Több lövést leadott egy férfi csütörtök este a budapesti Móricz Zsigmond körtéren és egy ottani gyorsétteremben, személyi sérülés nem történt.
A férfi a téren a levegőbe, majd egy ottani gyorsétteremben a mennyezetbe lőtt és ismeretlen helyre távozott, keresi a rendőrség. Az ügyről részleteket kora reggelre ígértek.
Az MTI az ügyet jól ismerő, névtelenséget kérő illetékestől úgy tudja, hogy a személyes tárgyait hátra hagyó férfi az az Somogyi Ábel, akit májusban első fokon két és fél év börtönbüntetésre ítélt a Fővárosi Törvényszék egyebek mellett emberölés előkészületének bűntette miatt.
Somogyi Ábel - "semmiféle bizonyíték nincs a bűnismétlés veszélyére", mondta korábban ügyvédje
Somogyi Ábel a vád szerint a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen több diáktársának megölésére készült 2006 és 2010 között.
Frissítés: Ábel ügyvédje: "semmiféle bizonyíték nincs a bűnismétlés veszélyére" - elfogatóparancs a lövöldöző ellen
A rendőrség elfogatóparancsot adott ki Somogyi Ábel ellen, aki a gyanú szerint csütörtök éjjel három lövést adott le a budapesti Móricz Zsigmond körtéren és egy gyorsétteremben.
A www.police.hu oldalon közzétett felhívásban gyanúsítottként nevezik meg a 26 éves Somogyi Ábel Jánost, aki a fotó alapján azonos azzal az S. Ábellel, akit májusban a Fővárosi Törvényszék első fokon, nem jogerősen két és fél év börtönbüntetésre ítélt egyebek mellett emberölés előkészületének bűntette miatt.
A férfi a vád szerint a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen több diáktársának megölésére készült 2006 és 2010 között. A férfi az utolsó szó jogán tagadta bűnösségét.
"S. Ábel" az eljárás során egy év nyolc hónapot töltött előzetes letartóztatásban, illetve az igazságügyi elmemegfigyelő intézetben, ám 2011 novemberében kiengedték. Futó Barnabás, a férfi ügyvédje akkor az Indexnek azt mondta, a Fővárosi Ítélőtábla azért helyezte szabadlábra védencét, mert "semmiféle bizonyíték nincs a bűnismétlés veszélyére".
Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálatának sajtóügyeletese péntek hajnalban az MTI-vel azt közölte, hogy egy férfi a Móricz Zsigmond körtéren a levegőbe, majd egy ottani gyorsétteremben a mennyezetbe lőtt. Az ismeretlen helyre távozó férfit azóta keresik.
Az MTI az ügyet jól ismerő, névtelenséget kérő illetékestől úgy tudja, hogy Somogyi Ábel személyes tárgyait a helyszínen hagyta.
A felhívás szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés gyanúja miatt indított büntetőeljárást. A rendőrség kéri, hogy aki a fényképen látható, jelenleg szökésben lévő Somogyi Ábel Jánost felismeri, jelenlegi tartózkodási helyével kapcsolatban érdemleges információval rendelkezik, hívja a 06-30-444-6218 éjjel-nappal hívható telefonszámot, vagy az ismert 107 vagy a 112 központi segélyhívó telefonszámok valamelyikét.
A BRFK azt is kéri, hogy aki a képen látható férfit felismeri, ne próbálja meg feltartóztatni vagy elfogni, hívja a fenti telefonszámok valamelyikét.
2. frissítés: Elfogták "S. Ábelt": a pszichiáterénél várakozott, gyakran nézte a falat, személyiségzavaros, de a "szakértők" szerint nem elmebeteg
Péntek délelőtt elfogták Somogyi Ábelt. A Népszabadság híre szerint a pszichiáterénél várakozott a rendelőben. A rendőrség azt közölte, hogy a XI. kerület egyik egészségügyi intézményének bejáratánál fogták el 10 óra 40 perckor.
Somogyi Ábel apja péntek délelőtt nem volt meggyőződve arról, hogy a fia lövöldözött. „Minden elképzelhető. Hogy ő lövöldözött, de az is, hogy nem” – mondta S. Péter az Indexnek. „Kiesik egy óra, hogy akkor mi történt” – emlékezett vissza a tegnapi napra Somogyi Péter. Az apa úgy vélte: „az, hogy Ábel valakire rálőjön, kizárt.”
Somogyi Péter szerint az tény, hogy a fia nem volt jól az utóbbi időben. "Feje fájt, gyomra fájt, minden baja volt." A férfi elképzelhetőnek tartja, hogy Ábel cukorbetegsége is okozhatott viselkedési zavarokat. "Nem volt sajnos egyeztetve a szénhidrát és az inzulin.”
Somogyi Péter nem tudta megmondani, hogy honnan lehetett fegyvere a fiának. "Talán még régről lehetett. Nem tudom, erről semmit nem tudunk."
Erdőben dolgozott
A fiáról kérdezve elmondta, hogy Ábel az utóbbi időben idénymunkákat végzett egy erdészetben, fát gallyazott, parlagfüvet irtott, egyéb erdészeti kisegítő feladatokat végzett. Szerette a szabad levegőn végzett munkát. A férfi tegnapelőtt találkozott utoljára személyesen fiával, akkor nyugodtnak tűnt, nem számított rá, hogy lövöldözésre készülne.
Somogyi Ábel már nem a szüleivel, hanem egyedül lakik a XI. kerületben, és az édesanyjával találkozik rendszeresebben, hozzá jár például vacsorázni.
Nézte a falat
Megkereste az Indexet Somogyi Ábel egy volt gimnáziumi osztálytársa is, aki elmondta, hogy Ábel akkoriban furcsa magatartásával tűnt ki osztálytársai közül. Előszeretettel járt rendőr tányérsapkában, a szünetekben pedig beállt a fehér fal elé, és közvetlen közelről nézte azt, hogy így pihentesse a szemét, mivel véleménye szerint így kevesebb impulzus jut be.
A lövöldözés helyszínétől körülbelül 50 méterre lévő, nonstop működő Kakas kocsmában dolgozó pincérnő azt mesélte: kint ültek a teraszon, amikor meghallották a lövést. Ő mondta is a vendégeknek, hogy szerinte ez lövés volt, de a többiek nem vették komolyan, azt hitték, petárda vagy durrdefekt okozta a zajt.
Néhány vendég fel is állt, és elsétált arra, amerről a zaj jött, de nem láttak semmit, se mozgást, se pánikot nem érzékeltek, mesélte a nő, aki furcsállotta, hogy nem ismerték fel rögtön a lövöldözőben "S. Ábelt", akinek az arca jól ismert a médiából.
Háromnegyed tizenkettőkor kinyitott a McDonald's. Lövésnyomokat nem látni, az álmennyezetet feltehetően azóta kicserélték. A dolgozók közül senki sem nyilatkozhat, nem tudni, ki dolgozott tegnap este.
A McDonald’s szűkszavú közleményt adott ki pénteken a történekről, eszerint az elkövető egyelőre tisztázatlan okokból lőtt az étterem környékén először a levegőbe, azután az étteremben a mennyezetbe. Nem sérült meg senki. Amíg a rendőrségi eljárás le nem zárul, további információt nem adnak az esetről.
Úgy tudni, hogy Ábel az étteremben lőtt kettőt, feltűnően lerakta a táskáját, majd a pisztolyt zsebre vágva elmenekült. Az mno.hu azt írta, hogy a lövöldöző a Villányi út elejéről felfelé induló Himfy utca felé távozott a szemtanúk szerint. Az elkövető a gyorsétterem előtt hagyta a táskáját, amit rendőrkutyával szagoltattak meg, így indultak a Gellérthegy felé a szervek. Szemtanúk szerint a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai is a helyszínre érkeztek, de ők kicsivel később, mint a rendőrök, írja a lap.
Mennyit kaphat?
Futó Barnabás, aki a korábbi ügyben védte Somogyit elmondta, hogy hivatalosan szombat délelőtt kapja meg a mostani ügyet is, akkor fog beszélni védencével. Úgy tudja, hogy Ábel még nem tett vallomást.
"S. Ábelnek" abban az ügyében, amely miatt a neve ismertté vált, jogerős ítélet egyelőre nem született. Első fokon, nem jogerősen két év hat hónap szabadságvesztésre ítélték májusban, miután bűnösnek találták kétrendbeli emberölés előkészületében, testi sértésben és garázdaságban. A védelem teljes felmentésért, az ügyész súlyosításért fellebbezett. A másodfokú tárgyalás kezdetét még nem tűzték ki.
A rendőrség most, a Móricz Zsigmond körtéri események után lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaéléssel gyanúsította meg. Ez a büntető törvénykönyv szerint kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Hogy az iskolai mészárlás tervezéséről szóló alapügyben milyen másodfokú döntés fog születni, azt a jog alapján nem befolyásolhatja, ami most történt a Móricz Zsigmond körtéren. Ugyanakkor mire ez a mostani ügy bíróság elé kerül majd, addigra jó eséllyel meglesz már a jogerős ítélet az alapügyben, és az viszont már hatással lesz arra, mennyire súlyos büntetést szabnak ki a lőfegyverrel való visszaélésért. Ha Somogyit jogerősen is bűnösnek mondják ki emberölés előkészületében, súlyos testi sértésben és garázdaságban, akkor a büntetett előélete súlyosító körülménynek fog számítani a lőfegyverrel visszaélésről szóló ügyben.
Lőfegyverrel visszaélés?
A bíróságnak a büntetés kiszabásakor az úgynevezett középmértékből kell kiindulnia, ami lőfegyverrel visszaélés esetében öt év. Somogyi esetében a büntetett előélet azt jelentheti majd, hogy ehhez az öt évhez képest felfelé mozdul el a büntetés, ha bűnösnek találják. A végrehajtási fokozat fegyház, ha háromévi vagy ennél hosszabb szabadságvesztést lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés miatt szabnak ki.
Az Indexnek egy, a neve elhallgatását kérve nyilatkozó ügyvéd szerint jó esély van arra, hogy a mostani ügyben nem csupán lőfegyverrel visszaéléssel lesz meggyanúsítva Somogyi, hanem más bűncselekmény gyanúja is megállhat. Egyelőre a rendőrség elsődleges célja az lehetett, hogy el tudják érni valamilyen alapon az előzetes letartóztatást.
Megjárta az elmemegfigyelőt
S. Ábelt először 2010 februárjában fogták el, és közel huszonegy hónapot töltött előzetes letartóztatásban, míg 2011 novemberében váratlanul szabadlábra helyezték. A szabadulása előtti heteket nem a börtönben, hanem az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben (IMEI) töltötte megfigyelésen, amely a szabadulás miatt idő előtt félbeszakadt.
Elmeállapotának megítélése megosztotta a szakértőket. A szakvéleményekben közös volt ugyanakkor, hogy mindkettő azt állapította meg: Somogyi Ábelnek személyiségzavara van, de nem elmebeteg, kóros állapotról nincs szó.
(MTI - Index nyomán)
Kapcsolódó:
- 22 embert akart megölni - szabadlábra helyezték, hátha megteszi
- Korábban beismerő vallomást tett, most tagadott az iskolai lövöldözésre készülő joghallgató