cím toldalékolása

Hogyan helyes a számítógépes játék nevének toldalékolása: Seven Days to Diet vagy Seven Days to Die-t? Ha kötőjellel kell írni, akkor miért?

Ha az idegenesen írt tulajdonnév utolsó kiejtett hangját, hangkapcsolatát a magyar írásrendszerben szokatlan, bonyolult betűegyüttes jelöli (-ie), a toldalékot kötőjellel kapcsoljuk (kivéve az -ee és -ii esetében): Seven Days to Die-t (Helyesírás, Osiris, 2004: 275.).
(Szerencse, hogy kötőjellel kell írnunk, mert a kifejezés kötőjel nélkül a fölösleges kilók világába kalauzolna minket.)

Red Bull(-)csapat

Hogyan kell helyesen írni: Red Bull csapat? Ilyenkor kell a Bull és a csapat közé kötőjel? Vagy a Red Bull lesz a csapat márkaneve, és akkor nem kell?

Amennyiben a Red Bull nevű cég által támogatott csapatok közül az egyikről beszélünk, akkor a kifejezés tulajdonnévi előtagú jelöletlen birtokos jelzős kapcsolat, melynek helyes írásmódja a kötőjelezés: Red Bull-csapat (128/c szabálypont). Ha viszont konkrétan a Formula-1-ben sikert sikerre halmozó Red Bull nevű versenyistállóról van szó (amely arról a bizonyos cégről, márkáról kapta a nevét), akkor a csapat szó a típust, dolgot jelölő magyarázó utótag, melyet különírunk: Red Bull csapat (194.). Ez utóbbit (is) szoktuk jelölt birtokos jelzős szerkezetben használni: a Red Bull csapata.

vessző stb. előtt

Kell vagy nem kell a stb. elé vessző?

Ha a felsorolásban pontosvesszővel különítjük el az egységeket, a stb. elé is kitesszük az írásjelet, ha mondatokat sorolunk fel a stb. nagy kezdőbetűs. Stb. elé akkor kerülhet vessző, ha a felsorolás tagjai egymástól vesszővel elválasztott tagmondatok. Ha azonban a nyelvi egységek szavak, és ezeket vesszővel választjuk el, a stb. elé nem kell kitenni a vesszőt.

Példák:
A szavakat jelentésük szerint csoportosíthatjuk: asztal, szék; alma; körte; futás, tenisz; stb.
Kijelentő mondatok az alábbiak: Esik az eső; Ismerem Zolát; Fárasztó napunk volt; Stb.
A nyaralók keveset esznek, sokat isznak, egész nap fürdenek, lógatják a lábukat a vízbe, stb.
Sokféle állatunk van otthon: kutya, macska, csirke, ló, zebu stb.
(Helyesírás, Osiris, 342., 344.)

-lag, -leg viszonyrag

Miképpen írandó helyesen e mondtat: „Nem magyarázható akadémikus()tudományilag e jelenség.”?

Az -i képzős melléknevek -lag, -leg mód- és állapothatározó-raggal ellátott alakjai a régebbi hivatalos nyelvben éltek, ma már nemigen használatosak (Nyelvművelő kéziszótár, Auktor, 1996: 337.). A fenti példában is érdemes a tudományilag szó helyett egyéb határozóragos vagy névutós szerkezetet használni, ilyesfélét: Nem magyarázható akadémikus tudományossággal / tudományosság által. (A még pontosabb szóhasználathoz a szövegkörnyezetet is ismerni kellene.)

kis testvér

Hogyan helyes: kistestvér vagy kis testvér?

A kifejezés helyes írásmódja (szövegkörnyezettől és jelentéstől függetlenül) a különírás: kis testvér (OH., 927.).

At-ti-la

Hogy van helyesen elválasztva, szótagolva) : Attila?

A helyes elválasztás és szótagolás: At-ti-la.

(e-nyelv.hu)

Az előző rész itt található.