A Budapesten keringő híreket az Élet és Irodalomnak, illetve a Hírszerzőnek is megerősítette az egyik főszereplő, Bozóki András ex- kultuszminiszter. Eszerint Gyurcsány Ferenc utasította az akkor még hivatalban lévő Bozókit, ne írjanak ki pályázatot a Nemzeti Filmarchívum vezetői posztjára, hanem maradjon ott a kádári megtolás legkeményebb éveiben évfolyamtársait besúgó Szabó István felesége, Gyürey Vera, akinek megbizatása egyébként lejárt volna. Szabó maga kérte Gyurcsányt, intézze el ezt a "kis apróságot." Elintézte.
"Viszolygás fog el, ha a februári filmszemle nyitónapjára gondolok, ahol még kulturális miniszterként vettem részt. Ekkor már tudtam, hogy a Kongresszusi Központban a Rokonok díszbemutatóján egykori politikustársaim által lelkesen ünnepelt Szabó, saját felesége, Gyürey Vera esetében éppúgy járt el, mint filmbéli hősei: kibulizta, hogy az asszony még egy időre ott maradhasson a Filmarchívum élén. Hogy ne kelljen pályáznia. Mi több: hogy ne legyen pályázat. Aki azt is elérte, hogy a már kiírt pályázatot a miniszterelnök visszavonassa a kedvéért."
Mindezt Bozóki András blogjának október 25-i bejegyzése tartalmazza. S még azt is hozzáteszi: ez nem nyugati demokrácia. A formális demokrácia intézményes rendje nálunk informális kapcsolati hálók sûrûjében vergődik.
Az egykori miniszter által megszellőztetett ügy 2005 őszén kezdődött. A Nemzeti Filmarchívum igazgatójának, Gyürey Verának lejárt a vezetői megbízatása, ezért kezdeményezték az új igazgatói pályázat kiírását. Bozóki András a Hírszerzőnek megerősítette: ekkortájt Szabó István több vezető MSZP-s politikust (a Hírszerző értesülései szerint Lendvai Ildikót, Kiss Pétert és magát a miniszterelnököt) is végiglátogatott, hogy kijárja a pályázat elhalasztását.
A miniszter így egy olyan előterjesztést kapott, mely Gyürey mandátumának az új pályázat kiírásáig történő meghosszabbítását tartalmazta. Bozóki ezt elmondása szerint aláírta "az intézmény zavartalan mûködése" érdekében, majd maga kezdeményezte új pályázat kiírását. Ezt viszont a MeH kérésére el kellett halasztania a filmtörvény folyamatban lévő módosítására, és a közelgő választások miatti felfokozott helyzetre való hivatkozással.
A pályázatot a parlamenti választás másnapján, 2006. április 24-én kiírta a kultuszminiszter, hivatalosan pedig a Kulturális Közlöny május 11-i számában jelent meg. Ekkor azonban a Miniszterelnöki Hivatalból a pályázat visszavonására szólították fel Bozókit. Ő ezt nem tette meg, és személyes találkozót kért a miniszterelnöktől. Maga Gyurcsány Ferenc utasította őt szóban, indoklás nélkül a pályázat visszavonására még a május 23-i kormányülés előtt. A Kulturális Közlöny következő számában - az emlékezetes őszödi beszéd napján -, május 26-án jelent meg a pályázat visszavonását elrendelő miniszteri határozat.
Szabó István filmrendező "szemenszedett hazugságnak" nevezte az exminiszter állításait.
(HVG)