Boldog újesztendőt!

Közelednek a karácsonyi ünnepek, vagy a Karácsonyi Ünnepek. Boldog újesztendőt vagy Újesztendőt kívánunk egymásnak?

Az ünnepnapok neve kisbetűs (145.), ezért: Boldog újesztendőt! a szabályos forma. Megjegyzendő, hogy az újesztendő az év első napját mint ünnepet jelenti, ha egész évre akarunk jót kívánni, akkor: Boldog új esztendőt!

stósz

Stósz vagy stóc? (Ha egy „rakásra” értjük.)

A stósz: halom, rakás; a német Stoss (löket, rakás) szóból származik. Pl. egy stósz könyv.

bolognai rendszer

A felsőoktatásban Európa-szerte bevezetett „bolognai rendszer” írásmódját szeretném pontosítani. Helyes a nagy B kezdőbetű, vagy minkét szó nagy, esetleg mindkettő kis kezdőbetű?

A helyes forma: bolognai rendszer, illetve: folyamat, képzés stb. A szabályzat 145. pontja szerint kis kezdőbetűsek a nevezetes napok, rövidebb-hosszabb időszakok, történelmi eseményeket jelentő szavak, szókapcsolatok (pl. mohácsi vész, ónodi országgyűlés, ötéves terv).

belső gondolatok

Ha a párbeszédbe belső gondolatok ékelődnek, hogyan jelöljük azokat? Idézőjellel, új sorban? Kurzívan? Vagy továbbra is gondolatjellel?
Pl.: A két férfi tovább beszélgetett az esetről.
„Hogy lehetnek ilyen szívtelenek? – gondolta Tamás.
Balázs folytatta:
− És micsoda fösvény ez az öreg! A saját lányának nem hagyott örökséget!
Tamás ránézett a férfira. Szeme lángolt, mintha csak azt mondta volna: „Hazudsz, mint a vízfolyás!”

A párbeszédek szépirodalmi közlésének alapvető formáit a helyesírási szabályzat 258-259. pontja mutatja. Ha a belső beszédet a valódi párbeszédtől el kívánja valaki különíteni, javasolható a belső beszéd idézőjelek és gondolatjelek nélküli (folyamatos) közlése. Ám a belső gondolatok (beszéd) közlésének számos egyéni módja alakult ki (Németh Lászlótól Nádas Péterig).

(e-nyelv.hu)

Az előző rész itt található.