Gyorsvonati felárat vezet be május 15-től a MÁV-START Zrt. - közölte a vasúttársaság a honlapján.
Május közepétől a menetrendben megjelölt egyes gyors- és sebesvonatok használata esetén kötelező lesz gyorsvonati pótjegyet váltani. Az e-ticket rendszerben jegyátvétellel vagy otthoni jegynyomtatással jegyet vásárló utasoknak csak június elsejétől kell megvásárolniuk a pótjegyet - írták.
A gyorsvonati pótjegy díja 100 kilométeres távolságig 150 forint. A 100 kilométernél hosszabb utakra 20 kilométerenként emelkedik a felár. Egy 200 kilométeres utazás esetén 295, 300 kilométerre 440, 400 kilométerre pedig már 590 forint. Az 500 kilométeres, illetve annál hosszabb utak esetén a pótjegy ára 795 forint lesz - derül ki a május 15-étől érvényes pót- és helyjegyárak táblázatából.
Aki Budapest-bérlettel és csatlakozó menetjeggyel utazik, az is köteles az utazás teljes - gyorsvonattal érintett - viszonylatára gyorsvonati pótjegyet váltani - olvasható a honlapon.
A MÁV közleménye szerint a gyorsvonati pótjegy ugyanaddig érvényes, mint az azonos távolságra szóló menetjegy, így ha az utas 100 kilométernél rövidebb utazásra érvényes gyorsvonati pótjegyével tárgynapon éjfél előtt kezdi meg az utazást, az a következő nap hajnali 3 óráig használható fel.
Élőállat- és kerékpárjegyhez, valamint kutya- és kerékpárbérlethez nem kell váltani gyorsvonati pótjegyet. Ezen felül gyorsvonati pótjegy megváltása nélkül utazhat: a nemzetközi menetjeggyel vagy FIP (nemzetközi menetkedvezményi egyezség) okmánnyal, havi vagy félhavi bérlettel, 30 napos bérlettel rendelkező utas, az 1 és 2 számjeggyel kezdődő sorszámú vasúti utazási igazolvánnyal, illetve az "A" és "B" sorozatú ideiglenes vasúti utazási igazolvánnyal, a felmutatóra szóló szabadjeggyel és vasutas IC kártyával rendelkező utas.
Nem kell gyorsvonati pótjegyet váltani a három éven aluli gyermeknek, ha külön ülőhelyet nem foglal el. Pótjegy megváltása nélkül utazhat a hadirokkantak utazási kedvezményére jogosult, az országgyűlési és európai parlamenti képviselő, a START Klub, START Klub Bónusz, START Klub VIP vagy START Klub Prémium kártyával rendelkező utas, továbbá azok, akik a kártyabirtokosokkal szombaton utaznak együtt, valamint a Balaton Mix jeggyel rendelkezők. Nem kell gyorsvonati pótjegyet vásárolni azoknak az utasoknak sem, akik a Püspökladány - Biharkeresztes, Békéscsaba - Lőkösháza, illetve a Nyíregyháza - Záhony szakaszon utaznak.
A MÁV a közleményében arra is kitért, hogy a gyorsvonati pótjegy-köteles vonat késése esetén a gyorsvonati pótjegyet vásárolt utas átalány-kártérítésre jogosult. A kártérítés mértéke a gyorsvonati pótjegy-köteles vonat 30-119 perc közötti késése esetén a menetjegy árának 25 százaléka, 120 percet elérő vagy meghaladó késés esetén 50 százaléka.
(MTI)
Frissítés: A Jobbik közleménye:
A Jobbik felháborítónak tartja, hogy a tavaly áprilisi vasúti járatritkítás után most a szolgáltatások színvonalának emelése helyett gyorsvonati felár bevezetésével borzolják a kedélyeket. Vérlázító továbbá az a kitétel, hogy az országgyűlési és az európai parlamenti képviselőknek nem kell majd gyorsvonati pótjegyet váltani.
A járatritkítás végrehajtásakor arra hivatkoztak, hogy a 416 vonat közlekedésből történő kivételével megtakarítás érhető el. Tudjuk jól, hogy ez azonban csak egy ürügy volt, valójában a vasúttársaság már nem tudott ép, műszakilag kifogástalan vasúti kocsikat forgalomba állítani. Négy hónappal ezelőtt látott napvilágot az IC helyjegyek eltérő időben történő megrendelésének árfüggvénye, és ezzel a porhintéssel együtt eltörölték a virtuális kilométer-számítást, így az utas csak akkor szembesült ezzel, amikor a pénztárnál jegyet váltott.
A gyorsvonati pótjegy díja 100 kilométer távolságig 150 forint, 100 kilométernél hosszabb utaknál pedig 20 kilométerenként emelkedik a felár. Így az embereknek a látványosnak tűnő rezsicsökkentésből megtakarított forintjai az utazási költség megfizetésére mennek el. Az NFM azt harsogja, hogy a szolgáltatások fejlesztését alapozzák meg az újabb jegyáremeléssel. Ez azonban nem más, mint szemfényvesztés!
A Jobbik szerint nem felárat kellene bevezetni, hanem a Fidesz-KDNP-nek betartani a választási ígéretét, a teljes elszámoltatást. Továbbá nem kellett volna több milliárd forintot az ablakon kidobni az új MÁV-székház bérlésért, az 1,6 milliárd forintot érő Debreceni Járműjavítót 73,5 millió forintért értékesíteni és az egyetlen nyereséges területet, a MÁV Cargót 102 milliárd forintért privatizálni, mely a 100-szorosát kereste volna meg a MÁV-nak.
Jó gazdálkodással sok-sok milliárd forint megtakarítást lehet elérni, így azonban továbbra is csak az értelmetlen szervezési intézkedések és a szemfényvesztés folytatódik, amíg nem jön a jobbikos kormány és fel nem számolja a korrupciót az országban (Közgép, trafikmutyi, offshore stb. stb.).
Korondi Miklós országgyűlési képviselő
2. frissítés: Fizetni kell a képviselőknek is
Orbán Viktor utasította a MÁV-Startot is felügyelő nemzeti fejlesztési minisztert, hogy szüntesse meg a képviselők gyorsvonat-pótjegyre szóló mentességét - közölte a Kormányzati Információs Központ.
"A mai napon a sajtóban megjelent hírekre reagálva a kormányfő egyértelművé kívánja tenni, hogy helytelennek, igazságtalannak és haladéktalanul megváltoztatandónak tartja azt a szabályozást, amely lehetővé teszi az országgyűlési képviselők számára, hogy mentesüljenek a Magyar Államvasutak járatain a gyorsvonati pótjegyek megvásárlása alól" - írta közleményében a Kormányzati Információs Központ.
Orbán Viktor "ezért azonnali hatállyal utasította a Magyar Államvasutakat felügyelő nemzeti fejlesztési minisztert, hogy tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a pótjegyekre vonatkozó méltánytalan kedvezményt haladéktalanul megszüntessék" - tették hozzá.
(MTI)