A rendőrség még a bankbiztonsági vezetőknek sem árulta el, hogy mely pénzintézeteket fenyegetett meg a magát Őrseregnek nevező ismeretlen szervezet, amely a napokban a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetségének (VÉSZ) írt levélben magára vállalta a január 13-i budapesti bankrobbantást.



Vajon ki lehetett az elkövető?

A Nolnak bankbiztonsági illetékesek azt mondták: a rendőrök közölték, hogy a szükséges intézkedéseket ők már megtették, illetve folyamatosan megteszik, és jelezni fogják, ha szükségesnek látják, hogy a pénzintézetek megváltoztassák biztonsági gyakorlatukat. A Hír24 értesülése szerint az Őrsereg levelében két konkrét pénzintézetet, magyar pénzoligarchákat és érdekeltségeiket fenyegette meg, és vidéki célpontok elleni támadásokat is kilátásba helyezett az újságokból kivágott betűkből kirakott, ragasztásos technikával készített levélben.

Kovács Viktória rendőrségi szóvivő azonban továbbra is csak a levél létezését erősítheti meg, annak tartalmáról, feladásának helyéről a nyomozás érdekében nem beszél. A Nol szerint a rendőrség már vizsgálja a levél feladási helyén és annak környékén működő biztonsági és térfigyelő kamerák felvételeit. Nyelvész, orvos és vegyész szakértők is vizsgálják magát a levelet, DNS-nyomokat keresnek rajta abban a reményben, hogy azok alapján később azonosíthassák a levél íróját.

Bár nem tartják valószínűnek, hogy az illető azonos lenne a robbantóval. Szerintük a Lehel úton január 13-án hajnalban a CIB Bank ellen végrehajtott pokolgépes támadásról ugyanis az „Őrseregnek” az ügyben átlagosan tájékozott újságolvasóénál is felületesebbek és pontatlanabbak az információi. Nem sikerült a rendőrségnek eddig rekonstruálnia a tettes mozgását, hogy a helyszínre milyen irányból és útvonalon érkezett, s merre menekült.

A XIII. kerületben sok térfigyelő kamera működik, a tettesnek vagy hatalmas szerencséje volt, hogy sikerült elkerülnie az általuk ellenőrzött területeket, vagy volt helyismerete. Esetleg többen voltak, és egy félreeső helyen a motort felpakolták egy kisteherautóra, s úgy menekültek tovább. A bankbiztonsági vezetők szerint a rendőrség eddig mindent megtett, amit megtehetett. Ám egyelőre sem a motorost, sem a motort nem találták meg.

A biztonsági kamerák felvételeire hivatkozva egyes bankbiztonsági vezetők úgy fogalmaztak: „van valami szokatlan, valami egyedi a mozgásában, ami később akár az azonosítására is alkalmas lehet, és akár a vesztét is okozhatja”. Mások – a Népszabadsággal meg nem osztott „jelekre” utalva – akár azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a támadó egy nő volt.

– A rendőrség minden bejelentést ellenőriz, minden lehetséges verziót megvizsgál – a nyomozás kezdete óta ennél többet a különböző találgatásokkal kapcsolatban a rendőrség nem mondott. Kovács Viktória most is csak annyit tett hozzá, hogy „a nyomozók eddig 185 bejelentést kaptak, országosan 5138 ingatlanban 'jártak' adatgyűjtés végett. A robbantás óta a pénzintézetek is érzékenyebben reagálnak a szokatlan jelenségekre. Minden 'gyanúsat' jelentenek a rendőrségnek, s a bankrobbantó elfogására életre hívott 135 fős nyomozócsoport külön-külön összeveti ezeket az információkat a nyomozás egyéb adataival”.

(Nol nyomán)