Húsz évre titkosította a kancelláriaminiszter a milliárdos adócsalással gyanúsított Egymásért Egy-másért Alapítvány és a Nemzetbiztonsági Hivatal kapcsolatáról készített jelentést. Az ellenzéki pártok lemondásra szólították fel Szilvásy Györgyöt, miután őt tartják felelősnek azért, hogy az NBH belekeveredett az alapítvány kétes ügyeibe.

(Titkosított. De minek? Úgyis tudjuk mi van benne, aki meg Szilvásyt és a kormányt élteti, úgysem olvassa el, mert ugye az hazugság szerinte. Szóval éljen a nagy titokzatoskodás, majd aztán amikor valamiről el kell terelni a figyelmet szépen kiszivárogtatnak belőle ezt-azt, hogy ezen csámcsogjon a média. Régi, jól bevált forgatókönyv. De a titkosítással legalább annyit bebizonyított, hogy igazunk van...)

A nemzetbiztonsági bizottság ülése után Szilvásy György mindössze annyit árult el, hogy a vizsgálat kizárta, hogy az alapítvány a Nemzetbiztonsági Hivatal fedőszerve lett volna, azt azonban elismerte, hogy a hivatal vezetése és az alapítvány vezetői között volt személyes kapcsolat. Szilvásy tagadta, hogy a hivatal vezetői megpróbálták volna megakadályozni az alapítvánnyal szembeni büntetőeljárást.

A Fidesz és a KDNP szerint a kancelláriaminiszter állításai ellentmondanak a Nemzetbiztonsági Iroda jelentésének, amiben az áll, hogy az NBH befolyásolni próbálta a Vám- és Pénzügyőrség eljárását az alapítvány ügyében. Az ellenzéki pártok lemondásra szólították fel Szilvásy Györgyöt, mert úgy vélik: ő felelős a Nemzetbiztonsági Hivatal működéséért, így azért is, hogy a szervezet belekeveredett az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyeibe.

- Nem lehet azzal takarózni, hogy a volt főigazgatót, Galambos Lajost leváltják. Én azt hiszem, hogy a miniszterelnöknek is le kell vonnia a maga tanulságát, és el kell gondolkoznia azon, mekkora tehertétel jelen pillanatban Szilvásy György miniszter úr tevékenysége és az a háttér amivel ő rendelkezik. Azt látjuk mi, kereszténydemokraták és a Fidesz frakciószövetsége, hogy Szilvásy miniszter úrnak le kellene mondania – közölte Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság KDNP-s elnöke.

A kereszténydemokrata Simicskó István szerint az ügyben folytatott belső vizsgálat eredménye is indokolja, hogy parlamenti vizsgálóbizottság foglalkozzon az NBH és az alapítvány közötti kapcsolattal, ahogy azt korábban az ellenzék kezdeményezte.

(hírTV - Szent Korona Rádió)

Igazolja a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának (NBI) az Egymásért Egy-másért Alapítvány ügyében lefolytatott vizsgálata, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) megpróbálta befolyásolni a botrány kirobbanása előtt a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) eljárását. Úgy tudjuk, a Szilvásy György kancelláriaminiszterhez nemrégiben eljuttatott jelentés utal erre.


Így az az értesülés is helytállónak tekinthető, hogy többek között a milliárdos áfacsalási és csempészeti ügybe keveredő alapítvány ügyének kipattanása miatt kellett Galambos Lajosnak lemondania az NBH irányításáról. Az sem véletlen, ezek után éppen a VPOP-s Bencze Józsefet nevezték ki országos rendőrfőkapitánynak.
A napokban elkészült rövid jelentés szerint ugyan az Egymásért Egy-másért Alapítvány nem az NBH fedőcégeként működött, bizonyos esetekben titkosszolgálati akciók fedésére is használhatták a volt főigazgató tudtával és beleegyezésével. Az Egymásért köré ugyanis vélhetőleg kiterjedt bűnözői hálózat szövődött, amelynek tagjait próbálták beazonosítani.

Erről azonban kezdetben nem tudott a vám- és pénzügyőrség, amely súlyos adócsalás és csempészés gyanújával csapott le az alapítványra és annak elnökére, a korábban is kétes ügyletekbe keveredett Földesi-Szabó László egykori rendőrtisztre. A kérdés továbbra is az, hogy az NBH az alapítványban tevékenykedő volt rendvédelmisek és az alapítványt feltehetőleg csempészet céljára létrehozó, korábban gazdasági bűntettek miatt elítélt Jakobinyi Róbert és köre után nyomozott-e, vagy inkább egy bűnszövetkezetnek sikerült behálóznia a nemzetbiztonságiakat.

Az NBI jelentése mindenesetre megállapítja, hogy szigorítani kell azt a belső szabályozást, amely alapján az NBH munkatársai szerepet vállalhatnak közhasznú alapítványok kuratóriumában. Mint ismert, az Egymásért Egy-Másért Alapítványban Nagy Lajost, az NBH egykori vezetőjét, a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök rokonságához köthető S–Komplex nevű cég volt vezérigazgatóját Gyarmati György, az NBH jelenlegi osztályvezetője váltotta, de bekerülhetett a kuratóriumba Nagy Sándor, a Belügyminisztérium volt III-as főcsoportfőnökségének tagja és Simon Ibolya, az NBH egykori jogásza is.

Nem véletlen tehát, hogy az ügyben érintett kör az ellene elindult nyomozás leállításában bízott. Ennek érdekében megpróbálhatták megkörnyékezni a velük kapcsolatban álló nemzetbiztonságiakat és feltehetőleg testvérei, Szilvásy Péter és István behálózásával a kancelláriaminisztert is. Mint kiderült, az előbbi fivér fizetéssel járó megbízást kapott talentumkutatásra, az utóbbi pedig hatmillió forintos támogatást az általa vezetett BM-kórház számára az alapítványtól.

Az alapítvány bízott a VPOP korábbi rendészeti főigazgatójában, Bencze Józsefben is, hiszen egykor ő is belügyes volt, és úgy gondolhatták, hogy „holló a hollónak nem vájja ki a szemét”. Benczét azonban a múltja inkább a Horn-kormányhoz kapcsolja, hiszen ennek a kabinetnek volt kormány-főtanácsadója.
Az NBI jelentését holnap ismertetik a parlament nemzetbiztonsági bizottságában.

(MN)