börtönbe is csuknak érte - holokauszt-túlélőként legfeljebb 70 év után ismét bezárnak" - kommentálta felháborodottan a Népszavának Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója, hogy a Szabadság téren megkezdték a német megszállási emlékmű építését.
Heisler András, a Mazsihisz elnöke a lap kérdésére annyit tudott mondani: "botrány". Egyúttal jelezte: értékelniük kell a történteket. Tordai Péter, a Mazsihisz alelnöke ehhez hozzátette: "óriási a csalódásunk, és inkorrektnek tartom a lépést".
Kedd estig félezren írták alá a "kormány emlékezetpolitikája" ellen tiltakozó petíciót.
"Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a nemzeti emlékezet kanonizálását a kormány jókra és rosszakra való leegyszerűsítéssel kívánja megvalósítani" - állapították meg az aláírók, köztük Alföldi Róbert színész-rendező, Ferge Zsuzsa szociológus, Gábor György vallásfilozófus, Heller Ágnes filozófus, Herczog Mária szociológus, Iványi Gábor lelkipásztor, Ormos Mária történész, Parti Nagy Lajos író, Rainer M. János történész, Tamás Gáspár Miklós filozófus és Závada Pál író.
Aláírta a petíciót Karsai László történész is, aki korábban úgy nyilatkozott: a tervezett arkangyalos-birodalmi sasos emlékmű "meghamisítja a magyar történelmet, relativizálja a holokauszt eseményeit és meggyalázza az áldozatok, túlélők emlékét".
(Klubrádió - Népszava nyomán)
Korábban írtuk:
- A zsidók népszavazást akarnak az V. kerületi emlékműről
- Rendőrök vigyázzák a megszállási emlékmű helyszínét a zsidók kordonbontása után