gazdálkodási igazgatóhelyettes, gazdálkodásiigazgató-helyettes
Melyik a helyes írásmód, a gazdálkodási igazgató-helyettes vagy a gazdálkodásiigazgató-helyettes? A munkáltatómnál mindkét változatot használják. Köszönöm!
Az Osiris-helyesírás a következőképpen fogalmaz a mozgószabályokról szóló részben (132. o.): „Léteznek olyan különírt szerkezetek is, amelyek, ha egy összetételi utótag járul hozzá, a mozgószabály végrehajtása nélkül is majdnem ugyanazt az értelmes szerkezetet eredményezik, a két forma között a jelentéskülönbség alig érzékelhető. Például: érettségikövetelmény-rendszer, érettségi követelményrendszer.” Ide sorolhat a kérdezett szó is, mindkettő helyes: gazdálkodási igazgatóhelyettes, gazdálkodásiigazgató-helyettes.
bánfalvi búcsú, Bánfalvi Búcsú
A falusi rendezvények, búcsúk nevét hogyan kell helyesen írni? Bánfalvi búcsú, bánfalvi búcsú vagy Bánfalvi Búcsú?
E kérdés kapcsán érdemes a 191. szabályt összevetni a 146. ponttal. Az összevetésből kiderül, hogy a szabály alkalmazójának mérlegelési lehetősége van. A 146. pont szerint „A rendezvények, rendezvénysorozatok, társadalmi és politikai mozgalmak, programok stb. nevét általában kisbetűvel írjuk: [...] a magyar nyelv hete.”
Korábban gyakoribb volt a kis kezdőbetűs írásmód, és a 191. pontban megfogalmazott „intézményszerű” jelleget csak nagyobb, jelentősebb, ismétlődő rendezvényekre alkalmazták.
Manapság viszont terjed a rendezvények nagy kezdőbetűs írása.
Ennek tükrében mindkét változat elfogadható: bánfalvi búcsú, Bánfalvi Búcsú.
avagy
Kell-e vessző az „azaz”, illetve az „avagy” elé. És el kell-e választani az „azonban” szót a mondat többi részétől?
Az avagy kötőszó jelentése ugyanaz, mint a vagyé, csak régies. Így ugyanaz a szabály vonatkozik rá: ha szószerkezetben szerepel, nem kell vessző, tagmondatok között szerepelve viszont igen. Az „azaz” elé minden esetben szükséges vessző.
Az előző rész itt található.