továbbnyomul, tovább mélyül
Tovább()nyomul (hadsereg), tovább()mélyül ellentét. Egybe vagy különírandók?
A „tovább” szót igekötőként egybeírjuk az igével, határozószóként külön. Néha nehéz eldönteni, hogy melyik szerepben használatos, ezért némi támpontot ad az a szokásos értelmezés, mely szerint a térbeliség kifejezéseként igekötő, az időbeliséget jelentve határozószó.
A „továbbnyomul” esetében inkább a térbeliség kifejezője (tehát igekötő, ezért egybeírjuk az igével), míg a „tovább mélyül” inkább időbeliségre utal, ezért határozószóként különírjuk az igétől.
dzsúdóklub, Judo Klub
Judo klub. Önök szerint hogy kellene írni? A Google-ban szinte kizárólagosan előforduló különírás alátámasztható-e bármilyen értelmezéssel?
A Google találatai többnyire intézménynevekre mutatnak – azaz olyan intézményekre, amelyekben dzsúdót lehet tanulni. Tulajdonnévi szerepben indokolt lehet tehát a különírás, ha a „judo” intézménynévként szerepel.
Az Osiris Helyesírás szerint a „dzsúdó” már írható ebben a formában is (akárcsak a dzsessz). Ha pedig egy olyan összetétel részeként szerepel, amely általános típusjelölő szó, akkor az egybeírást javaslom: dzsúdóklub (a dzsesszklub mintájára – vö. OH. 617. o.).
alkotmányozó nemzetgyűlés
Alkotmányozó Nemzetgyűlés vagy ugyanez kisbetűvel a helyes?
Az „alkotmányozó nemzetgyűlés” az OH. szerint kisbetűvel írandó (vö. 447. o.).
Az előző rész itt található.