A Balti- tenger nem Oroszország beltengere!
Az Észt Nemzeti Mozgalom sajtóközleménye
Tekintettel a Balti- tenger medrébe gázvezetéket létesíteni akaró Nord Stream AG által benyújtott kérelemre, amelyben a cég kutatási engedélyt kér az Észt Köztársaságtól annak Finn-öbölbeli gazdasági övezetére, az Észt Nemzeti Mozgalom (ÉNM) a következőket jelenti ki:
Az ÉNM határozottan elítéli a Kreml azon törekvéseit, hogy az energiát politikai fegyverként használja, és evégett gazdaságtalan gázvezetéket létesítsen a Balti-tengerben. A gázvezeték biztonságát célzó orosz tervek nagy biztonsági veszélyt jelentenek az összes Balti- tenger környéki állam, különösen pedig Észtország és a többi balti ország számára, amelyek a gázvezeték elkészültével jóformán tengerzár alá kerülnének majd. Annál is inkább, mert Oroszország ígéretet tett a Balti Hajóhad (BH) létszámának növelésére, és engedélyt adott a GAZPROM-nak külön hadsereg szervezésére. Nyilvánvaló, hogy e tevékenység valós célja a Balti- tenger orosz beltengerré való változtatása, továbbá a gázvezetéknek katonai felderítés céljára történő alkalmazása. A gázvezetékkel járó nagy biztonsági veszélyekre egyértelműen utalt a Svéd Védelmi Kutatások Intézete és az észt honvédelmi miniszter, Jaak Aaviksoo is. E veszélyek csökkentéséhez Észtországnak vissza kell helyeznie tengeri határát oda, ahol annak – a tengeri jog értelmében – húzódnia kell, vagyis 12 tengeri mérföldre a tengerparttól.
Az ÉNM elítéli a 2007. VII. 11-e és 12-e között Észtországot meglátogató német külügyminiszternek, Frank-Walter Steinmeiernek azt a félrevezető állítását, miszerint a gázvezeték létfontosságú lenne az európai energiaellátó-rendszer számára, és nem veszélyeztetné a természetet. Kritikát aluli Steinmeier ezen állítása is: „Az orosz–német gázvezeték egész Európa projektje, amely nélkülözhetetlen Európa energiaellátó útvonalai sokféleségének növelése szempontjából, és bizonyára az összes európai környezetvédelmi szabványnak megfelelően létesítik.” Amint a Svéd Védelmi Kutatások Intézetének elemzője, Robert J. Larsson állítja: „A projekt főrészvényese Oroszország, és a gáz javarésze Németországba menne majd”. Oroszországnak a gázvezeték újabb lehetőséget ad Európa zsarolására.
Az ÉNM támogatja az észt külügyminiszter, Urmas Paet szavait, aki Steinmeier tallinni sajtókonferenciáján hangsúlyozta: „Észtország aggodalmát fejezi ki a gázvezeték környezetvédelmi veszélyessége miatt, és a projekt előtanulmányait behatóan kell lezárni, hogy minden lehető kockázatot kizárjunk”. Világos, hogy a veszélyek (a II. világháború után a Balti- tengerbe eltemetett vegyi fegyverek, amelyek a gázvezeték megépítése esetén elpusztítanának minden életet a tengerben; a vezeték kereszteződése híradástechnikai és villamos kábelekkel; az igen sűrű hajóforgalom a Finn-öbölben; a lehetséges szerencsétlenségek stb.) súlyosabban esnek latba az előnyöknél, sőt, elháríthatatlanok. A tervet elítéli a Balti-tengeri térség többi országa is.
Az ÉNM szilárd meggyőződése, hogy bármiféle megbeszélés a gázvezeték engedélyezéséről vagy további tervezéséről csak akkor történhetik, ha a folyamatba – az egyenjogúság alapján – az összes Balti-tenger menti államot bevonják, és tisztázzák a Balti-tenger medencéjét fenyegető környezeti és biztonsági veszélyeket, továbbá számolnak a környező államok érdekeivel, a többi között a politikai és gazdasági érdekükkel is. A Balti-tenger eddigi kutatásai és egyéb, a projekttel kapcsolatos vállalkozások csakis az orosz érdekekből indultak ki. Ennek a gyakorlatnak véget kell vetni!
Felszólítjuk a Balti-tengeri térség összes államát, a magánszemélyeket és szervezeteket, hogy lépjenek fel e gázvezeték létesítése ellen. Csak együttesen és elszántsággal leszünk képesek semlegesíteni az orosz nyomást, és együtt akadályozhatjuk meg Oroszország kizárólagos döntési jogát a Balti- tengeren zajló folyamatokról. Akkor tudjuk meghiúsítani Oroszország azon kívánságát is, hogy a Balti-tengerbe tervezett gázvezeték, akárcsak egyéb, Oroszországból szállított energiahordozók a GAZPROM-hadsereg és a BH „védelme alá” kerüljenek.
Az ÉNM kategorikusan ellenzi a Balti-tengerbeli orosz katonai jelenlét növelésére irányuló szándékokat!
A Balti-tenger nem Oroszország beltengere!
Az Észt Nemzeti Mozgalom elnöksége
Tallinn, 2007. július 18.
[Forrás: Tônu Kalvet, az Észt Nemzeti Mozgalom elnökségi tagja)
[Az észt eredeti: itt ]