Már-már úgy tűnt, rettenetes hibát vét az Orbán-kormány: a Magyar Holokauszt 2014 Emlékbizottság alakuló ülésére ugyanis nem hívták meg a sokat szenvedett „roma közösség” képviselőit. Holott, mint tudjuk, egy rettenetes „roma holokauszt” is lezajlott 1944-ben, melynek során több százezer (ha nem éppen több százmillió) „roma honfitársunkat” gyilkolták le a gaz nácik. Azonban a „felháborító kirekesztést” feltehetően hamarosan megszüntetik az illetékesek.
Lesz még több segíly és kárpótlás - lehet majd pózolni azokkal is
Ennek előzménye az, hogy egy Kálmán Mihály nevű tetűhintás nyílt levélben hívta fel a figyelmet a tűrhetetlen megkülönböztetésre. Mint írja, „két évvel ezelőtt, hivatkozva Orbán Viktor európai roma-keretstratégiát bemutató beszédére, Győri Enikő európai uniós ügyi államtitkár az EU soros elnöksége nevében fontosnak nevezte az emlékezést a roma holokausztra, azaz porajmosra.” Sőt Járóka Lívia, a Fidesz európai parlamenti képviselője is így nyilatkozott: "Szeretném kifejezni hálámat, hogy az Európai Parlament most először megemlékezik a holokauszt roma áldozatairól." Kálmán Mihály levelében kiemeli, hogy „az elmúlt években a kormány képviselői – különösen Balog Zoltán – nem is mulasztottak el megemlékezni a roma holokausztról, a porajmosról”.
Ehhez képest a kormány nem hívta meg cigány szervezetek képviselőit a Magyar Holokauszt – 2014 Emlékbizottságba, melyet a „magyar zsidóság deportálásának 70. évfordulójáról történő méltó megemlékezés érdekében” hoztak létre – írja a zsidó. (Zárójelben hozzátéve az alábbi megjegyzést: „bár természetesen nem deportálták a holokauszt minden magyar zsidó áldozatát, sokukat otthonukhoz közel gyilkolták meg a magyar nyilasok”.) És bár Balog Zoltán az Emlékbizottság megalakulását követően arról beszélt, hogy „a roma közösség történetének kidolgozásában is támaszkodik a tárca a cigány elit segítségére, mégsem merült fel a roma szervezetek meghívása az Emlékbizottságba” – kesereg.
Kálmán Mihály a magyar alkotmányra hivatkozva most azt kéri, „fontolják meg a roma holokauszt megjelenítését az Emlékbizottság munkájában, valamint hívjanak meg roma szervezeteket az Emlékbizottság tagjai közé”. Annál is inkább, mivel „az antiszemitizmus mellett a cigánygyűlölet és a mindennapos romaellenes diszkrimináció is egyre inkább teret nyer hazánkban, illetve különös tekintettel arra, hogy pusztán származásuk miatt romákat gyilkoltak meg az elmúlt években, kiváltképp sürgető feladat lenne rámutatni a romaellenes indulatok nemzetromboló mivoltára”. „A történelmi hitelesség szempontjából pedig elfogadhatatlan lenne, ha a romákat kirekesztenék az áldozatok közül, és így a róluk való méltó megemlékezésből is” – teszi hozzá a jólelkű zsidó.
Elsőként természetesen a minden kirekesztés ellen oly bátran küzdő Mazsihisz elnöke, Feldmájer Péter válaszolt Kálmán Mihály „úrnak”. Feldmájer arról tájékoztatta az aggódó „romákat”, hogy „a Holokauszt Emlékbizottság 2013. január 17-én megtartott alakuló ülésén Balog Zoltán úr, az Emberi Erőforrások minisztere nyitóbeszédében felvetette a romákat ért üldöztetés ügyét”. De a Mazsihisz elnöke sem feledkezett meg az üldözött „romákról”, ugyanis az Emlékbizottság alakuló ülésén a „legfontosabb teendők” között emelte ki, hogy a „roma közösség képviselőit is meg kell hívni az Emlékbizottság következő üléseire, mert a roma közösség elpusztítására is törekedtek 1944-ben és ’45-ben a magyar és a német hatóságok”. A bizottság jelenlévő tagjai pedig Feldmájer tájékoztatása szerint a felvetéssel egyetértettek, Lázár János pedig „a zárszavában külön is rögzítette az erről szóló egyetértést”.
„Az Emlékbizottság következő ülése február közepén lesz, remélem, hogy erre az ülésre már a roma közösség képviselőit is meg fogják hívni. Biztosíthatom Önt, hogy elengedhetetlenül szükségesnek tartom azt, hogy megemlékezzünk mindenkiről, aki áldozatul esett a Magyarországot tönkretevő faji alapú gyűlölködésnek” – olvasható a magyargyűlölő zsidó vezető levelében.
Perge Ottó - Mazsihisz.hu nyomán
Kapcsolódó:
- Már holokauszt-klipet is készített Koltai és a többi "kiirtott" zsidó - kötelezővé tennék
- Rosenberg Dani és Magyar Zoli történetének folytatása - avagy a szomorú valóság