A világon egyedülálló módon állítanak elő biogázt a Kaposvári Cukorgyárban. A gyár vezetői azt remélik: az új energiaforrással a drága földgáz felét ki tudják majd váltani, ami éves szinten fél milliárd forintos megtakarítást jelent a cukorgyárnak.

A kimosott és kipréselt szeletelt cukorrépából, - ami a gyártás mellékterméke - nyerik a gyárban a biogázt. A gyár vezetőit az áremelkedések kényszerítették arra, hogy a berendezést megépítsék. Azt mondják: a vezetékes gáz ára és a szállítási költségek olyan magasak lettek, hogy rájöttek arra, ha a cukorrépa szeletekből és egyéb más a gyártás során keletkező hulladékokból biogázt állítanak elő, azzal kiválthatják a drága energiaforrást és megspórolhatják a fuvarozás több tízmilliós benzinköltségét is.

"Először laboratóriumi körülmények között végeztünk kísérleteket. Ez itt amit most látunk ez félüzemi kísérleti berendezés, amely fél éve működik és a harmadik fázis lesz majd a ipari méretű berendezés megvalósítása." - nyilatkozta Csima Ferenc, a Kaposvári Cukorgyár igazgatóhelyettese.

A tervek szerint szeptembertől működő biogáz berendezés egyedülálló lesz a világon. Napi kapacitása 860 tonna lesz, amiből 110 ezer köbméter biogázt tudnak előállítani. Ez a gyár teljes energiaszükségletének a fele.

"Ez biztos hogy referencia lesz a cukoripar számára, mi a cukoripar igényeihez illeszkedően fejlesztettük ki illetve fejlesztjük ki még mindig folyamatosan ezt az üzemet." - nyilatkozta a hírTV-nek Sipos János, a Kaposvári Cukorgyár műszaki osztályvezetője.

A felhasznált alapanyagok megújuló energiaforrásnak számítanak, melyek megkötik a szén-dioxidot, így a berendezés még környezetkímélő is, hiszen nem fokozzák az üvegház hatást. A tervek szerint az üzem első ütemben csak a gyár saját energiaigényét fedezné, később azonban a környék más cégeinél keletkező melléktermékek, mezőgazdasági vagy húsipari hulladékok hasznosítására is képes lesz.

(hírTV)