Faludy György özvegye perrel fenygette meg azokat, akik nem esnek hasra Faludy költői nagysága előtt.
Felháborodott Fejtő Ferenc szavain a közelmúltban elhunyt Faludy György családja. A költő fia és özvegye szerint a történész, kritikus úgy nyilatkozik Faludyról, mintha barátok lettek volna, miközben csak pályatársak voltak, egyszer pedig azt állította Faludyról, hogy valótlanságokat állít önéletrajzi kötetében.
Mélységesen fel vagyok háborodva, hogy édesapám halála kapcsán – mint barát – Fejtő Ferenc nyilatkozik, miközben mindig rosszban voltak – nyilatkozta az egyik napilapnak Faludy András. Mint mondta, Fejtő egyszer azt állította apjáról, hogy önéletrajzi kötetében, a Pokolbéli víg napjaimban valótlanságokat írt.
– Fejtő kortársa volt, de barátja soha – fogalmazott Faludy Fanny, a költő fiatal özvegye, aki szerint előkerültek a köpönyegforgatók. Hozzátette: perelni akarja azt, aki kétségbe vonja férje irodalmi nagyságát, hitelességét.
A múlt héten elhunyt Kossuth-díjas költőre pályatársai emlékeztek, köztük Nádas Péter, Gyurkovics Tibor illetve Fejtő Ferenc történész, kritikus, esszéista. Nyilatkozatában úgy fogalmazott, nagyon megdöbbentette Faludy halála. A 97 éves Fejtő arra emlékezett, hogy ő maga annak idején az elsők között gratulálhatott Faludynak a Villon-fordításokért, s fiatal kritikusként módjában állt költői kvalitásait elismerni egy 1937-ben kiadott antológia előszavában, amelyben a magyar költészet akkori ifjú titánjai mutatkoztak be. Mint mondta, az emigrációban, időnként találkoztak, hol Párizsban, hol Londonban, de végül útjaik elváltak, majd Magyarországra való visszatérésük – a rendszerváltozás –után "többször volt nagyon élvezetes találkozásuk".
Faludy György tanárként dolgozó fia és özvegye kijelentették, hogy a jövőben nem akarnak álságos barátoktól megemlékezéseket hallani. A költőt szeptember 9-én 16 órakor kísérik utolsó útjára a Fiumei úti sírkertben.