A rendőrség teljes elbizonytalanodásával és ezzel a közbiztonságban elért kedvező folyamatok megtorpanásával járna, ha a budapesti rendőrfőkapitány és vele együtt több rendőri vezető is nyugdíjba vonulna - hangsúlyozta Demszky Gábor a hét végén Gyurcsány Ferenchez írt levelében.
A vasárnap az MTI birtokába került dokumentumban Demszky Gábor leszögezve, hogy "Budapestnek szilárd és erős rendőrségre van szüksége", arra kérte a Gyurcsány Ferencet, hogy "járjon közbe azért, hogy a jelenlegi budapesti rendőri vezetés a helyén maradjon!"
A főpolgármester a levélben hangsúlyozza, hogy a fővárosi önkormányzat évek óta ellenszavazat nélkül fogadja el a rendőrség beszámolóját. Demszky Gábor felidézte azt, hogy Budapest az 1990-es évek közepén az utcai leszámolásokról, a romló közbiztonságról volt hírhedt. Mára azonban Európa legbiztonságosabb fővárosává vált.
A főpolgármester Gergényi nyugdíjazási kérelmével kapcsolatban azt vélelmezi, hogy "ebben közre játszott a szeptemberi és októberi utcai zavargásokkal szembeni rendőri fellépés megítélése is". Demszky Gábor nem vitatja azt, hogy a rendőri "túlkapásokat ki kell vizsgálni, és ha szükséges szankcionálni kell".
A főpolgármester utalva arra, hogy egyetért a hatáskörüket túllépő rendőrök elleni határozott fellépéssel, aggodalmának adott hangot, hogy ma már a politikai közbeszédben "szinte csak erről és nem a rendőrök által megfékezett utcai zavargásokról és az azokat kiváltó okokról van szó".
Demszky Gábor szerint félő, hogy a főkapitány távozása "a közvélemény és a rendőri állomány szemében egyaránt azt a tévképzetet erősítené, hogy az utcai erőszak és az alkotmányellenes rendzavarás ellen nem érdemes határozottan fellépni".
Az askenázi maradását szorgalmazó korábbi SZDSZ-es nyilatkozatról vita alakult ki a párt országos tanácsának szombati ülésén. A liberális párt egy része szerint, bár ki kell állni a rendőrség mellett, a még folyamatban lévő vizsgálatok miatt elhamarkodott a rendőrfőkapitány marasztalása.