közel harmincéves

A számnévi jelzős szerkezetek alapszabálya szerint a „harmincéves” egybeírandó. De mi a helyes: „közel harminc éves” vagy „közel harmincéves”?

A helyes írásmód: közel harmincéves. A harmincéves szó helyesírása nem változik meg határozós szószerkezetben.

ebbefogó

Hogyan kell helyesen írni az „ebbefogó” kifejezést? (Ebek befogására szolgáló eszköz és/vagy személy.)

A helyes írásmód: ebbefogó.

ezüst palota, ezüstpalota

Ezüst palota vagy ezüstpalota? Hogy írják helyesen?

Ha ez a szó egy ezüstből készült palotát nevez meg, akkor egybeírandó a 115. szabálypont szerint: ezüstpalota. De ha ez a palota ezüstszínű, erre utal az ezüst, akkor különírás elfogadható: ezüst palota. Áthidaló megoldás lehet ebben az esetben a következő: ezüstszínű palota.

zenészéletrajz

Melyik ezek közül a helyes alak: „zenészéletrajz”, „zenész életrajz”?

A helyes írásmód: zenészéletrajz. Jelöletlen birtokos jelzős összetétel, ezért egybeírandó.

menj, menjél

Fuss – fussál, írd – írjál, edd – egyél, menj – menjél … Több ige felszólító alakjában néha fölösnek érzem a hosszabb alakot, illetve nem tudom mi a különbség – ha van – a jelentésükben (esetleg a másodikban nagyobb indulati töltet?). Helyes-e mindkét alak?

A felsorolt igealakok teljesen szabályosak, helyesek. A felszólító mód egyes szám második személyében két változat van. Az egyik az igék hosszabb alakja: fussál, írjál, egyél, menjél (az igetőn kívül a felszólító mód jele és a személyrag is megvan, ugyanúgy, mint a többi szám személyben, pl. fusson, írjon). A felszólító mód egyes szám második személynek van ún. rövidebb alakja is. Mind a két változat használatos, de eltérő mértékben, céllal. Van, ahol udvariasabbnak tekintik a hosszabb alakot. Felmérések szerint az emberek gyakrabban használják a rövidebb alakot, emiatt tűnhet furcsának, „fölöslegesnek” (az Ön megfogalmazása szerint) a hosszabb alak.

(e-nyelv.hu)

Az előző rész itt található.