A tömegbe lövető főpribék újabb jogtipró kísérletét akadályozta meg a bíróság. A Fővárosi Bíróság (FB) Közigazgatási Kollégiuma hatályon kívül helyezte Gergényi Péter határozatát, amelyben megtiltotta, hogy a XVI. kerületi Nemzeti Klub a 3-as számú főúton kormányellenes forgalomlassító megmozdulást tartson. A szervezet így tüntethet.

Február 12-én bejelentéssel fordult Budapest XVI. Kerületi Rendőrkapitánysághoz a Nemzeti Klub. A szervezet azt közölte a hatósággal, hogy 2007. február 17-én és 24-én, 10 és 14 óra között az országos akcióhoz csatlakozva, a 3-as főúton, a Budapest táblák közelében, az egyik sávban forgalomlassító tüntetést kíván szervezni. Egy nappal később Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény felhatalmazása alapján határozatában megtiltotta, hogy a kerületi Nemzeti Klub a megjelölt időben és helyszínen nyílt forgalomlassító megmozdulást tartson. Gergényi határozatában többek között arra hivatkozott, hogy a rendezvény komoly fennakadást okozhatna a közlekedésben, a tervezett lezárás miatt szüneteltetni kellene a közelben található Flór Ferenc Kórház sürgősségi ellátását, valamint a tüntetés ellehetetlenítené a vonzáskörzetben található ipari parkok, ipari létesítmények készáruellátását és alapanyag-beszállítását.

Szabadfi Antal, a kerületi Nemzeti Klub vezetője a tiltó határozat ellen keresetet nyújtott be a Fővárosi Bírósághoz. Az FB Közigazgatási Kollégiuma nekik adott igazat, s február 15-i végzésében Budapest rendőrfőkapitányának határozatát hatályon kívül helyezte. A bíróság szerint a felülvizsgálni kért ügyben a gyülekezés és a mozgás szabadsága egyidejűleg érvényesíthető úgy is, hogy egyik alapjog korlátozása sem szükséges. A kerületi Nemzeti Klub így ma is és egy hét múlva is tüntethet.

Lomnici érdemi választ ad. Lomnici Zoltán érdemi választ ad Petrétei Józsefnek a büntető törvénykönyv rendőrök védelmét célzó módosításához tőle is támogatást kérő levelére, de egyelőre még nem ismeri a levél tartalmát. "A jogalkotási törvény alapján a Legfelsőbb Bíróság elnöke jogosult minden olyan jogszabályt véleményezni, amely a bíróságok működését érintheti. A büntető törvénykönyv tipikusan ilyen. Tehát mindenképpen érdemi választ fogok adni" - közölte Lomnici Zoltán.

(mno)