Házi karantént szabott ki magára az a Fejér megyei nő, akit néhány napja menekített haza munkáltatója az ebolajárványtól sújtott Libériából – értesült a Blikk. Az asszonyt júniusban küldték a cég afrikai kirendeltségére dolgozni, de a járvány közbeszólt. A helyzet tarthatatlanná vált, és a vállalat jobbnak látta hazahozni beosztottját.
Bár nem verték nagydobra, a tatabányai üzemben mégis hamar híre ment a váratlan hazautazásnak, és valóságos pánik tört ki a dolgozók között. Mindenki attól félt, hogy egyszer csak betoppan a kolléga, és megfertőzi őket a halálos kórsággal. A lap szerint a félelem olyan erős volt, hogy a vezetőség az üzemben összehívott gyűlésen csitította a kedélyeket, állítva, hogy nincs okuk aggodalomra. A kolléga ugyanis hat hétig biztosan nem lép be a kapun.
A cég a Blikk megkeresésére elismerte, hogy valóban visszatért egyik munkavállalójuk Libériából, aki nemzetközi megbízatását töltötte. Nem tagadták, valóban az ebolajárvány miatt hozták haza, elővigyázatosságból.
„A munkavállalón nincs jele a betegségnek, de heti rendszerességgel orvos vizsgálja meg az elkövetkezendő 3 hét során annak érdekében, hogy kizárják az összes kockázatot. A munkavállaló továbbra is Magyarországon marad a következő 6 hétben, amikor majd újraértékelik a helyzetet. Jelenlegi magyarországi tartózkodása alatt nem lép a Bridgestone Tatabánya Termelő Kft. üzemének területére, munkáját és a libériai Firestone Natural Rubber Company vállalattal kapcsolatos feladatait otthonról látja el" – válaszolta kérdéseinkre Károlyi Kata, a cég marketingvezetője.
A hazatért kolléga önkéntes házi karanténja azért tart három hétig, mert épp ennyi az ebola lappangási ideje. A kór ezalatt nem fertőz, csak amikor megjelennek a magas lázzal, hányással, hasmenéssel, vérzéssel járó tünetek. Orvosi vizsgálatokkal azonban ilyenkor már kimutatható a vírus. Az ebolától azért rettegnek világszerte, mert a betegek több mint fele – több mint ezer ember – belehalt a fertőzésbe.
A kezdeti tünetek gyomorrontásnak, illetve calicivírusos betegségnek tűnnek, közben azonban a beteg testnedvei már továbbadják a vírust, amelynek jelenleg nincs biztos ellenszere.
Frissítés: Nem merült fel az ebolafertőzés gyanúja a Libériából hazatértek esetében
Nem merült fel az ebolafertőzés gyanúja annál a két magyar állampolgárnál, aki Libériából jött haza korábban, egyiküket maláriával kezelték a nyugat-afrikai országban - közölte Szabó Enikő helyettes országos tisztifőorvos pénteki budapesti sajtótájékoztatón.
Beszámolt arról, hogy a két magyar már kilenc napja itthon tartózkodik, tünetmentesek, jól vannak. Szabó Enikő hozzátette: sem esetükben, sem más okból nincs szükség járványügyi intézkedésekre.
A helyettes tisztifőorvos beszámolt arról, hogy egyikük még Libériában maláriával fertőződött meg, de ezt a betegségét azóta kikezelték, és már egészségesen érkezett Magyarországra. Kérdésre elmondta, valószínűleg azért kapta el a maláriát, mert nem szedte a megelőzésre szolgáló gyógyszereket.
A két magyart az őket foglalkoztató cég elővigyázatosságból rendelte haza, és sem a munkakörük, sem az ottani lakhatási körülményeik nem indokolták volna a hazahívásukat. "Olyan körülmények között dolgoztak és éltek, hogy nem is találkoztak ebolás beteggel vagy akár gyanús esettel" - mondta a helyettes tisztifőorvos.
Szabó Enikő kérdésre elmondta, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatása szerint mintegy nyolcvan magyar tartózkodik az ebolavírussal sújtott nyugat-afrikai országokban, ők azonban olyan helyen élnek és dolgoznak, hogy nem indokolt a hazahívásuk.
A helyettes tisztifőorvos a sajtótájékoztatón a két magyarról nem közölt részleteket, sem azt, hogy melyik cégnél dolgoznak, sem azt, hogy hol laknak. Az MTI úgy tudja, hogy Fejér megyében laknak, egy háztartásban.
(Blikk - MTI nyomán)