összkerék-meghajtású

Az összkerék-meghajtású összetételt így írjuk helyesen?

A helyes alak: összkerék-meghajtású, tudniillik hat szótagnál hosszabb háromtagú összetételről van szó (az össz- összetételi tagnak számít, ellentétben a meg egy szótagú igekötővel; 138. szabálypont), melyet a fő összetételi határon kötőjellel tagolunk.

magánszemély befektető

Ha azt mondjuk: magánszemély befektető (tehát nem egy cég), akkor ezt hogyan írjuk helyesen?

Mivel főnévi minőségjelzős szerkezetről van szó, a kérdéses kifejezést különírjuk: magánszemély befektető (14/a szabálypont alapján).

névelő idegen szó előtt

Érdeklődni szeretnék a névelőhasználattal kapcsolatban:
a University sugárút
a Union állomás

Ha egy idegen szó kezdőbetűje magánhangzó, de a kiejtésben mássalhangzóval kezdődik, a névelő a alakváltozatát írjuk elé: a University sugárút, a Union állomás (OH. 402,).

sorbanállás / sorba állás

Abban a mondatban, amikor egy cég arra emlékezteti ügyfeleit, hogy online is intézhetik ügyeiket, nem kell bemenni, a sorban állás vagy a sorbaállás kifejezés a helyes? (Előzze meg a sorban állást!)

A kérdéses kifejezésben azon van a hangsúly, hogy az ügyfél elkerülheti a sorban való hosszadalmas ácsorgást, várakozást, így inkább az alábbi változat javasolt: Előzze meg a sorban állást! Vagy esetleg így: Kerülje el a sorban állást! (Persze, azt is elkerüli az ügyfél az online ügyintézéssel, hogy egyáltalán be kelljen állnia a sorba, tehát a másik lehetőség sem helytelen.)

e-mail váltás

Hogyan írjuk helyesen: e-mailváltás? (Pl. Két e-mailváltás XY-nal…)

A helyes írásmód: e-mail váltás, l. az Osiris Kiadó Helyesírás c. kötetének 277. oldalán: „Ha egy idegen írásmódú szóalak eleve tartalmaz kötőjelet, az összetételi utótagot célszerű különírni.”

-stul/-stül

Hogyan írandó (pl. szakértőstül/stűl, felmérőstül/stűl, íróstul/stúl stb.), egyáltalán használható-e, vagy csak a „szakértőstől” stb. a jó?

A Magyar értelmező kéziszótárban a kérdezett toldalék megtalálható önálló címszóként, szócikként, s ott az olvasható, hogy a köznyelvi alak a -stul/-stül határozórag, régies a -stól/-stől. Pl. Férjestül [jön]; héjastul [eszi az almát]; Tömegestül, seregestül [jönnek].

néhányotok, néhányatok, néhányótok

Létezik az a szó, hogy „néhányótok”? (Pl. Néhányótokat megkértelek arra, hogy…) Vagy az inkább néhányotok (rövid ó-val), esetleg: néhányatok?

A néhány szó többes szám második személyű alakja többféle lehet. A néhányotok mellett találjuk a néhányatok és a néhányótok népiesnek minősített változatokat is.
Az ó-s változat más alakokban is megjelenik: néhányónk, néhányótok, néhányójuk. (A magyar nyelv értelmező szótára)

B-terv

Hogy kell írni a B-tervet? Egyetlen szótárban sem találom meg.
Pl.: Péternek mindig van egy B-terve.

A helyes forma: B-terv (281. szabály).

angol szavak kiejtése

Van-e szabály arra, hogy angol szavakat – melyek elterjedtek, mint a projekt vagy viber – hogyan kell kiejteni magyar nyelvi környezetben?

Nincs szabály az idegen (azonbelül angol) szavak magyar kiejtésével kapcsolatban. Ezért ingadozik a kiejtés az eredeti nyelvi és magyar forma között. A hagyományos nyelvművelői tanács szerint törekedni kell a magyaros kiejtésre. A Magyar Rádióban korábban létezett kiejtési útmutató, s ez is ezt tanácsolta.

Budavár

Hogy helyes: budai vár, Várnegyed, Budavári palota?

A helyes formák: Budavár, budavári, Buda vára, Buda vári, Budavári Palota, budavári palotai. (OH. 539.)

(e-nyelv.hu)

Az előző rész itt található.