8 kilométer autópálya 4 alagúttal és 3 völgyhíddal 40 milliárdért - ésszerű és kézenfekvő, nem? Főleg azoknak, akik ezen is jól meggazdagodnak. Alább közöljük a Vastagbőr nevű blog enyhén szólva elgondolkodtató összeállítását.
Hegyen-völgyön zakatol az M6-os - és még alagútban is! Pedig se hegy, se völgy!
Bevezetésként csodáljuk meg a kőröshegyi völgyhidat, az M7-es autópálya ragyogó ékkövét:
A 88 méter magas völgyhíd 41,5 milliárdba került, amelyről Tóta W.-től kezdve az Állami Számvevőszékig elég sokan megírták, hogy felesleges volt megépíteni. Nos, erre a kormányzati reakció annyi volt, hogy elemzik a jelentést, és hogy ÁSZ kritikájában nem szerepel törvénysértés.
Egy szó mint száz, nem tanultak semmit sem a kőröshegyi völgyhíd esetéből, mert itt van nekünk a szenzációs M6-os autópálya.
A 80 km-es szakasz Szekszárd és Pécs között 250 milliárd forintba kerül, lesz benne egy 8 kilométeres szakasz, melyben 4 alagút és 3 völgyhíd lesz. Ez az 8 (!) kilométer 40 milliárd forintba kerül. Ja, az autópálya nyomvonala nem is érinti a Mecseket.
No, innentől kezdenek el dübörögni Abszurdisztán billenőteherautói!
Pósta Zoltán szekszárdi közlekedésépítő mérnök tavaly még a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főosztályvezetője volt. Szerinte a lankás Geresdi-dombságban teljesen fölösleges alagutakat fúrni, és minden követ megmozgatott a minisztériumban, hogy másik nyomvonalon épüljön meg ez a szakasz.
Egy tanácskozáson, ahol felvonultatta számításokkal alátámasztott észrevételeit, költségkímélő ötleteit, valaki megkérdezte tőle: "Pósta úr, miért fáj önnek 50 milliárd?" Természetesen semmit sem tudott elérni, így 2007 novemberében kérte a felmentését. Pósa szerint a bevágásokkal elkészült új nyomvonalon végig lehetne 130 km/h-val közlekedni, szemben az alagútban korlátozott 90 km/h-val, és természetesen sokkal olcsóbb lenne, mint alagutat fúrni, főleg hogy néhány helyen csak pár méter föld lesz az alagút felett.
Mi volt minderre a válasz? A bevágásokkal annyi föld jön ki, hogy nem tudják hova tenni; és az alagútépítés a helyes mérnöki megoldás. 60 kilométeren belül pedig nincs olyan hely, ahová a kinyert talajt elhelyezhetnék. Ennyi. Kész.
Pósa így összegezte a történteket: "Mindent az érdekek mozgatnak, nem az ésszerűség. Az egyik tervező cég bármit lerajzolhat, elfogadják, a másikat meg kizárják, ha ronthatja a boltot."
Melléálltak sokan, amikor felvállalta a konfrontációt, ám lassan kihátráltak, amikor meglátták, hogy nagyobb erők nyomulnak a túloldalon. Négyszemközt vállon veregették, de a nyílt színi kiállást nem vállalták, féltették a 3-5-8 milliós tervezési és egyéb megrendeléseiket.
Pósa tavasszal jelezte, hogy csak idő kérdése, hogy mikor fog beomlani az M6-os alagútja. Szerinte ugyanis a tervezéskor nem vették figyelembe a löszös, agyagos talaj azon tulajdonságát, hogy esős időben megszívja magát, és könnyen megindul, roskad. Talán mert nem kérték ki a kivitelezők a Földtani Intézetet véleményét a terület geológiai viszonyairól. Természetesen ahogy megjósolta, beomlott az M6-os alagútja. Egy szakember szerint a kivitelezők az Alpokban sziklában fúrtak alagutakat (milyen meglepő,nem?) és meglepte (!) őket a löszös talaj. Talán ezért kellett volna megnézetni a talajt, mielőtt belevágunk. Végül is egy 250 milliárdos projekt, faszán felkészültek, évekig tervezték, vizsgálták, terepszemle ... vajon milyen arcot vághattak az osztrákok, amikor először lementek megnézni a "hegyet", amibe majd az algutat kell fúrniuk?
Itt van az ominózus szakasz az alagutakkal és völgyhídakkal. Sajnos igen, jól látjátok, a műholdfotó nem hazudik. Se hegy, se völgy nincs a képen, csak búzamezők és szőlőbirtokok.
"a viaduktokon, alagutakon futó sztrádán, ha elkészül, élmény lesz autózni – a dombokon vezető szakasz pedig olyan látványosság lesz, mint mondjuk az osztrák vagy horvát autópályák alpesi szakaszai" - írja a bama.hu
És mindenki jaj de nagyon happy lesz! Olyan lesz, mint a sógoroknál! Igaz látványosság, az Alpok beköszönt Dél-Magyarországra ...
Palotabozsobok és Vémend között van a szakasz, itt a Google Maps kép:
A leghosszabb, ezerháromszáz méteres alagút omlott be egy szakaszon múlt csütörtökön. A „Bátaszék” nevet viselő építmény déli bejáratától közel ötszázhetven méterre mindkét járata mintegy száz-száz méter hosszan szakadt be. Az alagút felett negyven méter széles, helyenként tíz méternél is mélyebb kráter keletkezett. A Bátaszék mellett a másik három alagút – a „Baranya”- 865, a „Véménd”- 418, míg a „Geresd”-alagút 399 méter hosszú lesz – munkálatait is leállíttatta a Nemzeti Közlekedési Hatóság, amíg a szakértők megvizsgálják, mi vezetett az omláshoz.
Egy szép kis animáción meg is mutatják, hogy mennek az alagutak a búzamezők alatt:
- 17:12 Iráni külügyi szóvivő: a NAÜ hozzájárult a harcok kirobbanásához
- 16:53 Az alkesz és a rokinyugis - így listázták Magyar Péterék a saját támogatóikat
- 16:40 Bolyongó biológusok
- 16:25 Karcolásnak minősítette Musk a robbanással végződött Starship-űrrakétatesztet
- 16:11 Az irániak nagyrészt el vannak vágva a globális kommunikációtól
- 15:30 Megint született egy tiltás buzivonulás-ügyben, de messze nincs még vége a történetnek
- 15:11 A világ legnagyobb hadihajóján érkezik Izrael partjaihoz a Donald Trump-i békepártiság
- 14:55 Megmentette kollégája életét egy 29 éves barcsi férfi, de ő belehalt a mérgezésbe
- 14:40 Öngyilkos lett egy fogvatartott a salgótarjáni rendőrségen
- 14:34 Agrometeorológia: egyre inkább felsejlik a 2022-es történelmi aszály rémképe
- 14:08 Hamenei meggyilkolására készülnek a zsidók, az érvelés a szokásos: "ő korunk Hitlere"
- 13:52 Az orosz és a kínai elnök az iráni helyzetről egyeztetett
- 13:25 A svájci jegybank nullára vitte le az alapkamatot
- 12:54 Nem voltak hajlandók kilőni a helyi vadászok a Vilniusban bolyongó medvét
- 12:45 Uniós biztos: minősített többségi szavazásra kell áttérni az egyhangú döntéshozatalról
- 12:33 Külügyi államtitkár a Fidesz "átláthatósági" gumicsontjáról: nem vagyok benne biztos, hogy előkerül még valaha
- 12:11 Kártalanításban részesülhetnek az MBH Banktól a Google-csalás áldozatai
- 12:00 Frontálisan ütközött egy motorkerékpár és egy autó Soroksáron, a motor a HÉV-sínekre zuhant
- 11:55 2026-ra halasztották a háborújuk miatt a lúdtalpas olimpiát a zsidók - meglepő, hogy nem a judapesti gyarmaton rendezik megint
- 11:42 IRNA: Irán az izraeli hírszerzés és a hadsereg létesítményeit vette célba
- 11:33 Vádat emeltek három ember ellen, akik miatt meghalt egy vasúti munkás
- 10:56 Tovább emelkedett az iráni rakétatámadás sebesültjeinek száma Izraelben
- 10:01 Önbíráskodó rasszisták - akarta bebizonyítani a Telex a Bűnvadászokról - aztán kiderült, hogy nagyon is valós probléma hívta őket életre
- 09:32 Az araki atomreaktort is lebombázták a zsidók
- 09:22 Kínai külügyminiszter: Izrael magatartása ellentétes a nemzetközi joggal
- 09:00 Az ószövetségi antifának is megfelel az "új Fidesz": Jámbor András nem indul a választáson
- 08:14 Putyin: felajánlottunk korábban légvédelmi rendszereket Iránnak, nem érdekelte őket
- 07:42 Amerikai határőrség: egyetlen illegális bevándorlót sem engedtek belépni a hatóságok májusban
- 07:14 Legkevesebb negyvenen megsebesültek a csütörtök reggeli iráni rakétatámadásban Izraelben
- 06:58 Az Enigmát is bemutatják a Múzeumok éjszakáján
- 22:35 Irán: védekezünk, másként nem tehetünk
- 21:56 Egy harkivi és egy szumi régióbeli település elfoglalásáról tett bejelentést az orosz védelmi minisztérium
- 21:33 Hegseth: az amerikai hadsereg készen áll
- 21:26 Robert Fico Szlovákia semlegességének megteremtésén töpreng - nem kellene idehaza is követni a példát?
- 21:16 Iránban csaknem teljesen leállt az internetszolgáltatás
- 21:05 Megfosztották Zugló alpolgármesterét a jogköreitől, mert megpofozott egy minősíthetetlen hangnemben gyalázkodó fiatalt
- 20:55 Megjelent a juhhimlő Romániában
- 20:43 Trump "végső ultimátumnak" nevezte az Iránhoz intézett korábbi felszólítását a feltétel nélküli megadásról
- 20:25 Ausztriában szigorítják bizonyos lőfegyverek vásárlási feltételeit a grazi lövöldözés után
- 19:57 Schiffer András ezúttal azt fejtette meg, mi a különbség a rasszistának kikiáltott humorista és a Kuruc.info között
- 19:29 Büszkén jelentették be az erkölcsös zsidók, hogy lebombázták egy iráni egészségügyi szervezet központját
- 19:00 Itt a legújabb közös trükk - szabadságfesztivál néven tartják meg a homokos felvonulást?
- 18:45 Egy kis szövetségesi segítség a Trianon-helyeslőknek: magyar kormányközeli cég nyomtatta Simion leveleit
- 18:19 Toroczkai Orbánnak: ön Ukrajnában békét akar, de a Közel-Keleten nem!
- 17:41 Bármilyen meglepő, Irán megtámadását is az új holokauszt rémével magyarázzák a zsidók