hajléktalanlét

A hajléktalanok sorsára utaló hajléktalan-lét szó egybe vagy külön, esetleg kötőjellel írandó?

A „hajléktalan” eredetileg melléknév, azonban itt szófajváltáson ment keresztül, főnév, ezért a helyes írásmó: hajléktalanlét.

Kr. u. századok

Hogyan írjuk helyesen, ha nem határozható meg a pontos időpontja egy eseménysorozatnak, azt kell írni: Kr.u.-i vagy Kr.u. századok?

A helyes írásmód Kr. u. századok, ugyanis a Kr. u. azt jelenti, hogy Krisztus után és Krisztus utáni (Osiris-helyesírás, 974. o.).

fa nyílászáró

Fa nyílászáró vagy fanyílászáró?

A 115. szabálypont szerint a helyes írásmód: fa nyílászáró.

gyorstüzelő lövészet

El kell készítenem egy szórólap tervét, és sajnos nincs biztos támpontom a következő kifejezéshez: lövészet. Az előtagokat hol egybeírva, de van, hogy külön találom, és nem tudom, mikor, milyen szabály szerint járjak el. Az előtagok: gyorstüzelő, szabadpisztoly (de lehet, hogy szabad pisztoly), légpisztoly, futóvad, skeet és trap.

A helyes írásmód: gyorstüzelő lövészet (minőségjelzős szószerkezet, 107/a szabálypont), szabadpisztoly-lövészet (139/b szabálypont), légpisztolylövészet (a 125/c, valamint a 138. szabálypont), futóvad-lövészet (139/b), skeetlövészet, traplövészet. Ez utóbbi kettőre a következő vonatkozik: ha egy idegen írásmódú szó összetételt alkot egy magyaros írásmódú utótaggal, akkor a teljes egybeírást alkalmazzuk, ha az idegen írásmódú előtag utolsó betűje a magyarban megszokott hangértékkel rendelkezik. (Osiris-helyesírás, 137. o.)

J.-N.-Sz. Megyei Közgyűlés

A JNSZ Megyei Közgyűlés kifejezésnek mi a helyes írásmódja a rövidített változatban?

A helyes írásmód: J.-N.-Sz. Megyei Közgyűlés.

1949‒1968-as évek

Az évszámokkal kapcsolatos eddig megválaszolt kérdéseket átnézve sem tudom eldönteni, hogy a „1949–1968. éveket felölelő tartalomjegyzék” kifejezésben kell-e a pont, vagy hogyan lehetne másként írni az évszámokat.

A javasolt írásmód: az 1949‒1968-as éveket felölelő tartalomjegyzék.

(e-nyelv.hu)

Az előző rész itt található.