Magyarországon a lakosság harmada szenved valamilyen szintű depresszióban, köztük vannak szorongásos zavarral küszködők. A népesség hét százaléka súlyosan depressziós - mondta a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke csütörtökön, Budapesten, egy egészségügyi konferencián tartott sajtótájékoztatón.

A lelki egészség világnapja az idén a Depresszió, a globális krízis címet viseli. A depresszió komplex, nehezen viselhető betegség, mind az egyén, mind a társadalmak számára. A világban körülbelül 350 millió ember szenved depresszióban - hangsúlyozta Lehóczky Pál.

Az Állami Számvevőszék az elmúlt hat évről készített jelentésében rámutatott, hogy összességében romlott a magyar népesség lelki állapota, ennek ellenére egyre kevesebb depressziós jut el a szakellátásba. Márpedig a lelki betegségekben szenvedők állapotromlása az egész magyar népesség egészségi állapotára nézve meghatározó.

Lehóczky Pál megjegyezte, hogy a kelet-európai egészségügy meglehetősen orvoscentrikus. Márpedig azt tapasztalta, hogy a betegek állapotát, gyógyulását, közérzetét alapvetően a szakápolók, a szakszemélyzet lelkülete, figyelme, embersége határozza meg.

Lehóczky Pál kiemelte: igaz, hogy egy osztály nem működhet orvos nélkül, de véleménye szerint "nem működhet jól" szakápolók nélkül sem. A magyar egészségügyből a legjobban felkészült szakemberek távoznak külföldre, de nemcsak az orvosok, hanem az ápolók, szakdolgozók is. Emiatt vannak helyek, ahol ellátási gondok is vannak.

(MTI)