Mindszenty József boldoggá avatását kezdeményezi az apostoli szentszéknél Erdő Péter bíboros esztergom-budapesti érsek. A hercegprímásra kiszabadulásának 50. évfordulóján nemzeti emléknappal és szentmisével emlékeztek a felsőpetényi Almássy kastélynál és Rétságon vasárnap.
A hercegprímás élete és olthatatlan igazságszomja példát mutatott a magyarságnak – így méltatta Erdő Péter bíboros Mindszenty Józsefet, a kiszabadulásának 50. évfordulóján tartott szentmisén. Az esztergom-budapesti érsek bejelentette: az egyház kezdeményezte az apostoli szentszéknél Mindszenty boldoggá avatását.
Mindszenty József esztergomi érsekként szállt szembe az egyre erősebb sztálinista befolyással, amiért 1948 decemberében az ÁVO letartóztatta. Fogvatartása során többször megkínozták. 1949 februárjában a Budapesti Népbíróság koncepciós perben életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte, az ítéletet az ENSZ közgyűlése határozatban ítélte el.
Megromlott egészségi állapota miatt 1955 júliusában előbb a püspökszentlászlói püspöki nyaralóba, majd a Nógrád megyei Felsőpeténybe szállították, ahol háziőrizetben tartották. A hatalmas parkban álló egykori főúri kastélyban a szöges drótkerítésen belül 15 gépfegyverrel és golyószóróval felszerelt politikai rendőr, és három farkaskutya vigyázott a főpapra.
Az 1956-os forradalom vidéki eseményeinek országos jelentőségű mozzanata volt a bíboros kiszabadítása október 30-án. Az akkor még nem rehabilitált hercegprímás budapesti útjának megszervezésével, a katonai kíséret vezetésével a rétsági laktanyában szolgáló Pálinkás (Pallavicini) Antalt bízták meg, akit a forradalom bukását követő véres megtorlásban 1957 decemberében kivégeztek.
Mindszenty József 1956. november 4-én az amerikai nagykövetségre menekült, ahol menedékjogot kapott, majd 1971-ben elhagyta Magyarországot. Önéletrajzát Emlékirataim címmel írta meg Bécsben.
A felsőpetényi Mindszenty emléknapot hagyományosan a Szilágyi Erzsébet Nőegylet, a Nógrád Megyei Hadkiegészítő Parancsnokság, valamint Felsőpetény és Rétság önkormányzata szervezi.
A szentmisét követően az emlékezők elsétáltak az Almássy kastélyhoz, ahol Mindszenty József három nap híján egy évet raboskodott, és koszorút helyeztek el az emléktábla előtt.
(HírTV - MNO - MTI)