A Jobbik IT tiszteletben tartja az egyetem függetlenségét. Mi, jobbikosok 2008-ban is kiálltunk a tandíjmentes autonóm felsőoktatásért, és most is ezt tesszük jelenlétünkkel. Eddig mindig civilként jelentünk meg a tandíjellenes rendezvényeken. Azonban az EHÖK és az egyetem vezetése Szegeden nyíltan asszisztál egy Bajnai Gordon nevével fémjelzett, burkolt pártszervezéshez, amit nem tűrünk tovább - áll a Jobbik szegedi ifjúsági tagozatának közleményében.

Szegeden minden tandíjellenes rendezvényen mint fölszólaló vagy szervező a szélsőséges Milla-Demokratikus Koalíció emberei jelentek meg - Szalai Balázs és Medvegy Gábor -, ráadásul annyira vállalhatatlanul, hogy, mint az a legutóbbi közgyűlési videón is látszik, megszerveznek mint vezetők a közgyűlésre egy diáktüntetést, majd a DK-s Orosz Gáborral, Botka László szekerét tolva, a Bátyai-ügyben is bent tartózkodtak. Tíz perccel később már Milla-plakátokat lobogtatva és magukból kikelve, ordítva szidják a képviselőket.

Emiatt úgy éreztük, hogy nekünk is ugyanannyi jogunk van szervezeti formában csatlakozni a szegedi tüntetésekhez.

Követeljük, hogy az EHÖK és az egyetem vezetése vagy engedje be a Jobbik Ifjúsági Tagozatát is, vagy határolódjon el a burkolt pártszervezéstől, és tiltson el minden más politikai tömörülést is a tüntetésektől. Az nem járja, hogy a Gyurcsány-Bajnai pároshoz köthető szegedi aktivisták nem csak részt vehetnek, hanem fel is szólalhatnak a tandíjellenes szegedi tüntetéseken - írják a szegedi IT-sek.

Kapcsolódó:

- Diáksztrájkot hirdettek és "télirózsás forradalmat" akarnak a tüntetők

- A tüntető hallgatók egy része örült a Jobbik támogatásának, mások nem akartak "nácikat" látni

Frissítés: Olvasói levél:

Szeged tegnap elég eseménydús város volt, amiknek viszonylag a sűrűjében voltam, így csak most olvastam el az ország különböző eseményeiről szóló híreket. De mégsem az ragadta meg a figyelmemet, hanem a fent olvasható szegedi hír.

Tegnap sok és sokféle esemény volt Szegeden; sokan és sokféleképpen szólaltak fel akár a tüntetésen, akár a fórumon. Én, aki mindössze egy "mezei" egyetemista vagyok, és azokból is csak az elsőéves fajta, nem tudtam a felszólalók politikai hozzátartozásáról. Azzal a gondolattal voltam ott, hogy egyforma joguk van felszólalni a jobbikosoknak, mint akármelyik másik pártnak. Ez teljesen korrekt.

Viszont ha tényleg a Bajnai-Gyurcsány tandem emberei is szólaltak fel - a beszédeken nem látszott meg különösebben. A követelések nagyjából mindenkinél (mármint a beszélőknél és a tüntetőknél) megegyeztek, a felszólalások színvonala változó, de összességében elfogadható volt, és senki nem kérdezte, hogy DK-s a felszólaló vagy millás - egyszerűen azért, mert senkit nem érdekelt.

Ha politikai szemszögből nézzük a dolgot, akkor csak a Fidesz elleni harag volt érezhető, viszont az permanensen; de egyébként valóban az egyetemi problémákról volt szó, és a tüntetők döntő többsége ezt nem akarja/akarta politikai színtérre vinni. Ezt jelezte, hogy mikor a Jobbik IT jobbikos zászlókkal érkezett, a tömeg addig-addig produkálta a pártjelvénnyel szembeni zajos nemtetszését (hogy szépen fogalmazzak), míg végül leeresztették azt. Kicsit a beharangozásban úgy éreztem, hogy feleslegesen nagy hangsúlyt fektettek a demokráciára, de aztán a beszédek alatt ebből tényleg nem érződött semmi.

A burkolt pártszervezésre irányuló aggodalmakra én mint egy átlagos, beszervezni kívánt hallgató így felelnék: ha volt is ilyen szándék, teljesen reménytelen. A szegedi hallgatókat nem érdekelte Gyurcsány, nem érdekelte Bajnai; csak az oktatási rendszer érdekelt minket, és ugyanúgy szót emeltünk volna a fent említett "urak" (az idézőjel indokolt) burkolt vagy nyílt csalogatása ellen, mint a jobbikos zászló ellen tette. Mert ez a nap (nekem a holnapi vizsgám miatt viszonylag korán el kellett jönnöm, de még kábé pár száz ex-tüntetőtársam még a fórumon maradt) nem a pártokról szólt.

Pontosabban egy pártról. Jellemző, hogy amikor a célkitűzésekről folyt a "vita", egy bekiabáló azt mondta követelésként: a kormány mondjon le! Egyöntetű tapsvihar tört ki. De nem felejtettük se Gyurcsány, se Bajnai (nálam egyébként is félig-meddig aktuális: apám egyik közeli ismerőse jó pár milliót veszített anno a Hajdú-Béten) bűneit.

Kicsit sajnálom, hogy végül csak sikerült a politikára terelni a szót, mivel ennek a napnak nem a politikáról kellett volna szólnia. De hogy magáról az oktatási helyzetről is szóljak: hadd üzenjek a kormánynak az első nagy forradalmár értelmiségink, Petőfi Sándor szavaival:

"Habár felül gálya,
s alul víznek árja,
azért a víz az úr!

Remélem, jól az eszükbe vésik, mert már nem hunyhatunk szemet e legújabb nemzetgyilkossági kísérlet felett! Igenis ez nemzetgyilkosság, méghozzá annál is aljasabb, mint ha a népet lemészárolnák egytől egyig. Aljasabb, mert a kormányunk nem férfi módjára, fegyverrel mészárol le, hanem a talajt húzza ki a lábunk alól a saját hasznára.

A helyzet leginkább arra hasonlít, mint amikor egy zsémbes apuka felpofozza a szófogadatlan gyereket, várva, hogy megijedjen és nyugton maradjon. Tiszta sor: a jó gyerek érzi, hogy ennyit nem szabad neki, és nyugton marad. De ezúton megsúgom mindenkinek azt, amit a Rózsadomb díszpintyein és a talpnyalóikon kívül mindenki tud: mi lázadó gyerekek vagyunk, és nem ijedtünk meg!

Tulajdonképpen még kissé ironikus is, hogy az, aki 16 nappal ezelőtt biztosított mindenkit arról, hogy itt senkinek nem lehet félnivalója a származása miatt - most pont ugyanő félelmet akar kelteni bennünk, akik nem tudjuk fizetni egy életen át a költségeket. Tényleg elhinné ez az ember, hogy a története legnagyobb adósságválságában szenvedő Magyarországon megoldás lehet bármire is a hitel? Mi, diákok, csak az ingyenes felsőoktatást fogadhatjuk el - annak minden előnyével és hátrányával. Ha ezt nem érti, akkor ne csodálkozzon, hogy árral szemben kell úsznia.

Az értelmiség már akkor is elvándorolt, amikor ingyenes felsőoktatás volt, mert külföldön jobb lehetősége volt - most meg attól vár eredményt Viktorka, hogy röghöz köt minket. Ugyan már. A külföldre vándorló értelmiség lehetőséget kap a meggazdagodásra, amiből később nevetve fizeti vissza adósságát. Itthon meg itt maradnak a tanulatlanabb (nem feltétlen buta, de azért nem értelmiség) munkások az édes drága, munkamániás (na jó, ez viccnek is rossz) cigányainkkal összezárva. Azzal hülyítik őket, amivel akarják.

Ez az egyik lehetőség; ha ez a helyzet, akkor Viktorkának le kell mondania. A másik, a jóhiszemű magyarázat, hogy ennyire nem értenek semmihez; ez esetben Viktorkának le kell mondania. A harmadik lehetőség meg az, amit ő maga mond: ez teljesen egyértelmű hazugság, és mivel konzekvensen hazudik nekünk, ezért Viktorkának le kell mondania.

De aki egy kicsit is ért hozzá (csak van még ilyen itthon is...), az rég tudja, hogy a rendszerváltó pártok helyett új elit kell. Nem kell többé se Viktorka, se a Ludas Matyi, se a Böszme úr, se a "valódi" tandíjasok. Új elit kell.

Végül Szeged üzenetével búcsúznék: a Fidesz (a rendszerváltó pártok közül utoljára, de ez sajnos még csak viszonylag szűk körű vélemény) végleges erkölcsi bukása bekövetkezett. Többé arra se méltó, hogy egy Kossuthról készült festményről letörölje a port. Más szavakkal mondja: a '89-es generáció menjen innen, minél messzebb, és minél gyorsabban!