szív- és érrendszeri
Hol helyes a kötőjel kirakása az alábbi, ill. ehhez hasonló szókapcsolatokban és miért? Szív- és érrendszeri, szív – és érrendszeri, szív -és érrendszeri. Helyes a kötőjel nélküli verzió: szív és érrendszeri?
A helyes írásmód: szív- és érrendszeri (Osiris-helyesírás, 1328.). A kiskötőjel közvetlenül a „szív” szóhoz kapcsolódik, ugyanis ez jelzi, hogy a „rendszeri” ennek is az összetételi utótagja: szívrendszeri.
arisztokrata család
Ha egy történelmi személyről írunk, hogy helyes leírni a származását? Arisztokrata család vagy arisztokratacsalád sarja?
Ebben az esetben az „arisztokrata” melléknévi szófaji funkcióban szerepel, ezért különírandó: arisztokrata család.
továbbgyarapít, továbbterjeszkedik
A továbbterjeszkedik és a továbbgyarapít egybe vagy külön leírva helyes?
A tovább igekötőként, illetve határozószóként való használata okoz némi fejtörést, mert nem mindig egyértelmű, hogy időbeli vagy térbeli értelmet hordoz. Ha a térbeli értelem érvényesül, akkor egybeírjuk, ha az időbeli, akkor külön. Az előbbi esetben a tovább- igekötő, míg az utóbbiban a tovább határozószó. A jelentésmozzanatok egybemosódhatnak, jelen esetben ezeket a formákat javasolom: továbbterjeszkedik, továbbgyarapít. Természetesen mindezt befolyásolhatja az eltérő szövegkörnyezet.
édes paprika
Arra szeretnék választ kapni, hogy ha az erős és a csípős paprika külön van írva, az édespaprikát miért látom egyben?
Az édes paprika különírandó (Osiris-helyesírás, 619.).
idézőjel
Az idézőjelek alkalmazása helyes-e az alábbi mondatban? Erről az eseményről saját maga írja: „Gondolatok kavarogtak bennem: »Miért jöttem ide?«”
Igen, mindkét típusú idézőjel használata helyes.
Az előző rész itt található.