Az Index információi szerint Csák János kulturális és innovációs miniszter elbocsátotta L. Simon Lászlót, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatóját. Az Index elérte a főigazgatót, aki azt mondta: később reagál a történtekre.
Dúró Dóra őt is ledarálta (fotó: Papajcsik Péter / Index)
Az utóbbi napokban a Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás (Word Press Photo) körüli ügyek borzolták a kedélyeket a Magyar Nemzeti Múzeum háza táján. Mint korábban megírtuk, nagy port kavart Dúró Dóra országgyűlési képviselő akciója, ám hiába volt a politikusi igyekezet, a Magyar Nemzeti Múzeumba (MNM) mégis bemehettek a 2023. november 5-én bezárt World Press Photo kiállításra a 18 év alattiak. L. Simon László, az MNM főigazgatója viccesen mondott köszönetet a Mi Hazánk elnökhelyettesének a reklámért, ám Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész szerint egy ilyen kurucos kiállást nem engedhet meg magának akárki – csak egy volt kormánypárti képviselő. Úgy látszik azonban, hogy ezt még ő sem tehette meg.
„Csák János miniszter mint a munkáltatói jogkör gyakorlója a mai napon átadta L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója munkaviszonyának megszüntető okiratát” – áll a tárca időközben kiadott közleményében.
A miniszter indokolásában kifejtette, hogy a főigazgató, mivel az intézménytől elvárható jogkövetést elmulasztotta, azt érdemben felhívásra sem teljesítette, olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonya fenntartását ellehetetlenítette.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium elismeri L. Simon László korábbi érdemeit a kulturális területen végzett tevékenysége során – zárul a közlemény.
Az Index elérte L. Simon Lászlót, aki azt mondta, a történtekre később reagál. A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója éppen a Múzeumok Szakmai Napja című rendezvényen vett részt a MNM-ban: a köszöntőbeszédét még elmondta, de az első kerekasztal-beszélgetésről már kihívták, vélhetően ekkor közölték vele a hírt. Ezt követően már nem is tért vissza a beszélgetésre.
A lap szerint Hammerstein Judit főigazgató-helyettes lehet az utóda, kérdés, hogy mennyire lesz lojális a volt főigazgatóhoz.
Kitiltották őket, mégis bemehettek
Az elmúlt napokban nagy visszhangot keltett, hogy – a Mi Hazánk Mozgalom kezdeményezésére – a Magyar Nemzeti Múzeumból kitiltották a 18 éven aluliakat a 2023. november 5-ig tartó kiállításról, mert az sérti a gyermekvédelmi törvényt. A parlamenti párt szerint az a baj, hogy a tárlaton a 2022-es év legfontosabb eseményeként jelenítik meg az „LMBTQ+-kisebbség elleni erőszakot”, emellett a „meleg idősotthont” ábrázoló képsorozaton tekinthetik meg az odalátogatók például azt, hogy női ruhába és tűsarkúba öltözött férfiak rúzsozzák magukat.
Az Index az ügyben kereste a Kulturális és Innovációs Minisztériumot. Tájékoztatást kértek, hogy miért volt szükség az intézkedésre, és mit várnak tőle. Azt válaszolták, hogy "a magyar kormány elkötelezett a gyermekvédelem mellett. A gyermekvédelemmel kapcsolatos szabályozásra tekintettel a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium egyeztetést kezdeményezett a Magyar Nemzeti Múzeum vezetésével, és felhívta az intézmény figyelmét, hogy biztosítsa a gyermekvédelem és a családok védelméről szóló törvények rendelkezéseinek betartását".
A Magyar Nemzeti Múzeum azonban azt kommunikálta, hogy nem tudja jogszerűen végrehajtani Csák János kulturális és innovációs miniszter felszólítását, mivel nem kérhetnek el személyi igazolványt. Az intézmény közleménye szerint a múzeum a látogatók együttműködésére és szabálykövetésére támaszkodik. „A weboldalon fel van tüntetve, hogy 18 éven aluliak nem vásárolhatnak jegyet, és a kiállítás bejáratánál 18 éven aluliakat korlátozó tábla is van.”
Ezt követően L. Simon László, a múzeum főigazgatója a Facebookon mondott köszönetet Dúró Dórának, amiért ilyen remek reklámot csinált a múzeumnak.
„Él és virul a nemzet múzeuma. Köszönjük, kedves Dúró képviselő asszony… Különösen köszönjük a közönségünk figyelmét, szeretetét és megértését” – írta, majd fotókat is csatolt a bejegyzéshez, amelyeken az látható, hogy hatalmas sorokban várnak az emberek az MNM épülete előtt, hogy bejuthassanak a kiállításra. Dúró Dóra nem sokkal később válaszolt neki.
A Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese szerint L. Simon Lászlónak be kellett volna húznia fülét-farkát, de ehelyett még neki áll feljebb, mert „a saját minisztere megzavarta LMBTQ-népszerűsítés közben.” Mint írta, L. Simon most már a saját kormányán is gúnyolódik, ami azért szokatlan, mert Orbán Viktor nem szokta az ilyesmit eltűrni.
A kitiltásos botránynak világszerte híre ment, az eset nagy felháborodást keltett. A történtekről többek között a The Guardian, a The Times of India és a Time is beszámolt.
Schiffer kiállt L. Simon mellett:
Frissítés: "nem tudja elfogadni" a döntést
2. frissítés: a parlamentben is téma volt, Ungárt érzékenyen érinti az ügy
Az Országgyűlés napirend előtti felszólalásában a nap kiemelt témájával kezdtek, előbb Ungár Péter, majd Dúró Dóra is megszólalt az ügyben.
Elsőként az LMP társelnöke kapott szót, aki rögtön azzal kezdte, hogy Csák János felmentette a Nemzeti Múzeum igazgatóját, mert „egy képviselőtársunk elment a múzeumba, és nem tetszett neki, amit ott látott, más is tett már így, de abból nem lett ügy. Dúró Dóra közéleti hisztériát vert ki, aminek az lett a vége, hogy lemondatták az igazgatót. Miért? Mert a kiállításon szerepelt egy olyan, egyébként az interneten elérhető kép, amely homoszexuális embert ábrázolt”.
Ungár később a kormánypártokra is kitért felszólalásában. „A köztévében is nyugat-európai Pride-okat mutatnak be. Önöknek nem az volt a problémájuk, hogy milyen képek szerepeltek a kiállításon, hanem arról volt szó, hogy a homofób szavazókat a Mi Hazánk elvegye önöktől. Ezért levettek egy olyan embert, aki a maguk embere volt, jobboldali kultúrharcos. De nem engedhették el ezt a 40 ezer szavazót” – mondta Ungár Péter.
– Amit Csák János tett, szégyenteljes, emellett végtelen kártékony – zárta napirend előtti felszólalását Ungár Péter.
Később megszólalt Dúró Dóra, a Mi Hazánk alelnöke is, aki előbb köszönetet mondott Csák János miniszternek, amiért helyreállította az intézmény renoméját. A képviselője Ungár szavaira reagálva azt mondta: nem a képpel volt a baj, hanem azzal, hogy ezt a Nemzeti Múzeumban mutatták be. Másrészt ezen a kiállításon történelemhamisítás is zajlik, mert megnevezték a 2022-es év legnagyobb problémáit, de sem a háborúkat, sem a gyermekkereskedelmet, sem fontosabb dolgokat nem neveztek meg, hanem az LMBTQ-kisebbséget.
– Egy magyar emberek adóforintjaiból működtetett múzeumban, ahová gyermekek is bemehetnek, ezt beállítani legnagyobb problémának, szembemegy a törvényekkel – húzta alá Dúró Dóra, aki szerint nem mindegy, hogy az ilyen képeket az interneten vagy a Magyar Nemzeti Múzeumban nézegeti.
Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára Ungárnak úgy válaszolt, hogy a gyermekek védelme a legfontosabb, ezért mindent meg is tesznek, a törvényeket pedig minden magyar állampolgárnak be kell tartania. Nem homofóbiáról, hanem gyermekvédelemről, a gyermekvédelmi törvény betartásáról szól ez az ügy - emelte ki.
Közölte: a törvényeket a Magyar Nemzeti Múzeum vezetősége nem tudta maradéktalanul betartani, ezért született az a döntés, hogy felmondták a főigazgató megbízatását.
Utána Dúrónak is megismételte: a gyermekek védelme a legfontosabb, és a törvények betartása mindenkinek kötelező. Senki sem beszélt homofóbiáról, a gyermekvédelmi törvény betartásáról van szó.
3. frissítés: Csák János: L. Simon alkalmatlan
Az MSZP-s Hiller István megkérdezte Csák János kultúráért és innovációért felelős minisztert, hogy miért rúgta ki L. Simon Lászlót, a Nemzeti Múzeum főigazgatóját. (A mi hazánkos képviselők megtapsolták L. Simon kirúgását.)
Hiller István elmondta: az indoklás szerint a főigazgató olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonyát ellehetetlenítette. Azt is megkérdezte az MSZP-s politikus, hogy a sajtókiállítás nem tetszett a miniszternek, vagy politikai gesztust tesz a politikai radikalizmusnak.
Csák János miniszter azt válaszolta: a törvények betartása egy ország alapja. Mi lenne, ha az atomerőmű igazgatója válogatna, hogy mit tart be a törvényből? Ez egy szuverén ország, hoztak egy törvényt, minden állami vezetőnek kötelessége végrehajtania a törvényeket.
Hiller István szerint a kiállítás szabadsága is fontos, nem szeretné, ha egy hatalom mondaná meg, hogy mi a jó, és mi a nem. Amikor ő volt miniszter, nem akarta megmondani, hogy mi a jó és mi a szép. A miniszterségéről L. Simon könyvet írt, reméli, hogy Csák János miniszterségéről is könyvet fog írni.
Csák János azt mondta, nem azért miniszter, hogy könyvet írjanak róla, ő egy szolga, aki végrehajtja a törvényeket. L. Simon pályája egyébként elismerésre méltó, de vezetőnek alkalmatlan, aki nem tudja betartatni a törvényeket. „Ez a kormány a szabadság kormánya” – jelentette ki Csák János.
4. frissítés: Dúró Dóra után a mémek is támadnak:
Korábban írtuk: Újabb Mi Hazánk-siker: 18 év alattiak nem nézegethetnek többé rossz buzikat a Nemzeti Múzeumban
Kapcsolódó:
- L. Simon László közpénzből: "szétbaszott zsidó kurvák seggéről készítettünk gipszlenyomatokat"
- Nem merte felolvasni saját "versét" L. Simon László a SzektATV-ben