A gyermekorvosok egyesülete és a gyermekegészségügyi intézet üdvözli, hogy a pneumococcus védőoltás jövőre bekerül a kötelező védőoltások közé. A Házi Gyermekorvosok Egyesülete és az Országos Gyermekegészségügyi Intézet hétfőn közzétett nyílt levelében egyben tiltakozását fejezi ki az oltásellenes nézetek terjesztése ellen.

A két szervezet vezetője a levélben emlékeztet arra, hogy Magyarországon a pneumococcus fertőzés elleni csecsemőkori védőoltásokat az országos programban 2008 októberében kezdték el alkalmazni a házi gyermekorvosok, és már rövid idő alatt 95 százalék fölött volt a két éven aluli korosztály átoltottsága.

Az eredmények minden kétséget kizáróan igazolják a védőoltás kedvező hatásait: látványosan csökkent a pneumococcus okozta agyhártyagyulladások száma mind az oltott, kétévesnél fiatalabb korosztályban, mind az idősebb korcsoportokban – hangsúlyozták.

Az eredmények annak is köszönhetőek, hogy az immunizációs program keretében a csecsemők, kisgyermekek számára biztosított a jelenleg elérhető legmagasabb szerotípus lefedettséget nyújtó, azaz a legtöbbféle baktériumtörzs okozta fertőzés ellen védő oltóanyag.

A szakértők szerint a védőoltási program nagyjából harmadával csökkentette a betegség előfordulását, emellett úgy vélik: a pneumococcus elleni oltás a kötelező nemzeti védőoltási programba történő beillesztésével az átoltottság további javulása, és a pneumococcus okozta súlyos betegségek további visszaszorulása várható.

Úgy vélik, hogy az oltások felvételének elutasítása igen veszélyes és felelőtlen választás - utalt a két szervezet vezetője egy nemrég megjelent sajtóközleményre, amely szerint a szülők döntési jogát korlátozza az oltási rendszer bővülése egy újabb kötelező védőoltás bevezetésével, és ezt a megállapítást az oltásokat ellenzők szövetségének véleményével igyekeznek alátámasztani.

Hangsúlyozták, hogy a védőoltások beadását ellenzők tábora úgy próbálja befolyásolni a közvéleményt, hogy bizonytalan, vagy nem egyszer rosszindulatúan manipulált és hamis adatokra hivatkoznak, forrás megjelölés nélkül "idézve" kétes vizsgálatokat, ugyanakkor sokszor bagatellizálják az egyes fertőző betegségek gyakran tragikus, máskor "csak" maradandó egészségkárosító hatását.

A gyermekkori védőoltások bevezetése a gyermekhalálozás és a súlyos betegségek előfordulásának csökkentése érdekében valaha tett leghatékonyabb lépés volt világszerte – véli a két szervezet vezetője. Azt írták: az oltásoknak köszönhetően a fertőzések száma minimálisra csökkent, és többfajta súlyos gyermekbetegségben Magyarországon ma nem hal meg gyermek.

Október végén jelentette be Beneda Attila, az egészségügyért felelős államtitkárság kabinetfőnöke, hogy jövőre a pneumococcus védőoltást is a kötelező oltások sorába emelik.

(MTI)