Hatalmas áttörés az itt olvasható MTI-hír szerinti Kalmár-jelentés, a kapcsolódó határozat és ajánlás, amelyek szerves folytatásai az Európa Tanács korábbi, kollektív jogokat erősítő jogforrásainak, így az autonómiáról mint a konfliktusok megoldási forrásáról szóló 1334/2003. sz. és a szintén Kalmár Ferenccel közösen - benyújtott módosítónk révén - kiharcolt, a területi autonómiát kötelezően alkalmazandó modellként előíró 1832/2011. sz. határozatoknak - írja közleményében Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő, az ET PKGY tagja, alább a folytatás.
Maximálisan ki kell ezt használni a gyalázatos trianoni diktátum miatt elszakítottan és jogfosztott sorban élő 3 millió Kárpát-medencében élő magyar honfitársunk érdekében. Egyértelmű lehetőséget teremt az 71 igen, 11 nem és 11 tartózkodó szavazattal elfogadott, 1985/2014 sz. határozat és a 58 igen, 16 nem és 16 tartózkodó szavazattal elfogadott 2040/2014 sz. ajánlás a területi autonómia kikényszerítésére, az óvodától egyetemig terjedő anyanyelvi oktatásra, etnikai alapú regionális önkormányzatok létrehozására és a széles körű anyanyelv használatra. A felelősség a magyar kormány kezében van: kíván-e végre a dél-tiroli sikeres modellt kiharcoló Ausztriához hasonlóan védhatalomként kiállni elcsatolt testvéreink önrendelkezési joga érdekében, és konfliktusok vállalása árán megszorongatni a szomszédos területrabló államokat a mostani meddő jószomszédi politika helyett? Mert egyértelmű, hogy csak a kemény fellépés vezethet eredményre.
A jelentésért szívós küzdelmet folytattunk Kalmár Ferivel és a délvidéki Kovács Elvirával közösen először a diszkrimináció elleni bizottságban, ahol számos román módosító javaslatot sikerült kisebbségbe szorítanunk, és ugyanez sikerült a plenáris ülésen is. A románok ki akarták venni a kollektív jogokról és a kisebbségi sorban élő nemzeti közösségek által lakott területek etnikai arányainak megváltoztatási tilalmáról szóló részeket, de ezeket az elutasítást szorgalmazó felszólalásaimat követően nagy többséggel leszavazták. Egyedül a finnek (ráadásul egy patrióta finnel az élén) vezette skandináv lobbival nem bírtunk: hiába bizonyítottuk be, hogy az Európa Tanács már eddig 21 különböző jogi dokumentumában foglalkozott a cigányokkal, akiknek külön alhonlapja is működik az ET honlapja keretében, mégis a skandinávok nyomására a hagyományos szót kiszavazták mindenhonnét a nemzeti kisebbség fogalom elől, nehogy úgymond a cigányokra ne vonatkozhasson az elfogadott határozat és ajánlás.
Nyilvánvaló pedig, hogy tartalmilag ettől még az egész Kalmár-jelentés és határozat a szülőföldjén évszázadok óta élő, egységes nemzettudattal rendelkező, de anyaországától igazságtalan diktátumok miatt leszakítva, más államba kényszerített közösségekről, így különösen rólunk, magyarokról szól. A skandinávok még azt is kivették volna, hogy a valós történelmi tények megszálló államok többségi társadalmával való megismertetése érdekében az anyaországgal közösen kidolgozott tankönyvek és akciók fontosságát szorgalmazza a határozat. A határozat 9. pontjához benyújtott és elfogadott kapcsolódó módosító javaslatom nyomán ez megmaradt, bár önmagában nyilván ez sem csodafegyver.
Tiszta szívből gratulálok földimnek, a brassói születésű, valódi kereszténydemokrata Kalmár Ferinek, akivel az elmúlt 4 évben a 16 ET parlamenti közgyűlési ülésszakon számos felejthetetlen, és - hála Istennek - eredményes küzdelmet folytattam nemzetünk egységesítése érdekében.
A sors különös fintora, hogy úgy tűnik, rá sem tart igényt EP-képviselőként a saját frakciója.
Strasbourg, 2014. április 8.
Frissítés: újabb Gaudi-levél:
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén április 8-án Strasbourgban elfogadott, a hagyományos nemzeti közösségekről szóló mérföldkőnek számító határozat vitájában elmondott felszólalásomban arra hívtam fel a figyelmet, hogy itt az ideje megszüntetni a cigányok javára a hagyományos európai nemzeti közösségek terhére fennálló megkülönböztetést.
Míg az Európa Tanács 21 különböző jogi dokumentuma foglalkozik a cigányokkal, addig kifejezetten az elcsatolt magyarságot is magában foglaló, őshonos szülőföldjén, anyaországától igazságtalan diktátumok által elszakított hagyományos nemzeti közösségek jogállásával és kollektív jogaival eddig még egy sem.
A felszólalásom radikalitását ezúttal a kitűzött célhoz, a határozat támogatása érdekében való meggyőzés szempontjához kellett igazítanom, ezért szerepelnek benne olyan kitételek, amelyeket nem szoktam használni, gondolom, feltűnik, melyek azok. Végül megérte, mert mind a határozatot, mind az ajánlást megszavazták. A határozott, revizionista hangütést az Ukrajnáról folytatott mai, április 9-i vitában megütöttem: itt már egyértelműen követeltem Kárpátalja visszacsatolását, az erről szóló, nagy vihart kavart felszólalásom hamarosan látható lesz.
2. frissítés: újabb Gaudi-levél:
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén április 8-án Strasbourgban Niels Muiznieks az Európa Tanács emberi jogi biztosa ismertette 2013. évi jelentését. Ennek kapcsán szembesítettem volt lett emberi jogi aktivistát azzal az újra tapasztalt képtelenséggel, hogy idei jelentéséből is teljesen kimaradt hagyományos nemzeti közösségek jogfosztott tagjainak ügye, így az elcsatolt sorban élő magyarok is. Ezzel szemben az éves szinten 3 millió eurós költségvetésből működő emberi jogi biztos folyamatosan a cigányok,homoszexuálisok és menekültek jogaival foglalkozik, mintha nem is lenne más védendő közösség Európában, ez pedig az Európa Tanács hitelességét teljesen aláássa.
A biztos azzal magyarázta ezt, hogy nem akarja a létező kisebbségvédelmi egyezményeket felügyelő szervek hatáskörét elvonni, de ha aggasztó helyzetet észlel fellép akár a határon túli magyarok érdekében. Emlékezetes, hogy ő már tavalyi hasonló jelentése kapcsán feltett kérdésemet követően ígéretet tett arra, hogy ellátogat Székelyföldre a székely önrendelkezési törekvések feltérképezése és a konfliktus megelőzése érdekében, de ennek nem tett eleget.